Brida

Brida
978-83-89933-32-4
magia, miłość

Inne wydania

Opowieść o Bridzie, młodej irlandzkiej dziewczynie i o jej duchowych poszukiwaniach. Na swej drodze Brida spotyka mędrca, który uczy ją, jak radzić sobie z lękami i własnym cieniem, oraz kobietę, która wprowadza ją w arkana magii. Żadne z nich nie ma najmniejszych wątpliwości, że dziewczyna ma dar, ale tylko od niej zależy, jak go wykorzysta. Musi odpowiedzieć sobie na dręczące ją pytania, a jednocześnie stoczyć walkę o zachowanie harmonii pomiędzy uczuciem a pragnieniem przemiany. Wzruszająca opowieść o miłości i tęsknocie za Drugą Połową.

źródło opisu: http://www.drzewobabel.pl

źródło okładki: http://www.drzewobabel.pl

Degamisz | 2017-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2017

Bełkotliwa, nieciekawa, mało interesująca. Jakby nie napisał jej Coelho. Zdecydowanie wolę jego późniejsze książki z "Weronika postanawia umrzeć" i "Jedenaście minut" na czele. "Bridę" polecam jedynie zagorzałym wielbicielom a i tak bym się przed przeczytaniem zastanowił...

Paulo Coelho to autor, który pisze specyficzne książki - natchnione pozycje pełne oczywistych prawd, które czasem do człowieka dotrą, a czasem wyprowadzą go z równowagi swoją "nakolanniczą grafomanią". Żadne to prawdy objawione, raczej zbiór sentencji, czasem zapomnianych, czasem po prostu trafnych, ale mało odkrywczych. I niekiedy to to przypada do gustu.

A "Brida"? No moim zdaniem to jakaś opowiastka, którą autor spłodził po wypaleniu lufy zielska bardzo wątpliwego pochodzenia... Z całym szacunkiem dla Paulo, ale jednak ta książka to jedna z największych porażek czytelniczych z jaką się spotkałem.

Jak dla mnie literacka rzeźnia w bardzo negatywnym tego słowa...

daab | 2011-06-29

Bełkot dla potłuczonych. Ale warto przeczytać elukubracje brazylijskiego guru dla takich wykwitów grafomaństwa jak poniższe, absolutnie deklasujące zdanie:

"Leżała pod świetlistym bytem ze świetlistym punktem nad lewym ramieniem, z promieniami rozchodzącymi się od pępka i czoła". Prawda, że cudowne ? Tak, tak - książka jest pełna takich smaczków.

Polecam ją wszystkim, którzy lubią się od czasu do czasu walnąć młotkiem w palec, czytanie dzieł Mistrza daje mniej więcej podobnie masochistyczne doznania.

Wojciech Gołębiewski | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Paulo Coelho (ur. 1947) sprawiał rodzinie problem, więc trzykrotnie umieszczali go w zakładzie psychiatrycznym (1966, 1967, 1968). Po kilku latach po raz czwarty i wtedy psychiatrzy wydali werdykt, że w sensie psychiatrycznym jest normalny. Czyli normalny i wyjątkowo zdolny, bo zdobyć tak wielką popularność będąc grafomanem to wyjątkowy talent. Oceniałem jego pięć książek:
„Demon i panna Prym” 2002 dałem 5 gwiazdek
„Weronika postanawia umrzeć” 2000 5 gwiazdek
„Alchemik” 1988 4
„Jedenaście minut” 2003 1
„Alef” 2011 1

Na usprawiedliwienie swoich wysokich ocen, przyznaję, że uległem powszechnej famie o genialności pisarza, bo dzisiaj postawiłbym same pały. Dlaczego więc sięgnąłem po „Bridę” (1990) ? Bo na obczyźnie każdą polskojęzyczną książkę trzeba cenić, a ona ...

Urmurmina | 2014-04-05

Czasem mam takie chwile, że chcę zatopić się w jakieś filozoficzne lub życiowe problemy, rozterki i pytania, na które trzeba poświęcić wiele podróży (w głąb siebie, ale też po świecie). "Brida" spełniła większość moich oczekiwań. Paulo Coelha powinno się czytać raz na jakiś czas, nie za często - wtedy myślę, że niektóre osoby (jeśli nie są przekonane do takich książek) znajdą coś, co na chwilę każe się im zastanowić nad własnym życiem. Bo Coelho w dużej ilości może nie jest zbyt dobry, ale myślę, że warto raz na kilka miesięcy poczytać. "Brida" jest jedną z tych książek, które myślę, że w wolnej chwili można do niej zajrzeć.

wooooho | 2011-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2011

Zawiodłam się, nie pamiętam, kiedy ostatnio tak dotkliwie. Niewiarygodne. Zastanawiam się do tej pory, jak to możliwe, że książka potrafi pomieścić w sobie tyle bełkotu. Kiepska mieszanka miłości, magii, filozofii niskich lotów... Żeby chociaż to wszystko było napisane w dobry sposób, żeby ta treść została ubrana we właściwe słowa. Ale nie, również i tu nastąpił zawód.
Nigdy więcej błędów - nigdy więcej Paulo Coelho.

Scarlett | 2012-06-06

Co wspólnego mają ze sobą betoniarka i butonierka? Niewiele, chociaż brzmią podobnie.
Co wspólnego ma "Brida" z refleksyjną prozą? Jeszcze mniej, a powodów jest kilka.
Wszystkich rozczarowanych "Alchemikiem" i "Pielgrzymem" uprzedzam - limit grafomaństwa osławionego Paulo Coelho nie został tam wyczerpany, a w "Bridzie" osiąga apogeum. I coś mi się wydaje, że to jeszcze nie koniec.

Pierwsza rzecz, do której się przyczepię:
Schemat powieści jest żywcem zerżnięty z poprzednich dzieł - bohaterka ma żal do świata, ponieważ nie jest tak uduchowiony jak ona. Z emfazą godną meyerowskiej Isabelli Swan wzdycha do księżyca i usilnie szuka własnej drogi w życiu. Wszystko jest szare i smutne - do momentu pojawienia się pociesznego Maga (postać przekomiczna, choć mniemam, że nie w zamyśle Autora), który pomoże Bridzie w określeniu własnej tożsamości. Ów Mag do złudzenia przypomina Króla Salem z "Alchemika", co dowodzi, że nie mamy tutaj do czynienia z nową koncepcją, a jedynie...

Ta książka nieprzerwanie kojarzy mi się z pewną dziewczyną. Tak wspominam ta dziewczyna i ta książka. Choć ta dziewczyna była znacznie mądrzejsza niż ta pozycja, która w istocie jest o seksie. Niestety a może na szczęście już teraz te czary, czarne czary mej myśli nie zaciemniają. Tylko brak dziewczyny.

KaMiLa | 2015-01-18

Niekiedy jest jest ciekawa, ale kiedy czytałam miałam wrażenie, jakbym czytała jakiś bełkot.

Grażyna | 2010-08-30
Przeczytana: 27 sierpnia 2010

Książka bardzo dobra,ale...krótka. Wystarcza na chwilę. I chyba to jedyny mankament. Kiedy wreszcie dorwałam ją w bibliotece myślałam, że nacieszę się dłużej. Jestem fanką Coelho, ale zawsze odczuwam czytając jego książki jakiś niedosyt. Trudno tu stwierdzić, o co naprawdę mi chodzi, ale jakoś mi mało....
"Bridę" zaliczam do jednej z lepszych książek autora i polecam wszystkim.

pUlla | 2015-03-27
Na półkach: Przeczytane, Przeciętne

Książka na jeden wieczór. Ale nic wyjątkowego. Niektóre kwestie nawet mnie zaciekawiły, ale reszta to puste frazesy.