Ostroga Wywerna

Tłumaczenie: Michał Studniarek
Cykl: Trylogia Kamienia Poszukiwacza (FR) (tom 2) | Seria: Forgotten Realms
Wydawnictwo: ISA
Wyvern's spur

Ostroga wywerna, coś więcej niż zwykły śmieć, od piętnastu pokoleń gniła w krypcie... aż do tej pory. Obdarzona potężnymi mocami pamiątka rodu Wyvernspur została skradziona: wielki czarodziej i głowa rodu, Drone Wyvernspur, pierwszy padnie ofiarą przekleństwa ciążącego na wiekowym przedmiocie. Ostrogę może odnaleźć tylko uwżany za najmniej rozgarniętego z całej rodziny, Giogi Wyvernspur, jednak odzyskanie jej nie zapewni rodzinie bezpieczeństwa.

Na szczęście pomóc mu mogą słynna halflińska bardka Olive Ruskettle i utalentowana czarodziejka Cat. A kiedy zdrada i czary zagrożą misji Giogiego, bohater będzie musiał przywołać zaklęte w ostrodze potężne moce... choćby miał zostać jej następną ofiarą!

źródło opisu: [Wydawnictwo ISA, 2003]

Ostroga wywerna, coś więcej niż zwykły śmieć, od piętnastu pokoleń gnijąca w krypcie.. i ma się o tym przekonać Giogi Vyvernspur (swoją drogą, adekwatne nazwisko, nie ma co). Znany z porpzedniej części mężczyzna, choć występował raczej epizodarnie, niż jakoś poważnie, zyskał sobie nawet moją sympatię swoją nieporadnością. W tej książce poznajemy go lepiej.

Akurat na czas, kiedy wraca z wypraw po świecie, by dowiedzieć się, że owa ostroga... została skradziona. I to nie przez byle kogo a... jeśli czytaliście poprzednią część, to nie, nie przez Olive, choć ta bardka przewija się przez karty powieści nader często. Jeśli nie czytaliście, nie oszczędzę wam przyjemności płynącej z tej szybkiej rozrywki. Szybkiej, bo autorzy trzymają poziom. jasne, sytuacje bywają infantylne i absurdalne, momentami pozbawione jakiegokolwiek sensu, ale... całokształcie ksiązka nie nuży, ale zaskakuje co strona. Podobało mi się też przedstawienie bohaterów: spokojnego wuja, apodyktycznej ciotki, kuzynostwa...

Adam Kopeć | 2012-07-16

Kate Novak, Jeff Grubb w książce Ostroga wywerna kon­ty­nu­ują histo­rię z wcze­śniej­szej książki. Jest to drugi tom try­lo­gii poszu­ki­wa­cza. I cho­ciaż nie spo­tkamy się w tej książce z Alias, poznamy dal­sze losy innych boha­te­rów wcze­śniej­szej czę­ści. Przede wszyst­kim hal­fiń­skiej bardki — Olive Rusket­tle.

Osiołki

Cóż mi naj­bar­dziej spodo­bał się motyw osiołka, czy też może osioł­ków. Cho­ciaż głów­nie miało to zwią­zek z tym, że książka Kate Novak i Jeff Grubb — Ostroga wywerna przy­po­mniała mi osiołka z gry, który nazy­wał Farra czy Far­rah jakoś tak. To był bar­dzo ważny osio­łek ponie­waż niósł w swo­ich sakwach mają­tek godny króla.

Rów­nież osio­łek w Ostro­dze wywerna ma w swo­jej sakiewce coś bar­dzo cennego.

Oczy­wi­ście oprócz osioł­ków, zarówno mądrych jak i obda­rzo­nych mniej­szą inte­li­gen­cją, jest też magia, intryga i miłość. Czyli rze­czy, które mają naj­lep­sze kla­syczne powieści.

Prawdę powie­dziaw­szy tak do połowy książki nie mogłem się wczuć...

Morte | 2016-10-26
Na półkach: Fantasy, Przeczytane