rozwiń zwiń

Konsekwencje pragmatyzmu. Eseje z lat 1972-1980

Okładka książki Konsekwencje pragmatyzmu. Eseje z lat 1972-1980
Richard Rorty Wydawnictwo: Wydawnictwo IFiS PAN filozofia, etyka
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Consequences of Pragmatism (Essays: 1972-1980)
Wydawnictwo:
Wydawnictwo IFiS PAN
Data wydania:
1998-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
8387632082
Tłumacz:
Czesław Karkowski
Tagi:
Filozofia pragmatyzm; epistemologia; metafizyka; filozofia analityczna
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
170
28

Na półkach:

Artykuł oznaczony cyfrą 7 w niniejszym zbiorze, "Czy istnieje problem fikcjonalnego dyskursu", to filozoficzne 10/10. Potężny, ale nader zwięzły, syntetyczny tekst, w którym Rorty próbuje rozliczyć się z kolejnymi filozoficznymi propozycjami w kwestii tego, jak należy prawidłowo przedstawiać funkcjonowanie języka, by na końcu obnażyć wspólny im wszystkim, parmenidesowski rdzeń. Morał jest doskonale znany, gdyż krąży we wszystkich pozostałych dziełach filozofa, ale nie ujmuje to niczego brawurze wykonania - Zachodnia filozofia napędzana jest lękiem przed utratą kontaktu z rzeczywistością, w związku z czym nie ustaje w próbach wypracowania pewnej, niewrażliwej na kontekst procedury, która zadziałałaby niczym epistemologiczny potrzask i uczyniła nas niewolnikami prawdy. Nie ma jednak szans na powodzenie takiego projektu, napomina Rorty, a kultura, na której powinno nam zależeć, to kultura wolna od tego lęku.

Gdybym miał wskazać top3 najciekawszych tekstów zbioru (i zarazem takich, które łącznie dostarczają najwięcej amunicji przeciw wszelkim przyczynowym eksternalizmom), to pozostałymi dwoma byłyby "Wstęp" i "Świat na dobre utracony". Ale oczywiście całość jest warta lektury. Nie mogę też nie wspomnieć o subtelnych ukłuciach rozbrajającej ironii, jak na przykład: "Epistemologia nadal wygląda atrakcyjnie dla słabych tekstualistów. Uważają oni, że jeśli się uzna, iż poeta ma jakąś epistemologię, to prawi mu się tym komplement".

Artykuł oznaczony cyfrą 7 w niniejszym zbiorze, "Czy istnieje problem fikcjonalnego dyskursu", to filozoficzne 10/10. Potężny, ale nader zwięzły, syntetyczny tekst, w którym Rorty próbuje rozliczyć się z kolejnymi filozoficznymi propozycjami w kwestii tego, jak należy prawidłowo przedstawiać funkcjonowanie języka, by na końcu obnażyć wspólny im wszystkim, parmenidesowski...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    11
  • Przeczytane
    2
  • Teraz czytam
    1
  • Filozofia
    1
  • Magister
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Konsekwencje pragmatyzmu. Eseje z lat 1972-1980


Podobne książki

Przeczytaj także