Tell me your secret
tajemnica, miłość, romans, dramat

W roku 1944 szesnastoletnia Violet Shine zakochała się. Miłość była dla niej uczuciem czystym i namiętnym, które miało trwać wiecznie. Rodzice dziewczyny uznali jednak ten związek za wstydliwą tajemnicę, która nie może ujrzeć światła dziennego. W ich ascetycznym świecie jedynym rozwiązaniem wydawało się uwięzienie pięknej córki na wieży stojącego na klifie domu o nazwie Whitecliff. ...

Sześćdziesiąt lat później Claudine Armstrong zostaje zaangażowana w sprzedaż zrujnowanego Whitecliff. Od wielu lat wokół domu i jego właścicieli krążą plotki, które dotąd uznawała za pozbawione sensu. Ale już pierwsza wizyta wciąga ją w historię Violet...

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

Anna | 2016-08-11

Czytałam dawno temu. Pamiętam towarzyszące mi uczucie niedowierzania, że ojciec może pozbawić córkę młodości, prawa do miłości i szczęścia... na zawsze. Bardzo emocjonalna powieść. Po przeczytaniu warto sięgnąć po "Dzieci Eve". To dalsze losy bohatereki "Tajemnice" Deirdre Purcell.
POLECAM OBIE!

gwiazdka | 2014-03-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 04 marca 2014

To moja trzecia książka Deirdre Purcell, a styl tej pani podoba mi się z każdym kolejnym tytułem coraz bardziej. To taka powolna spokojna narracja, ale każda kolejna strona odsłania przed czytelnikiem coraz nowsze, ciekawsze treści. Postaci stają się swojscy, chociaż nie są żadnymi super bohaterami, a może dlatego wydają się żywi i bardzo plastyczni. A cóż o samej treści? Historia rodziny, a może tylko jednej z córek spleciona z innymi członkami tejże rodziny, w której brakuje ciepła, a ludzie bardziej cenią sobie pozory niż wszelkie uczucia. A może to rodzina w której ta miłość jest okazywana ale przez jakieś „pokrętne dobro” jak określił to jeden z bohaterów.
Akcja powieści toczy się w Irlandii, gdzieś we współczesności, ale chwilami cofa się nawet do I połowy XX wieku. Narratorkami są dwie kobiety, początkowo trzeba bardzo uważać, aby nie pomylić czasów i osób, ale po kilku rozdziałach nie miałam już z tym żadnych problemów. Podobało mi się, jak na kolejnych stronach stawała...

zabielka | 2013-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 11 listopada 2013

książka niestety nie jest powalająca, akcja jak dla mnie jest za bardzo rozciągnięta. Przyznam szczerze że pominęłam kilka stron i nie wiele straciłam, ponieważ nic mnie nie zaskoczyło po "luce",,,,

Mollinka_90 | 2016-07-30
Przeczytana: grudzień 2015

Przeszłość, nawet najbardziej tajemnicza, nie pozwala o sobie zapomnieć i choćbyśmy bardzo chcieli z jakichś sobie tylko znanych powodów, ukryć prawdę, to ona znajdzie sposób, by prędzej czy później wyjść na światło dzienne.

Irlandia, czasy współczesne. Zrujnowane domostwo Whitcliffe zostaje poddane próbie sprzedaży i wycenie przez pewną młodą kobietę z branży nieruchomości. Od pierwszego zetknięcia z posiadłością, wyczuwa się posępną i nieco dziwną atmosferę tego miejsca. Złowrogą aurą emanuje zwłaszcza niewielki pokoik na wieży. Z każdym następnym rozdziałem, dowiadujemy się coraz więcej o poprzednich lokatorach tego miejsca, czyli rodzinie państwa Shine.

Narracja zaczyna biec dwutorowo i poznajemy opowieść Violet Shine, która ulokowała swe młodzieńcze uczucia w nieodpowiednim, zdaniem jej rodziny, chłopcu. Niewyobrażalne, jak dbałość o pozory i konwenanse, charakterystyczna dla mocno religijnej części społeczeństwa w pierwszej połowie XX wieku, rzutuje na jej życie. W trosce...

Aleksandra | 2015-03-26
Na półkach: Przeczytane, 2015 r.
Przeczytana: 26 marca 2015

Dwa dni- tyle potrzebowałam na tę książkę. Nie spodziewałam się tak dobrej lektury. Wessała mnie całkowicie. To świetnie skonstruowana opowieść pełna tajemnic i "królików z kapelusza" na każdym kroku. Kiedy wydaje Ci się, że już wszytko wiesz, nagle, dosłownie w ostatnim zdaniu rozdziału pojawia się następne zaskoczenie, kolejna zagadka i nie możesz przestać czytać.

Miłośnicy Kate Morton i Lucindy Riley będą wniebowzięci. Jest stary dom, jest pokój z tragedią sprzed 60 lat, jest rodzinna historia, której karty odkrywają się powoli, rozdział po rozdziale, a w tym wszystkim dwie kobiety: młoda i starsza, które mają swoje tajemnice. Odkrywanie ich to w tym przypadku niesamowita przyjemność.

To niewątpliwie książka z kategorii tych, które kończą się za szybko, od których nie sposób się oderwać, kosztem przegapienia przystanku tramwajowego :).

Lily76 | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

Dość dziwna melodramatyczna książka o nieprawdopodobnym (w moim przekonaniu) wieloletnim uwięzieniu młodej dziewczyny na poddaszu własnego domu. Uwięzienia dokonują rodzice, ponieważ ich córka związała się z nieodpowiednim w ich mniemaniu chłopakiem. Nawet jeśli czują, że popełnili błąd, nie mają już odwagi, by się z tego wycofać. Dziewczyna, chyba pod wpływem swoistego syndromu sztokholmskiego, nie próbuje uciekać, lecz godzi się z sytuacją. Nikt z rodziny (siostry, ojciec chrzestny) ani lekarz rodzinny nie próbują jej uwolnić. Zostaje wypuszczona dopiero po śmierci matki. Wtedy jednak wydaje się, że jest już za późno, aby cokolwiek naprawić. Dzięki pomocy pewnej energicznej pośredniczki w handlu nieruchomościami, Violet udaje się jednak odbyć podróż w przeszłość, która okazuje się być także jej najbliższą przyszłością.
Polecam osobom, które chętnie poczytają coś o miłości, a jednocześnie lubią zabawę w zgadywanie i domyślanie się, kto jest kim i co się za tym wszystkim kryje.

Lidka Aribaldi | 2016-03-14

Cóż choć historia nie jest oparta na faktach to ma swoje źródło. Zawsze mnie irytuje jak ludzie potrafią wypaczyć religię. Jak bardzo ważna jest opinia środowiska by wyrzec się dzieci, wnuków w imię czego wyrzutów sumienia, by nikt nie plotkował? Co takiego jest w Nowym Testamencie, że ludzie nie potrafią zrozumieć czym jest miłość do drugiego człowieka. Nie da się w żaden sposób usprawiedliwić okrucieństwa rodziców. No i główna bohaterka walczyła o swoje dopóki nie została zamknięta na tak długo. Denerwujące jest w książce wielokrotnie powtarzające się sceny samoobwiniania. Końcówka za bardzo rozciągnięta. Ale książkę dobrze się czytało.

Małgorzata Zberowska | 2015-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2015

Piękna i wzruszająca historia, która wzbudziła we mnie sporo emocji. Straszne, że rodzice zgotowali taki okrutny los swojemu własnemu dziecku, zniszczyli życie, zabrali marzenia.
Jednak los bywa przewrotny. Główna bohaterka Violet dostała prezent od losu, gdy już kończyła swoją egzystencję, chociaż nie spodziewała się, że jeszcze będzie chociaż przez chwilę szczęśliwa..

bardzo polecam!

agusia2101 | 2013-08-13
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Książka warta przeczytania. Jest to historia irlandzkiej dziewczyny, która została zamknięta na kilkanaście lat w wieży. Za tą historią idą kolejne losy bohaterów. Na początku trochę mi nie szło, ale za to na następnych kartkach książki akcja się rozgrywa i jest coraz bardziej wciągającą. Polecam!!!

pannaT | 2013-05-09
Przeczytana: 09 maja 2013

Książka z początku nudna, lecz z każdym "wgłębieniem" ciekawsza i wzruszająca. Opowiada o przeszłości, teraźniejszości i przyszłośći. Zawiła historia pewnej rodziny, którą ciężko nazwać "przykładną familją". Powieść ukazuje, jak ewoluuluje nasz świat i wartości moralne, a także obnaża przed nami "czystą" miłość. Myślę, że warto ją przeczytać, wruszająca i piękna opowieść. Jedyną uwagą jest to, że czasem cięzko się połapać w historii, gdyż pełno w niej zawiłośći i retrospekcji.