9788380691964
Agnieszka

Julia i Józia – dwie bliskie sobie kobiety, które dzieli przepaść 150 lat. Ta żyjąca dziś, Julia, nie zdaje sobie sprawy, jak dalece zmieni się jej życie, gdy zacznie szukać Józi, swojej praprababki. Typowa singielka z wielkiego miasta trwoni życie na monotonną pracę i wieczorne upijanie się winem w towarzystwie złośliwego kocura. Pewnego dnia w jej ręce trafia list napisany przez niedawno...

Typowa singielka z wielkiego miasta trwoni życie na monotonną pracę i wieczorne upijanie się winem w towarzystwie złośliwego kocura. Pewnego dnia w jej ręce trafia list napisany przez niedawno zmarłą ciotkę, a wraz z nim fragment starego pamiętnika. Rozpoczyna się gra. Julia musi odnaleźć wszystko, co zostawiła po sobie Józia. Czas płynie, a kolejne zagadki stają się coraz trudniejsze. Zadanie, które początkowo wydawało się jedynie zabawą, zmienia się w pasjonującą podróż nie tylko w dawne czasy, ale także w głąb siebie.
Losy Józi zaczynają wywierać coraz większy wpływ na życie jej praprawnuczki. Oprócz kłopotów mogą przynieść jej coś, czego zupełnie się nie spodziewa – wskazać cel w życiu i pozwolić odnaleźć szczęście.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2016

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Kolejna powieść Weroniki Wierzchowskiej, która okazuje się świetnym relaksem i "umilaczem" wolnego czasu. To zdecydowanie kobieca i lekka lektura, ale przecież właśnie czegoś takiego czasem nam potrzeba, prawda?

Akcja "Szukaj mnie" dzieje się w dwóch odległych od siebie epokach: współcześnie i w XIX wieku. Julia czyta pamiętnik Józi, swojej praprababki, a my wraz z nią przenosimy się w przeszłość, która okazuje się fascynująca. Zakazana miłość do rosyjskiego księcia, przygody, niebezpieczeństwa - interesujące życie miała Józia, ale też smutne i wymagające niezwykłej twardości i woli walki.

W tej powieści teraźniejszość i przeszłość cały czas się przeplatają, a my odkrywamy kolejne tajemnice. Życie Julii też nagle całkowicie się odmienia, dzięki spadkowi po ciotce Aurelii, którego częścią jest właśnie pamiętnik.

Można się przyczepić, że fragmenty będące starym pamiętnikiem nie są stylizowane na język dziewiętnastowieczny... Jednak ja nie będę się czepiać, ponieważ absolutnie nie...

Gosia | 2016-10-04
Na półkach: Przeczytane, ROK 2016
Przeczytana: 04 października 2016

W spadku po cioci Julia otrzymuje część pamiętnika swojej praprababci Józi oraz list w którym ciotka zachęca ją do zabawy w odnajdywanie kolejnych części tegoż pamiętnika. I tym samym poznawanie losów Józi staje się poniekąd ciekawą grą. Burzliwe losy praprababki bardzo mnie zainteresowały i wciągnęła mnie ta historia. Polecam!

BagatElka | 2016-07-23
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 23 lipca 2016

Fikcja literacka ma swoje granice a pani Wierzchowska je przekroczyła.
Część książki "Szukaj mnie" to retrospekcje ,które zaczynają się w roku 1877.
W jednej ze scen,kilka kobiet spotyka się w kawiarni a ich rozmowa jest prowadzona współczesnym językiem ,co razi i przeszkadza. Jedna z nich pochodzi z okolic Lwowa i do każdej wypowiedzi wtrąca "ta joj" a potem lecą współczesne wyrażenia.Przez to całość staje się niewiarygodna i sztuczna.
Czytałam niedawno "Małą maturę" pana Majewskiego i polecam autorce zapoznanie się z nią ,może zrozumie jak powinno się pisać.
Sceny ze współczesności też banalne i mocno przeciętne.
Jak dla mnie "Szukaj mnie" to tandetne czytadło,na które nie warto tracić czasu.

MAGnezja | 2015-03-30
Przeczytana: 29 marca 2015

„Szukaj mnie” to książka której akcja toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych. Głównymi bohaterkami są- 40 letnia Julia mieszkająca wraz z utuczonym kotem oraz jej praprababcia Józefina, której historię poznajemy z perspektywy pozostawionych przez nią zapisków.
Pewnego dnia spokojne życie Julii zostaje zburzone. Umiera dawno przez nią zapomniana ciotka Aurelia, pozostawiając jej w spadku rodzinne pamiątki, w tym zdekompletowany pamiętnik swojej praprababki żyjącej na przełomie XIX i XX wieku. Początkowy brak zainteresowania, zmienia się w ciekawość pod wpływem lektury pamiętnika. Aby skompletować życiorys krewnej, ciotka Aurelia wprowadziła pewne utrudnienia, które niestety należy pokonać…. Z kolejnych odczytywanych fragmentów wyłaniają się to coraz ciekawsze informacje na temat rodziny Juli oraz jej pochodzenia....
Książkę czyta się dobrze, ale bez większych emocji. Dosyć pomysłowa fabuła, ale nie do końca dopracowana, w tym banalni bohaterowie poboczni.

andzia12 | 2014-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

„Szukaj mnie” jest kolejna książką polskiej pisarki, która ukazała się niedawno na rynku wydawniczym.
Jest to powieść, której akcja toczy się dwutorowa, z jednej strony historia Julii, która odziedzicza spadek po swojej ciotce, a drugiej strony losy Józefy. A poznaje je Julia z pamiętnika Józi, którego części musi znaleźć na podstawie wskazówek ciotki. Na wskutek postanowień ciotki, Julia poznaje swoje korzenie i sama uzmysławia sobie jakie dotąd było jej życie.
„Szukaj mnie” przeczytałam błyskawicznie, a przez poznawanie losów Józefy książka była jeszcze ciekawsza. Ale przez cały czas denerwowało mnie słownictwo. Niektóre zwroty użyte przez autorkę nie pasowały do słownictwa używanego w XIX w., było ono współczesne.
Mimo wszystko książka jest idealna chwile relaksu i lenistwa.

"Szukaj mnie" to takie lekkie babskie czytadło z dużą dawką humoru, które czyta się szybko, ale mnie niezbyt przypadło do gustu.
To co dzieje się współcześnie i dotyczy trzech zwariowanych przyjaciółek, a szczególnie Julii i jej przygód ze spadkiem jest nierealne, za wesołe i zbyt zwariowane.
Część dotycząca Józi jest o wiele ciekawsza, ale tu znowu autorka nie potrafiła dostosować języka jak również zachowania bohaterki do końca XIX wieku, gdy rozgrywa się historia.
Nie zachwyciła mnie ta powieść, liczyłam na pasjonujący romans księcia i biednej dziewczyny, a dostałam bajkę jakich wiele, do tego ze zbyt wielką dawka humoru, nieraz niezbyt smacznego.
Szybko przeczytałam i jeszcze szybciej zapomniałam.

Ataga | 2015-11-04
Przeczytana: październik 2015

Można by powiedzieć, że ta książka to nieoczekiwana zamiana miejsc. Teraźniejszość splata się tu z przeszłością.

Wieść o śmierci ciotki spadła na Julię dość nieoczekiwanie. Kobieta nigdy by nie przypuszczała, że ciotka, z którą nie utrzymywała kontaktu coś jej zostawi. Do tej pory życie Julii było bardzo przewidywalne i nudne. Spadek odmienił je na dobre w bardzo odpowiednim czasie.

Fabuła "Szukaj mnie" jest szalenie ciekawa i wciągająca. Siedziałam do późnej nocy, aż dowiedziałam się jak to się skończy. Teraźniejszość mieszająca się z przeszłością to absolutny strzał w dziesiątkę. Bardzo lubię odkrywać rodzinne tajemnice, dlatego razem z główną bohaterką pilnie śledziłam losy Józi.

Mam nadzieję, że w moje ręce trafi jeszcze jakaś powieść pani Weroniki. Polecam "Szukaj mnie", bo warto to przeczytać i jednocześnie dobrze się przy tym bawić.

knigoholiczka | 2014-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Niewątpliwie jest to bardzo ciekawa książka. Pewnego dnia Julia dowiaduje się, że zmarła dawno niewidziana ciotka i że kobieta zostawiła jej spadek. Z ciekawością jedzie na pogrzeb. Spadek okazuje się być "kupą papierów" i zeszytem. Oj, kto pomyśli, że to bezwartościowe papiery powinien ugryźć się w język. Ten spadek to spuścizna rodziny Jasińskich. To historia miłosna, choć bardzo smutna. Sam sposób jej poznawania zasługuje na wyróżnienie. Julia nie miała wszystkiego podanego na tacy, musiała sama dojść. Nie było to mocno skomplikowane, jednak i nie łatwe. W szukaniu pomagają jej przyjaciółki i pewien hrabia.
Ania, Ola i sama Julia są niesamowicie zainteresowane losami Józefiny. Nawet i ja co nieco wciągnęłam się w tę historię. Najprzyjemniej spodobało mi się opowieść o trudnej i nieszczęśliwej miłości Józi do Fiodora. Nie sposób zapomnieć też o osobie, która miała bardzo duży wpływ na to, co się stało. To właśnie kniahini Anna trzymała rękę na pulsie, szukała dla syna kogoś...

Czas_na_Książki | 2014-09-14

W życiu ciągle szukamy. Jedni szukają szczęścia, często tam, gdzie go nie ma... inni miłości, dobrej pracy, magicznych chwil...spełnienia. Główna bohaterka tej książki Julia dostała od swojej ciotki w testamencie jasne przesłanie- "Szukaj..." własnych korzeni, prawdy o rodzinie i przy okazji znajdź swoje przeznaczenie.

Kiedy po śmierci ciotki w ręce Julii trafiają stare dokumenty i pamiętnik jej prababki, kobieta zaczyna rzeczywiście szukać, wgłębiać się w historię swojej rodziny, kryjącą tajemnice i miłości, prawdy smutne, ale i krzepiące. Dzięki poznawaniu prawdy o swojej przeszłości, zaczyna odnajdywać swoje przeznaczenie i poznawać siebie.

W tych poszukiwaniach nie jest sama. Jej wierne przyjaciółki i pewien hrabia "wędrują" z nią przez karty pamiętnika. Jednak... nic nie jest w życiu proste - w książce "Szukaj mnie" także. Julce nie wszystko zostało przekazane w całości. Część dokumentów i kartek z pamiętnika, została gdzieś ukryta. Bohaterka musi je odnaleźć jeśli chce...

ania | 2016-04-21

Ciekawa, relaksująca książka. Barwna i lekka, ale absolutnie nie banalna.
Należy do tej grupy książek, których czytanie jest zasłużoną nagrodą po męczącym tygodniu.