Godzina wychowawcza. Rozmowy o polskiej szkole

Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Ag2S

Temat nauki i wychowania nigdy nie traci aktualności: przez system edukacji przechodzą kolejne pokolenia i właśnie tam, w szkole, kształtują się przyszli obywatele. A przynajmniej tak powinno być. Tymczasem kolejne reformy i próby udoskonalenia systemu wcale nie sprawiają, że szkoły stają się lepsze. Rodzice, nauczyciele i wreszcie uczniowie mają tylko wrażenie pogłębiającego się chaosu, a niektórzy nie wahają się porównywać współczesnej szkoły do koszar czy więzienia. Aleksandra Szyłło postanowiła zbadać, dlaczego polska edukacja od lat zmaga się z tak poważnymi problemami, oraz zapytać, jaka mogłaby i powinna być nasza szkoła. Jej rozmówcy, specjaliści od edukacji i wychowania, odpowiadają na pytania, „dlaczego jest, jak jest?” i „co zrobić, żeby było inaczej?”, ale przywołują też wspomnienia i dzielą się własnymi doświadczeniami. Mówią o tym, po co nam szkoła, a przede wszystkim – wychowanie.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/godzina-wychowawcza

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/godzina-wychowawcza

mpw | 2017-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Mylący tytulik. Rozmowy - owszem. O szkole - w 60%. Lwia część niektórych wywiadów to opowieści biograficzne.
Wyimeczek, promilek polskiego szkolnictwa książka ta prezentuje, dodatkowo mocno niszowy: KĄT, SOS, Bednarska, Raszyńska... Ostatnia i przed rozmowa ratuje całość.
Postaci, przez wielkie "P", ciekawi ludzie, intrygujące życiorysy, niezaprzeczalne! Ale zupełnie nie reprezentatywny ich dobór. Minięcie się z realiami przeciętnej podstawówki czy gimnazjum. Prawie wszyscy rozmówcy z jednego, niszowego środowiska. Ważnego, inspirującego, ale...
Brak głosu nauczycieli środka, psychologów szkolnych, bibliotekarzy, pracodawców (mieliby sporo do powiedzenie, wszak spotykają się z absolwentami na co dzień)... A może rodzice?
Brak głosu uczniów razi. We wstępie autorka podkreśla wszak swoją szkolną traumę, że nikt jej nie wysłuchał (dyrektor), rozmówcy afirmują demokrację w szkole, ale żadnemu nie przyszło do głowy by zapytać najbardziej zainteresowanych!
Książkę warto przeczytać....

agasala | 2018-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2018

A co, jeśli w szkole, do której pójdą kiedyś moje dzieci, będą zadania domowe? Jaki będę miała stosunek do nauczycieli, stojąc po drugiej stronie? Jak wypracować realną zmianę w polskiej edukacji, przy tak opornych warunkach politycznych? Co zrobić, by większość dzieci (a nie tylko ograniczone finansowo kręgi) miało dostęp do lepszej edukacji w ramach placówek publicznych, bo przecież nam - społeczeństwu - się to opłaci?
To tylko jedne z miliarda pytań, które kołaczą mi w głowie po przeczytaniu tej książki. 150 stron w sprawie, która dotyczy każdego. Nie tylko rodzica/ucznia/nauczyciela.

Solveig | 2017-05-26
Przeczytana: 26 maja 2017

„Godzina wychowawcza” to siedem rozmów o polskiej szkole. Rozmów z pedagogami, nauczycielami i wychowawcami z wieloletnim stażem. W wywiadach przeprowadzonych przez Aleksandrę Szyłło ich bohaterowie opowiadają o różnorodnych doświadczeniach związanych z placówkami szkolnymi bądź ośrodkami dla tzw. trudnej młodzieży, odmiennych spojrzeniach na polską edukację, administracyjno-organizacyjnych potyczkach, ale co najważniejsze o dzieciach, jakie przewinęły się przez ich życie. O uczniach zdolnych, o tych, którzy zawsze mieli pod górkę i o średniakach, których w polskich szkołach większość nauczycieli lubi najbardziej – tacy sprawiają najmniej kłopotów. Tak – bo wciąż dzieci w szkole to dla wielu kłopot. Znaleźliby się może nawet i tacy, którzy najchętniej zajmowaliby się pustymi ławkami. Jedna z rozmówczyń wspomina, jak duże oburzenie wywołało w ministerstwie zdanie zawarte w opracowywanym, między innymi przez nią, dokumencie – „Brzmiało ono: ‘Szkoła ma służyć dziecku’. Co za nonsens?...

Katarzyna | 2017-06-25

Jest to poprawna książka. Krótko i rzeczowo opisuje szkołę, choć nie przynosi żadnych rewelacji. Ot, zebrane fakty (dla nie-nauczycieli może nieco zaskakujące, choć po zastanowieniu nad nimi nasuwa się myśl: "no jasne, to oczywiste"). Jestem nauczycielem, więc nic mnie tu nie zaskoczyło, autorka głośno mówi to, o czym każdy pedagog wie.
Dwie ostatnie rozmowy są najlepsze i miałam nawet wrażenie, że jedynie potrzebne. Poprzedzające je - nieciekawe i niszowe. Brakuje tu opinii rodziców, uczniów i pracowników nietablicowych.
Minister Zalewskiej przydałoby się wręczyć egzemplarz - może wyciągnęłaby jakieś wnioski.

figaa | 2017-06-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Bardzo ciekawe wywiady, z naprawdę inspirującymi osobami! Czyta się szybko, szczególnie, że sama książka nie jest zbyt gruba :) Jedynie co - moim zdaniem tytuł jest nieco mylący. Żeby w pełni oddawał treść powinien brzmieć "...Rozmowy o polskiej szkole kiedyś i dziś", albo coś w ten deseń. Dużo w tych rozmowach historii i różnych kontekstów - wiem, że bez tego często ani rusz, stąd kwestia zmiany tytułu, a nie treści :)

Toy | 2018-06-07
Przeczytana: 05 czerwca 2018