Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek

Wydawnictwo: Mantis
sztuka
Mea-Libri

Książka dra Stanisława Kuprjaniuka jest niezwykle cennym studium nad fenomenem małej architektury sakralnej na Warmii. Stanowi też - jak dotąd - najlepsze kompendium wiedzy o kapliczkach, krzyżach przydrożnych i obiektach przykościelnych. Praca została oparta na bardzo bogatej podstawie źródłowej - archiwaliach i literaturze, ale też własnej obserwacji terenowej i wywiadach. Została również wzbogacona o piękne, barwne fotografie. To dzieło nowatorskie, bardzo potrzebne i w znaczący sposób wzbogacające naszą wiedzę o przeszłości warmińskiej krainy. Jest też trwałą dokumentacją krajobrazu, który w niektórych miejscach już zanika wskutek upływu czasu, zniszczeń naturalnych, ale też spowodowanych ludzką niedbałością.

źródło opisu: Wydawnictwo Mantis, 2016

źródło okładki: Zdjęcie autorskie