Pozwól się uwieść cz.2

Okładka książki Pozwól się uwieść cz.2 Anna Karpińska
Okładka książki Pozwól się uwieść cz.2
Anna Karpińska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Wszystkie oblicza kobiety literatura piękna
Wszystkie oblicza kobiety
Prószyński i S-ka
2016-09-21
2016-09-21

Rozwód, zaborcza matka i rozkapryszona siostra. Do tego dorzućmy jeszcze dwoje prawie pełnoletnich dzieci. To trochę za dużo jak na jedną osobę. Marta ma już dość bycia kucharką, sprzątaczką i pomywaczką. Ma zamiar w końcu zawalczyć o siebie. Za namową Aliny, swojej przyjaciółki decyduje się na wyjazd. Niespodziewanie w towarzystwie...siostry.
Szukając celu podróży loguje się na internetowym forum. Poznaje na nim Szymona, z którym zaczyna korespondować. Co ciekawe, po powrocie do domu w dalszym ciągu utrzymuje z tajemniczym mężczyzną kontakt. Ta wirtualna znajomość zaczyna ją coraz bardziej fascynować.
Marta od zawsze marzyła o projektowaniu ogrodów, ale niestety obecna praca jej to uniemożliwia. Gdy dowiaduje się o konkursie w którym będzie mogła pokazać swój talent zastanawia się, czy nie wziąć w nim udziału. Ewentualna wygrana z pewnością pomogłaby jej w założeniu własnej firmy.

"Pozwól się uwieść" to książka z którą mam nielada problem. Przeczytałam ją dość szybko bo historia Marty naprawdę mnie zaciekawiła, ale i tak mam do niej kilka zastrzeżeń.
Ja wiem, że rozwód to nic przyjemnego. Tym bardziej gdy uczucie jeszcze nie wygasło. Jeszcze gorzej, gdy najbliższa nam osoba uważa, że doszło do rozstania z naszej winy. Marta została zdradzona, więc nie mogła postąpić inaczej, jak tylko złożyć pozew. Jednak co niektórzy nie potrafią tego zrozumieć i sypią dobrymi radami jak wychować sobie męża. Najwięcej do powiedzenia na ten temat ma jej siostra, która tak naprawdę jest rozpieszczoną do granic możliwości kobietą. W swoim domu nie robiła nic. Wszystkim zajmował się jej mąż. Wykorzystywała go w każdym aspekcie, a on biedny nie miał odwagi się sprzeciwiać. Na szczęście do czasu. Z pewnością takiego obrotu spraw się nie spodziewała, ale sama sobie na to zasłużyła.
Marta jest matką dwójki prawie już dorosłych bliźniaków. Są już w takim wieku, że sami powinni się o siebie zatroszczyć. Jednak to mama robi najlepsze śniadanka, zadba o to, żeby kac po imprezie szybko minął. Najbardziej działał mi na nerwy syn kobiety. Oczywiście Marta spełniała jego wszystkie zachcianki. O litości. Nie dało się tego na spokojnie czytać. Miałam ochotę wylać na nią kubeł zimnej wody, żeby w końcu przejrzała na oczy. Wszyscy ją wykorzystywali na każdym kroku. Mama co róż wymyślała kolejne choroby, żeby tylko zwrócić na siebie uwagę. Oczywiście jej druga córka według niej była w tym czasie zajęta, więc to Marta musiała jeździć z nią po lekarzach. Cierpliwie czekałam na moment, aż w końcu nasza główna bohaterka wypowie magiczne słowo "NIE". Próbowała się zmienić, ale szło jej to opornie.
Na słowa wsparcia ze strony najbliższych nie miała co liczyć, ale na szczęście była przy niej najlepsza przyjaciółka. W trakcie lektury pojawiły się momenty, w których nie podobało mi się zachowanie Marty wobec Aliny. Strzelała przysłowiowe fochy, gdy okazywało się, że koleżanka nie ma dla niej czasu. Sama nie ma łatwo, bo wychowuje chore dziecko, więc druga strona powinna to zrozumieć, a nie jeszcze się obrażać i od razu kończyć rozmowę. Było to zachowanie egoistyczne w stosunku do Aliny, która pomagała Marcie jak tylko potrafiła. W końcu i ona straciła do niej cierpliwość.
W książce często pojawia się imię głównej bohaterki w formie zdrobnienia. Moim zdaniem zbyt często i w sumie nie wiem po co. Z czasem zaczęło mnie to mocno drażnić.
Odnośnie postaci Szymona, który nagle pojawił się w życiu Marty. Dość szybko domyśliłam się kim tak naprawdę jest. Zabrakło mi w tym wątku elementu zaskoczenia, a był on w tym przypadku bardzo ważny. No i te podpisy pod wiadomościami, które do siebie pisali. Wyszło trochę komicznie.

"Pozwól się uwieść" to jedna z tych książek, którą trudno jest mi ocenić. Nie jest zła, ale posiada w sobie trochę niedociągnięć. Wiele emocji wzbudziła we mnie kreacja głównej bohaterki. Nie polubiłyśmy się i chwilami bardzo mnie wkurzała. Zachowywała się tak, jakby była pępkiem świata. Powinna dogłębnie przeanalizować swoje życie i zastanowić się nad sobą. Inni mają gorzej od niej i jakoś muszą sobie radzić.
Przewidywalność też znacznie wpłynęła na moją ocenę. Z tego też powodu lekko zmalało moje zainteresowanie książką. Co do jej zakończenia też podejrzewałam jakie będzie.

Czy zachęcam was do sięgnięcia po tę książkę? Oczywiście, że tak. Możecie przecież mieć zupełnie inne zdanie na jej temat i was zachwyci. Nie musicie sugerować się moją opinią. Moja przygoda z twórczością Anny Karpińskiego będzie nadal trwała i z chęcią zapoznam się z innymi jej powieściami. To, że ta, nie trafiła w mój czytelniczy gust, nie oznacza tego, że inne też takie są.

Szukając celu podróży loguje...

Marta, zdradzona przez męża, próbuje poukładać sobie życie bez niego. Mimo że cierpi, okazuje się, że rozwód wyzwala w niej chęć zmiany. Marta zaczyna walczyć o siebie, o swoje marzenia. Uczy się asertywności i zdrowego egoizmu. Książka przewidywalna, ale bardzo pozytywna i pokrzepiająca.

39/2021 (A)

39/2021 (A)

Nie jest to może książka najwyższych lotów, lecz nie oceniłabym jej jako totalne dno. Można się pośmiać, zastanowić nad sobą i swoim postępowaniem w życiu z drugą osobą. Książka w sam raz na spokojny, chłodny wieczór, a do tego ciepła herbatka i coś słodkiego na stole. Nie zaprzeczam, w powieści tej dzieje się nieco za dużo. Początkowo poznajemy główną bohaterkę Martę. Kobieta jest świeżo po rozwodzie, ponieważ jej mąż Rafał, wzięty adwokat, wolał umilać sobie czas z młodą aplikantką. Byli małżonkowie mają dwójkę dzieci, prawie pełnoletnich Rozalię i Kajetana. W przypadku dzieci Marty i Rafała autorka chyba nieco "popłynęła", bo nie sądzę, by tak rozwiniętym osobom trzeba było przynosić kanapeczki do łóżeczka na kolację... No cóż, może pani Karpińskiej chodziło o syndrom matki-kwoki, a jeśli tak, to świetnie jej się to udało... Marta nie ma tak wziętego zawodu jak jej były mąż- pracuje w redakcji pisma o urządzaniu ogrodów. Ma dość marną pensyjkę, ale alimenty od męża pozwalają jej na w miarę godne życie. Jakby tego było mało, poza nieco wygodnymi dziećmi Marta zmaga się
z hipochondryczną matką i rozpieszczoną siostrą Renatą. Renata traktuje swoją siostrę jak służącą, zrzuca na Martę obowiązek zajmowania się matką, podczas gdy ona sama ma leżeć i pachnieć, a przy okazji wikłać się w romanse i inne grzeszne cuda.
Marta chciałaby zrekompensować dzieciom rozwód i postanawia zabrać ich na piękne wakacje do Grecji. Niestety, ani Rozalia, ani Kajetan nie chcą skorzystać z okazji, dlatego na owe wakacje Marta zabiera..Renatę. Wcześniej jednak chce dowiedzieć się, gdzie najlepiej się wybrać i w tym celu prosi internautów o pomoc. W taki oto sposób poznaje sympatycznego Szymona, który niemal od razu skrada jej serce. Flirt internetowy trwa w najlepsze, wirtualni znajomi planują spotkanie na żywo. Czy będzie ono udane? Tego nie zdradzę, zapraszam do lektury.
Pewnego dnia Marta decyduje się na wzięcie udziału w konkursie dotyczącym jej profesji. Za najlepszy projekt ogrodu można zgarnąć okrągłe 20 tysięcy złotych. Pomaga jej w tym kolega z redakcji, fotograf Łukasz. Czy kobieta wygra? Czy coś połączy ją z Łukaszem? Przeczytajcie.
Książka nie jest zła, nie męczyłam się podczas lektury. Owszem, była przewidywalna, ale czasem można pozwolić sobie na coś lżejszego
w odbiorze. Mam w planach przeczytać inne tytuły pani Karpińskiej.

Sympatyczne czytadełko. Trochę momentami się dłużące, bo ile można opowiadać o tym samym.
Ale ogólnie przyjemnie, bez większych emocji.

Ale ogólnie przyjemnie, bez większych emocji.

Bardzo dobra obyczajówka! Mimo, iż łatwo było się domyślić kto jest Szymonem i tak warto było czytać do końca.To moje pierwsze spotkanie z autorką i uważanej za udane.

Ze 100 stron mniej i nie trzeba by tyle razy czytać o grzaneczkach, zapiekankach, o wyjazdach, podrzucaniu dzieci, zawożeniu, przywożeniu.

Bardzo przejmująca historia,ciepła i życiowa.
Dobrze się czytało tę książkę.
Wzruszyła mnie,cudowna powieść.

Bardzo przejmująca historia,ciepła i życiowa.
Dobrze się czytało tę książkę.
Wzruszyła mnie,cudowna powieść.

Bardzo życiowa książka. Marta jest zapracowaną czterdziestolatka. Mieszka w Mieszkowicach., niedaleko Gdyni. Jest dziennikarką w gazecie ogrodniczej. Niedawno rozwiodła się z mężem Rafałem, który jest prawnikiem. Ma dwoje nastoletnich dzieci Kajetana i Rozalie. Jej matka jest hipochondryczką. A jej młodsza siostra Renata jest rozpieszczona. Marta zajmuje sie swoim domem, ogrodem i domem matki. Pewnego dnia na forum internetowym o podróżach poznaje Szymona. Nawiązuje z nim kontakt internetowy. Dzieki jego radom jedzie na wakacje do Grecji, ale zamiast dzieci jedzie z nią młodsza siostra Renata. Poznają Greków. Po powrocie Marta jest zainteresowana konkursem na projekt ogrodu. Główna nagroda to 20 tysięcy złotych. Czy Marcie uda się wygrać? Internetowy Szymon ją wspiera. Kim jest Szymon? Dorastające dzieci mają swoje życie. Często nocują u ojca w Gdyni. W małżeństwie Renaty sie nie układa. Marta ma przyjaciółkę Alinę, która ma niepełnosprawnego syna Czarka. Ona też ma swoj sekret. Ciekawa lektura.

"POZWÓL SIĘ UWIEŚĆ -ANNA KARPIŃSKA
Książka dosyć gruba i do tego starsza pozycja, ale za to warta przeczytania. Naprawdę dobra pozycja.
Pokazuje jak kobieta może wejść w schemat postrzegania jej, jak może zatracić siebie i co musi się stać by się obudziła, by zmieniła coś i zaczęła naprawdę żyć. Nie wolna od zakrętów życia. Marta to bohaterka, którą jest większość z nas. O miłości i dania sobie szansę, mimo przykrych doświadczeń i zawiedzeniu się na ukochanym. Nie odkryje jakie losy będą udziałem Marty, jej dzieci dorastających bliźniaków Rozalki zwaną Rozą i Kajetanem. Jest jej matka, która non stop coś chce od niej, siostry Renaty, która jest rozkapryszoną córcią i żoną. Przyjaciółką Aliną. Byłym mężem Marty - Rafałem, Krzysztofem mężem Renaty oraz tajemniczym Szymonem. Co się stanie, jak potoczą się losy gromadki bohaterów musicie sami sięgnąć. A naprawdę warto. Dla mnie to pierwsze spotkanie z autorką, ale na pewno sięgnę jeszcze po pozycje z pod jej pióra. Polecam.

OCENA 10/10
90/23 (11/09)
ilość stron: 560
data wyd: 04.04.2013
czas przewidziany czytania: 9 h 20 min.
Czas słuchania 13 h. 12 min.
lektorzy empik: Chojnowska Ilona
Anastazja
Skończona 18/19 .09.2023 ( słuch)

"POZWÓL SIĘ UWIEŚĆ -ANNA KARPIŃSKA

Dodaj cytat z książki Pozwól się uwieść cz.2