Jane, lis i ja

Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Jane, le renard & moi
komiksy
Abdita

Przepięknie narysowana powieść graficzna o Helenie, zwyczajnej jedenastolatce, której wciąż dokuczają rówieśniczki ze szkoły. Ucieczką od nieprzyjemnej codzienności jest dla Heleny świat powieści „Jane Eyre” Charlotte Brontë. Jej bohaterka jest dla dziewczyny zarówno pokrewną duszą, jak i wzorem. To postać jednocześnie delikatna i pełna siły. Jej cech charakteru potrzebuje Helena, by przetrwać szkolne upokorzenia, dać sobie radę z dojrzewającym i nabierającym kobiecych kształtów ciałem, a w końcu z przytłaczającym poczuciem samotności i niezaspokojoną potrzebą akceptacji.

Scenarzystka Fanny Britt i rysowniczka Isabelle Arsenault w niebanalny sposób opowiadają o powszechnym problemie. Ich historia jest emocjonalnie wiarygodna, psychologicznie skomplikowana, a także olśniewająca graficznie. Niezwykle ważny temat, jak i mistrzowskie wykonanie sprawiły, że „Jane, lis i ja” była wielokrotnie nagradzana, trafiła też na listy rekomendowanych książek dla młodzieży w wielu amerykańskich bibliotekach.

źródło opisu: Kultura Gniewu, 2018

źródło okładki: http://www.kultura.com.pl/

Wkp | 2018-07-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

DZIEWCZYNKA, PRZEŚLADOWANIE I KSIĄŻKI

Chociaż na okładce tego albumu nie znajdziecie nigdzie logo Krótkich Gatek, patrząc na nią, byłem pewien, że będę miał do czynienia z komiksem dla dzieci. Nie czytałem jego opisu, sugerowałem się jedynie ilustracją i faktem, że jednocześnie na polskim rynku ukazało się inne dzieło jego rysowniczki, przeznaczona stricte dla najmłodszych, Pszczółka. Byłem więc przyjemnie zaskoczony, kiedy w moje ręce trafił komiks dojrzały, intrygujący i tematycznie ważny. Co prawda wątki te nie wspinają się na wyżyny możliwości, jakie oferowały, niemniej i tak Jane, lis i ja to świetna, emocjonująca lektura, nadająca się zarówno dla nieco młodszych, jak i starszych czytelników.

Główną bohaterką jest Hélène, typowa szkolna szara myszka. Cicha, spokojna dziewczyna dotychczas miała koleżanki, ale wszystko się zmieniło. Środowisko odwróciło się od niej, nikt jej już nie lubi, a inne dzieci wyśmiewają się z niej na każdym kroku – szczególnie z jej wagi. Niełatwo...

PolishPopkulturę | 2018-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Mądra opowiastka o poczuciu wyobcowania i o kryjącej się za tym potrzebie akceptacji. Polecam zwłaszcza nieco młodszym nastolatkom - książeczka uwrażliwia i otwiera oczy na problemy innych.

Więcej o komiksach piszę na instagram.com/polishpopkulture

ksiazkawprezencie | 2018-12-15

Aż trudno uwierzyć, że obie panie po raz pierwszy próbują sił w powieści graficznej – nie ma tu zbędnej kreski, zbędnego słowa, ani kadru.

Ballada o odtrąconej przez rówieśników nastolatce, która czerpie siłę do przetrwania z powieści Charlotte Brontë i dostaje szansę na nowy pakt ze światem w błyskotliwym komiksowym debiucie dwóch kanadyjskich autorek.

Czytaj dalej:

smotex | 2018-09-17
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 16 września 2018

Och, uruchomiła mi się empatia, więc ta historia działa! Poleciłabym 10-13-latkom, na podbudowanie ducha.
Graficzne cudo - fajnie, że przy tak oszczędnej formie na twarzach postaci widać miliony emocji.

Przemek Skoczyński | 2019-01-16
Na półkach: Przeczytane, Komiks, Dla dzieci
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Świetnie narysowany komiks, można oglądać bez wgłębiania się w treść, która - szczerze mówiąc - jest dosyć jałowa. Beznadzieja bijąca z tego dziełka to chyba nie jest coś co, wbrew intencji, pomoże dzieciakom przetrwać trudne chwile. Nie widzę tu za bardzo pomysłu na dobrą historię. Główna bohaterka jest aż denerwująco bezradna, a końcowe wnioski, że nie jest aż taka gruba, niby pocieszające, ale jednak trochę mało.

Mecha_Kulturacja | 2018-08-25

Jane, Lis i Ja to graficzna opowieść o jedenastoletniej dziewczynie, która w wyniku odrzucenia przez rówieśniczki, ucieka do świata z powieści Charlotte Bronte, podświadomie poszukując akceptacji i przyjaźni. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu, a poprzez to że porusza bardzo ważne tematy i powszechne w ostatnim czasie problemy młodzieży, nagrodzona została wieloma nagrodami.

Już na pierwszej stronie poznajemy Helene, która została niewytłumaczalnie wyalienowana przez dziewczyny, które kiedyś były jej przyjaciółkami. Jej szkolne życie pełne jest szeptów i kłamstw – „Helene waży 216”, „ona pachnie wsią”. Jej kochająca matka jest zbyt zmęczona, aby być jakąkolwiek pomocą. Na szczęście Helene ma jedną pociechę, Jane Eyre z powieści Charlotte Bronte. Helene silnie utożsamia się z cierpieniami Jane, a kiedy gubi się na stronach tej cudownej książki, jest w stanie ignorować swoich oprawców. Ale kiedy Helene jest upokarzana na wycieczce klasowej przed wszystkimi...

Ewa | 2019-01-29

Jak dobrze mieć syna z którym odwiedza się filię dziecięcą biblioteki.To lektura która zainteresowała mnie,właściwie komiks o dojrzewaniu,postrzeganiu siebie,o potrzebie akceptacji i przyjaźni dorastającej dziewczynki.Polecam mamom córek.

Katarzyna_Es | 2019-01-10

Też tak kiedyś wracałam ze szkoły. Aż zakwitło.

sevanna | 2019-03-04
Przeczytana: 27 lutego 2019