Pontyfikat 25 lat

Wydawnictwo: Znak
5 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
832400341X
Mea-Libri

Nowe, rozszerzone i poprawione wydanie znakomitej monografii pontyfikatu Jana Pawła II. 25 lat papieskiego nauczania i działalności - opisane rok po roku. Autor połączył wyjątkową wrażliwość na szczegół - w tym zwłaszcza na symboliczne gesty Papieża - z umiejętnością syntetyzowania najważniejszych wątków jego przesłania dla świata. Całość zamyka szczegółowe kalendarium, spis wszystkich papieskich pielgrzymek i najważniejszych dokumentów oraz lista osób beatyfikowanych i kanonizowanych w ciągu ostatnich 25 lat.

źródło opisu: Znak, 2003

źródło okładki: http://www.wydawnictwoznak.pl

Mea-Libri | 2018-04-09

Książka od dawna spoczywała na półce rodzinnej biblioteki, ale na poważnie zainteresowała mnie mniej więcej rok temu. Świadomie mijałam ją sądząc, że o Janie Pawle II najważniejsze już powiedziano i to wielokrotnie przy różnych okazjach, zatem nie ma większego sensu drobiazgowe studiowanie całego ćwierćwiecza jego pontyfikatu. Ostatecznie do lektury popchnął mnie tekst księdza Józefa Tischnera “Na drodze do Emaus, czyli Papież i jego krytycy” - tu w roli wstępu - który szczerze polecam, lecz nie tylko jako wprowadzenie, a raczej jako samodzielne, inspirujące do refleksji filozoficzne rozważania nad spuścizną życia i dzieł Ojca Świętego.

Tischner powraca do momentu wyboru Karola Wojtyły na głowę Kościoła. Uwagę skupia na nadziejach i oczekiwaniach pozostających w opozycji do siebie stronnictw, wychodzących naprzeciw nowemu Papieżowi. Oczekiwaniach nie do pogodzenia, nie do zaspokojenia. W nich Tischner odnajduje symptomy - jak to określa - “dramatu czasu”, przez który należy...

Trithemius | 2017-07-10
Na półkach