Brida

Darmowe dodatki Edytuj książkę
Brida
978-83-89933-32-4
magia, miłość

Opowieść o Bridzie, młodej irlandzkiej dziewczynie i o jej duchowych poszukiwaniach. Na swej drodze Brida spotyka mędrca, który uczy ją, jak radzić sobie z lękami i własnym cieniem, oraz kobietę, która wprowadza ją w arkana magii. Żadne z nich nie ma najmniejszych wątpliwości, że dziewczyna ma dar, ale tylko od niej zależy, jak go wykorzysta. Musi odpowiedzieć sobie na dręczące ją pytania, a jednocześnie stoczyć walkę o zachowanie harmonii pomiędzy uczuciem a pragnieniem przemiany. Wzruszająca opowieść o miłości i tęsknocie za Drugą Połową.

źródło opisu: http://www.drzewobabel.pl

źródło okładki: http://www.drzewobabel.pl

Mollinka_90 | 2017-07-02
Przeczytana: 2013 rok

"Nigdy nam nie można zrezygnować z poszukiwania Miłości. Ten kto przestaje szukać przegrywa życie."

Uwaga, będzie kontrowersyjnie, jak zwykle zresztą, jeśli chodzi o Paulo Coelho. Jedni go kochają, inni nienawidzą. Nie zaliczam się do żadnej z powyższych grup, niewiele książek jego autorstwa mam do tej pory na koncie wśród przeczytanych, ale parę lat temu znalazła się wśród nich "Brida". Sięgnęłam po nią, by zabić nudę, po przeczytaniu "Weronika postanawia umrzeć", która zrobiła na mnie dobre wrażenie, lecz nie oczekując wiele od książeczki o niewielkiej objętości. W jakiś sposób jednak zapadła mi w pamięć.

Brida - główna bohaterka jest młodą kobietą, Irlandką z pochodzenia. Zamierza odnaleźć siebie, jak również miłość swego życia, bratnią duszę, za którą każdy z nas skrycie tęskni, swoją Drugą Połowę ("Czyż odnalezienie Drugiej Połowy nie jest boską misją w życiu każdego człowieka?"). Na swej drodze spotyka mistrza, który ma ją poprowadzić ku duchowej doskonałości i starszą...

Hipek | 2017-06-24
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: czerwiec 2017

Paulo Coelho jest pisarzem polaryzującym grono swoich czytelników. Są wśród nich tacy, którzy go bardzo krytykują (a potem sięgają po kolejny tytuł) i są tacy, którzy go cenią. Mi jego proza bardzo leży. Filozoficzne rozważania ilustrowane kontrowersyjnymi przeżyciami bohaterów jego powieści są wspólnym mianownikiem prozy Coelho.

Brida jest także bardzo kontrowersyjnym bohaterem. Z jednej strony poszukuje prawdy aksjomatycznej o naszym istnieniu. Z drugiej strony musi wewnętrznie rozstrzygnąć wewnętrzny dylemat dotyczący bardzo podstawowej w życiu każdego z nas kwestii: wyboru partnera. Na mnie rozważania autora wpłynęły inspirująco.

Degamisz | 2017-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2017

Bełkotliwa, nieciekawa, mało interesująca. Jakby nie napisał jej Coelho. Zdecydowanie wolę jego późniejsze książki z "Weronika postanawia umrzeć" i "Jedenaście minut" na czele. "Bridę" polecam jedynie zagorzałym wielbicielom a i tak bym się przed przeczytaniem zastanowił...

Paulo Coelho to autor, który pisze specyficzne książki - natchnione pozycje pełne oczywistych prawd, które czasem do człowieka dotrą, a czasem wyprowadzą go z równowagi swoją "nakolanniczą grafomanią". Żadne to prawdy objawione, raczej zbiór sentencji, czasem zapomnianych, czasem po prostu trafnych, ale mało odkrywczych. I niekiedy to to przypada do gustu.

A "Brida"? No moim zdaniem to jakaś opowiastka, którą autor spłodził po wypaleniu lufy zielska bardzo wątpliwego pochodzenia... Z całym szacunkiem dla Paulo, ale jednak ta książka to jedna z największych porażek czytelniczych z jaką się spotkałem.

Jak dla mnie literacka rzeźnia w bardzo negatywnym tego słowa...

daab | 2011-06-29

Bełkot dla potłuczonych. Ale warto przeczytać elukubracje brazylijskiego guru dla takich wykwitów grafomaństwa jak poniższe, absolutnie deklasujące zdanie:

"Leżała pod świetlistym bytem ze świetlistym punktem nad lewym ramieniem, z promieniami rozchodzącymi się od pępka i czoła". Prawda, że cudowne ? Tak, tak - książka jest pełna takich smaczków.

Polecam ją wszystkim, którzy lubią się od czasu do czasu walnąć młotkiem w palec, czytanie dzieł Mistrza daje mniej więcej podobnie masochistyczne doznania.

Urmurmina | 2014-04-05

Czasem mam takie chwile, że chcę zatopić się w jakieś filozoficzne lub życiowe problemy, rozterki i pytania, na które trzeba poświęcić wiele podróży (w głąb siebie, ale też po świecie). "Brida" spełniła większość moich oczekiwań. Paulo Coelha powinno się czytać raz na jakiś czas, nie za często - wtedy myślę, że niektóre osoby (jeśli nie są przekonane do takich książek) znajdą coś, co na chwilę każe się im zastanowić nad własnym życiem. Bo Coelho w dużej ilości może nie jest zbyt dobry, ale myślę, że warto raz na kilka miesięcy poczytać. "Brida" jest jedną z tych książek, które myślę, że w wolnej chwili można do niej zajrzeć.

książek: 1986
Wojciech Gołębiewski | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Paulo Coelho (ur. 1947) sprawiał rodzinie problem, więc trzykrotnie umieszczali go w zakładzie psychiatrycznym (1966, 1967, 1968). Po kilku latach po raz czwarty i wtedy psychiatrzy wydali werdykt, że w sensie psychiatrycznym jest normalny. Czyli normalny i wyjątkowo zdolny, bo zdobyć tak wielką popularność będąc grafomanem to wyjątkowy talent. Oceniałem jego pięć książek:
„Demon i panna Prym” 2002 dałem 5 gwiazdek
„Weronika postanawia umrzeć” 2000 5 gwiazdek
„Alchemik” 1988 4
„Jedenaście minut” 2003 1
„Alef” 2011 1

Na usprawiedliwienie swoich wysokich ocen, przyznaję, że uległem powszechnej famie o genialności pisarza, bo dzisiaj postawiłbym same pały. Dlaczego więc sięgnąłem po „Bridę” (1990) ? Bo na obczyźnie każdą polskojęzyczną książkę trzeba cenić, a ona ...

Ta książka nieprzerwanie kojarzy mi się z pewną dziewczyną. Tak wspominam ta dziewczyna i ta książka. Choć ta dziewczyna była znacznie mądrzejsza niż ta pozycja, która w istocie jest o seksie. Niestety a może na szczęście już teraz te czary, czarne czary mej myśli nie zaciemniają. Tylko brak dziewczyny.

wooooho | 2011-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2011

Zawiodłam się, nie pamiętam, kiedy ostatnio tak dotkliwie. Niewiarygodne. Zastanawiam się do tej pory, jak to możliwe, że książka potrafi pomieścić w sobie tyle bełkotu. Kiepska mieszanka miłości, magii, filozofii niskich lotów... Żeby chociaż to wszystko było napisane w dobry sposób, żeby ta treść została ubrana we właściwe słowa. Ale nie, również i tu nastąpił zawód.
Nigdy więcej błędów - nigdy więcej Paulo Coelho.

Scarlett | 2012-06-06

Co wspólnego mają ze sobą betoniarka i butonierka? Niewiele, chociaż brzmią podobnie.
Co wspólnego ma "Brida" z refleksyjną prozą? Jeszcze mniej, a powodów jest kilka.
Wszystkich rozczarowanych "Alchemikiem" i "Pielgrzymem" uprzedzam - limit grafomaństwa osławionego Paulo Coelho nie został tam wyczerpany, a w "Bridzie" osiąga apogeum. I coś mi się wydaje, że to jeszcze nie koniec.

Pierwsza rzecz, do której się przyczepię:
Schemat powieści jest żywcem zerżnięty z poprzednich dzieł - bohaterka ma żal do świata, ponieważ nie jest tak uduchowiony jak ona. Z emfazą godną meyerowskiej Isabelli Swan wzdycha do księżyca i usilnie szuka własnej drogi w życiu. Wszystko jest szare i smutne - do momentu pojawienia się pociesznego Maga (postać przekomiczna, choć mniemam, że nie w zamyśle Autora), który pomoże Bridzie w określeniu własnej tożsamości. Ów Mag do złudzenia przypomina Króla Salem z "Alchemika", co dowodzi, że nie mamy tutaj do czynienia z nową koncepcją, a jedynie...

Grażyna | 2010-08-30
Przeczytana: 27 sierpnia 2010

Książka bardzo dobra,ale...krótka. Wystarcza na chwilę. I chyba to jedyny mankament. Kiedy wreszcie dorwałam ją w bibliotece myślałam, że nacieszę się dłużej. Jestem fanką Coelho, ale zawsze odczuwam czytając jego książki jakiś niedosyt. Trudno tu stwierdzić, o co naprawdę mi chodzi, ale jakoś mi mało....
"Bridę" zaliczam do jednej z lepszych książek autora i polecam wszystkim.