Powrót do Barcelony

Edipresse
2016-07-04
2016-07-04
Barcelona Lizbona

"Powrót do Barcelony" to niezwykle klimatyczna powieść, tętniąca tańcem i muzyką. To opowieść o miłości, przyjaźni i dylematach życiowych, umieszczone w niesamowitych plenerach Barcelony i Lisbony. Powieść niby z gatunku lekkich i przyjemnych, ale porusza również ważne tematy. Widać wahania Ewy i proces podejmowania decyzji. Niby Paco ją zranił, niby go kocha, ale ciągle liczy na jakiś sygnał od męża. Chciałaby poukładać relacje w domu, a ciagle jest daleko. To taka forma ucieczki i czekanie aż problemy same się poukładają - a niestety tak się nie stanie....
Książka na pewno skłania do refleksji i zastanowienia się, jak ja zachowałabym się na miejscu Ewy. Zmusza do przeanalizowania własnych priorytetów życiowych.

Czy tango może być lepsze niż flamenco? Nie wiem. Ale wiem, że każdy taniec pokazuje życie - gorące romanse, bolesna upadki, wspaniałe przygody i zapierające dech w piersiach widoki. Czy tego chciała główna bohaterka opuszczając swoją wakacyjną miłość i udając się w podróż, tym razem poza Barcelonę. Trochę myślę, że tak. Czy jej się udało? Zachęcam do przekonania się samemu.

1964

Kontynuacja powieści „Do zobaczenia w Barcelonie”. Ewa i Paco zajmują tym razem mniej miejsca. Choć nieco więcej dowiadujemy się o „kochliwości” i niewierności Paco. Lepiej poznajemy też Jacka – męża Ewy. Mamy możliwość spojrzenia na ich niełatwe relacje z jego perspektywy. Dzieje się to za sprawą Janusza – przyjaciela rodziny. Jacek zwierza mu się: „Mnie Ewa, jako kobieta, przestała interesować już dawno temu (…) Ale jak poszła w to flamenco, to się poczułem zdradzony (…) Jest atrakcyjna, obiektywnie to trzeba przyznać (…) Miałem wrażenie, ze przestaliśmy grać w tej samej drużynie (…) Wiesz, jak tak o tym gadamy tu teraz, uświadomiłem sobie, że jednak nie chciałbym jej stracić”. Pojawiają się nowi bohaterowie: Maria - siostra Ewy, powieściopisarka i dziennikarka oraz jej znajomy, druga Maria i Pedro – instruktorzy tanga, których Ewa poznaje w Lizbonie. Treść trochę poplątana. Dopiero pod koniec zaczyna się układać w całość. Zakończenie zaskakujące. Najbardziej przypadła mi do gustu część dotycząca pobytu Ewy w Lizbonie.

Klimat gorącej Hiszpanii...

"Powrót do Barcelony" to druga część losów Ewy, która ucieka od problemów małżeńskich do słonecznej Hiszpanii i flamenco.
Kobieta zostawia w domu męża, który ciągle ją upokarzał i dwie nastoletnie córki i wyjeżdża do Hiszpanii na naukę tańca flamenco. Na zajęciach zakochuje się w przystojnym instruktorze tańca - Paco. Oboje mają nadzieję, że ich romans przemieni się w coś poważniejszego i powoli układają razem swoje życie. Uczucie między tymi dwojga kwitnie, czterdziestoletnia Ewa wręcz promienieje, jednak do czasu. Kobieta dowiaduje się, że Paco nie był jej do końca wierny i przespał się z dwoma jej koleżankami. Zdruzgotana Ewa, chcąc wszystko na spokojnie przemyśleć, wyjeżdża do Lisbony pod nieobecność Paco i zostawia mu liścik. W Lisbonie trafia na Polkę uczącą tanga, kobiety zaprzyjaźniają się i przedstawiają sobie swoją miłość do tanga i flamenco.
Czy Ewa wróci do męża czy do Paco? Może wybierze taniec i samodzielność?

Lektura podobała mi się, jednak nie zachwyciła mnie jakoś szczególnie i nie wniosła nic do mojego życia. Przeczytanie tej książki, zajęło mi lekko ponad godzinę, dzięki temu, że została ona napisana swobodnym, codziennym językiem, bez zbędnie zawiłej przygody. Powieść została napisana z perspektywy czterech osób - Ewy, siostry Marii, Paco i męża Ewy. Podobało mi się to, aczkolwiek trochę za mało było opowieści Marii, a to właśnie jej historia przypadła mi bardziej do gustu, niż historia głównej bohaterki. Książka dostaje ode mnie dużego plusa za wyczuwalny w niej klimat Portugalii i Hiszpanii, za te smakowite opisy regionalnych potraw, deserów oraz za taniec :) Uwielbiam oglądać filmy o tańcu, ale nigdy nie czytałam o tym książki. Chociaż ta lektura nie była typowo o tańcu, to jednak miała jakieś tam wątki z tym związane. Właśnie te opisy flamenco czy tango i miłości do tańca najbardziej podobały mi się w tej książce.

To książka dla ludzi, którzy po prostu chcą miło spędzić czas i pomarzyć o cieple Barcelony.

Klimat gorącej Hiszpanii...

Przeczytałem ze względu na lizboński wątek. Ogólnie książka mało wymagająca, w sam raz na upalne letnie popołudnie.

Druga część historii Ewy - głównej bohaterki.
Gdy Ewa dowiaduje się że Paco ją zdradził, w przypływie emocji jedzie na lotnisko i kupuje bilet na lot do Lizbony. Tam poznaje Polkę, która związała się z Portugalczykiem. Oboje wprowadzają Ewę w świat tanga.
Bohaterka próbuje poukładać swoje życie i podjąć decyzję, czy znów zaufać Paco i zostać w Barcelonie, czy mieć cichą nadzieję że jej małżeństwo się naprawi, czy może rozstać się z mężem ale wrócić do Polski.
Gdy wraca do Barcelony aby dać wytłumaczyć się Paco, znów los podejmuje decyzję za nią i wszystko znów musi zaczynać od początku

Druga część historii Ewy - głównej bohaterki.

strata czasu na taki typ książek. opisy miasta jakby przepisane z kiepskiego przewodnika. surowe fakty o zabytkach, które można znaleźć w encyklopedii.

Jak się siedzi w domku a chore dziecko albo smacznie śpi albo się bawi to jest i czas na czytanie i idzie z górki :)
Wracając do książki ... ciekawa, pięknie opisane zabytki i krajobrazy Hiszpanii, choć zakończenie mnie zawiodło... spodziewałam się konkretnego zakończenia, czuję niedosyt :)

Dzisiaj krótko na temat książki Anny B. Kann pt. "Powrót do Barcelony". Przyznaję, że nie przeczytałam "Do zobaczenia w Barcelonie", ale sądzę, że i tak nie wpłynęłoby to na moją ocenę tej powieści. Kann opisała nam szarą rzeczywistość swoich bohaterek, więc nie spodziewajcie się wesołej i ciepłej lektury. Czasem takie "szarości" są potrzebne, tak więc z ciekawości sięgnęłam po niniejszą nowość wydawniczą. Jednak nie do końca jestem zadowolona z lektury. Nie było to coś, czego oczekiwałam...

Z początku nieco się pogubiłam, bo na okładce wyraźnie nie ma wzmianki o drugiej głównej postaci imieniem Maria (siostrze Ewy). Kiedy więc przez pierwsze kilkadziesiąt stron czytałam losy Marii, to pomyślałam sobie, że coś jest tutaj wyraźnie nie tak, jak powinno. Później pojawia się Ewa, jednak nadal miałam wrażenie, że pierwsze skrzypce tej historii gra Maria i jej problemy życiowe. Niestety nie zapałałam szczególną sympatią do bohaterów książki Anny B. Kann... Nie to, że ich nie polubiłam, ale szczerze powiedziawszy były mi obojętne, a to źle.

Opisy pięknych miejsc, których nie było mi dane poznać były interesujące i ciekawe - to był moim zdaniem najmocniejszy element książki.

Tak naprawdę tempo tej historii jest dosyć mozolne, więc jeśli ktoś lubi porywające książki i akcję, to zapewne nie spodoba mu się niniejsza lektura. Natomiast jeśli drogie Panie szukacie typowo kobiecej powieści z szarościami życia dojrzałej kobiety, to rozważcie przeczytanie Powrotu do Barcelony.

Powrót do Barcelony to druga część przygód Ewy, która ucieka od problemów małżeńskich do słonecznej Hiszpanii i znajduje ukojenie w tańcu flamenco oraz ramionach młodego, przystojnego instruktora.
Akcja utworu opowiadana jest z perspektywy kilku osób, dzięki temu możemy poznać różne punkty widzenia oraz poznać pobudki jakimi kierują się poszczególne osoby podejmując takie, a nie inne decyzje. Książka porusza przede wszystkim kwestie miłości i zdrady. Ciekawym zabiegiem jest zestawienie przemyśleń kobiety i mężczyzny na ten temat i ukazanie jak punkt widzenia zależny jest od płci i kraju pochodzenia.

Poznajemy dwie siostry - Ewę i Marię. Obie borykają się z problemami miłosnymi, jedna właśnie poznała interesującego mężczyznę, druga przeżyła zawód miłosny i stanęła przez trudnym wyborem, który zaważy na jej dalszym życiu. Ewa ma tendencję do impulsywnego działania i uciekania przed problemami oraz ludźmi, którzy ją krzywdzą bez wyjaśnień i prób rozwiązania konfliktu. Tym razem pod wpływem nagłych emocji z Barcelony udaje się do Lizbony by tam, w samotności, przemyśleć swoje życie, ochłonąć i zdecydować czego tak naprawdę chce. W momencie gdy wszystko staje się jasne, przewrotny los sprawia, że jej plany legły w gruzach, a świat znów przewrócił się do góry nogami.

Wraz z Ewą odkrywamy uroki Lizbony oraz Barcelony, poznajemy tajniki tanga, flamenco oraz fado. Powrót do Barcelony jest klimatyczną powieścią, która ukazuje Hiszpanię w niezwykle korzystnym świetne jako kraj tętniący muzyką, tańcem oraz zapierającym dech w piersi pięknem. W tak niezwykłej scenerii rozgrywa się dramat życiowy bohaterki, której życie nigdy nie rozpieszczało. Ewa nie miała szczęścia do mężczyzn i całe życie podejmowała błędne decyzje, które ją unieszczęśliwiały, a według tezy przewijającej się w utworze nie da się nikogo uszczęśliwić jeżeli samemu nie jest się szczęśliwym. W momencie gdy Ewa uświadamia sobie tą prawdę postanawia wziąć życie w swoje ręce, przestać przejmować się opinią innych i żyć według własnego planu, a nie utartych schematów, pod dyktando i tego co wypada lub nie.

Według autorki książki kobiece są pełne przemyśleń i wskazówek, które skłaniają do refleksji, uczą reakcji na emocje oraz zachowań. Pokazując sytuacje z życia codziennego, realne problemy, można zastanowić się jak samemu zachowałoby się w danej chwili, jaką decyzję by się podjęło. Logiczniej myśli się na zimno, gdy nie działa się pod wpływem emocji, dlatego warto jest mieć wzór postępowania i przemyślenia na każdy temat, bo być może kiedyś taka sytuacja dosięgnie właśnie nas. Literatura kobieca to pewny utarty wzór postępowania, schemat, który pokazuje które zachowania są dobre, a które złe i prowadzące do zguby.
Z poglądem autorki można się zgodzić lub nie, wszystko zależy od podejścia czytelnika. Dla większości powieści kobiece z pewnością są tylko lekkimi historyjkami, przeznaczonymi na chwilę relaksu, które nie zmuszają do refleksji i głębszych przemyśleń.

W przypadku Powrotu do Barcelony dodatkowego uroku książce dodają klimatyczne opisy Barcelony i Lizbony oraz przemyślenia głównych bohaterów dotyczące miłości. Z książki można wynieść jeden wniosek, każdy ma inne poglądy i podejście do tematu, dlatego żeby ocenić i wydać wyrok w pierwszej kolejności należy wysłuchać i poznać punkt widzenia drugiej osoby, być może wtedy na całą sytuację spojrzy się z zupełnie innej perspektywy.

• 2016
  • Barcelona