Jestem, ocalałem

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ATUT
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
poezja
Fille

Tom prozy poetyckiej, który jest ósmą publikacją autora związaną z Wrocławiem. Gabriel Kamiński opisuje w niej dwie powiązane ze sobą biografie – swoją i kolegi ze szkolnej ławki. Ich drogi się rozeszły, lecz to, co przeżyli: dorastanie i dojrzewanie, oraz ich późniejsze życiowe losy związały ich z dzielnicą Wrocławia – Grabiszynkiem, i resztą miasta. Jest to poetycka opowieść będąca rozliczeniem z dzieciństwem, młodością i dorosłością autora oraz jego alter ego – kolegi ze Szkoły Podstawowej nr 82. Autor dojrzewał w rodzinie inteligenckiej, kolega w typowo robotniczej. Te dwa synchroniczne światy to przecinały się, to wykluczały. Zamierzeniem Kamińskiego było pokazanie, na ile związki jego i kolegi z danym miejscem życia, z warunkami dorastania, możliwościami kształtowani własnego spojrzenia na ludzi i świat zdeterminowały ich późniejsze poczynania. Książka będąca rodzajem opus vitae jest zapisem historycznej prawdy i doświadczenia przeżytego na własnej skórze. Po Nie ma między nami różnicy, Ulicy Przodowników Pracy, Wratislavia cum figuris I i II, Panu Swenie albo wrocławskiej Abrakadabrze, Moim roku 1968 i ostatnio Balladzie o domu i innych rzeczach śmiertelnych – jest swoistym podsumowaniem i zamknięciem wielowątkowej opowieści Kamińskiego o Wrocławiu, mieście, w którym jego rodzina ukoiła,
jak pisał we Wratislavia cum figuris I, swoją bezdomność.

źródło opisu: http://www.atut.ig.pl/?1260,jestem-ocalalem

źródło okładki: http://www.atut.ig.pl/?1260,jestem-ocalalem

Fille | 2017-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Nie przepadam za książkami polskich autorów. Zazwyczaj razi mnie prosty język, zdania wzięte prosto z ulicy i płytka, uwłaczająca inteligencji fabuła. Po drugiej stronie są autorzy uznani, którzy dla odmiany wykazują czytelnikowi, że jedynym sposobem na opis rzeczywistości jest szyderstwo i kpina z tych, którzy nie potrafią dostosować się do zmieniającego się świata.
Na tym tle książka Gabriela Kamińskiego wyróżnia się łagodnością i wyrozumiałością wobec ludzkiego losu. Jest w nim zgoda na przemijanie, na różnorodność doświadczeń i postaw. Na szczególną uwagę zasługuje język - bardzo giętki i potoczysty, dbający o frazę i czystość przekazu. Ta książka pokazuje, jak wiele znaczeń odbija się w zbitkach liter. Widać, że autor cały zanurzony jest w literaturze, doskonale wie jak poczynać sobie ze słowami, by uzyskać zamierzony efekt.
"Jestem, ocalałem" to zbiór poematów, w których Gabriel Kamiński prowadzi nas przez swoje wspomnienia, przez życie od najwcześniejszych lat. Nie brak tu...

PuszkaCynamonu | 2017-03-05