Królestwo bezprzestrzenne. Kronika osobliwych wydarzeń

Okładka książki Królestwo bezprzestrzenne. Kronika osobliwych wydarzeń Bruno Goetz
Okładka książki Królestwo bezprzestrzenne. Kronika osobliwych wydarzeń
Bruno Goetz Wydawnictwo: Kos literatura piękna
Reich ohne Raum: eine Vision der Archetypen: eine Chronik wunderlicher Begebenheiten
Kos
2005-01-01
2005-01-01
Jerzy Prokopiuk
okultyzm

Okładka książki Literatura na Świecie nr 3/1978 (83) Anna Bojarska, Ronald Duncan, Bruno Goetz, Hermann Hesse, Leszek Kolankiewicz, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Józef Waczków, Colin Wilson
Literatura na ... Anna Bojarska, Rona...

Powieść okultystyczna przypominająca stylistyką literaturę oniryczną. Głównym tematem wydaje się być – by posłużyć się językiem psychoanalizy – walka „id” z „superego”, czy też – by posłużyć się językiem Nietzschego – walka wartości „dionizyjskich” z „apollińskimi”. Wciągnięty w tę walkę bohater odbywa (wiekową, jak się okazuje) wędrówkę, podczas której przechodzi liczne przemiany osobowe i poddany jest rozmaitym próbom, których znaczenie osadzone jest w rozmaitych tradycjach duchowych (np. chrześcijańskiej, satanistycznej). Niektóre rozdziały, jak na przykład „Przemiany miłości” wręcz porywają swoim mistycyzmem. Całość utworu najtrafniej byłoby chyba odczytywać w nurcie jungowskiej psychologii głębi. Zdecydowanie miły jest delikatny akcent monarchiczny, a równocześnie antymieszczański i antykapitalistyczny.

hmm, ciekawa historia...

hmm, ciekawa historia...

Jedna z najdziwniejszych rzeczy jakie było mi dane przeczytać. Nie powiem, że było to pozytywne zaskoczenie, ale jeśli ktoś lubi uczucie zrytej bani, to z całego serca polecam.

• Klasyka
  • Posiadane