Arcykapłan

Okładka książki Arcykapłan Francine Rivers
Okładka książki Arcykapłan
Francine Rivers Wydawnictwo: POLWEN Cykl: Synowie pocieszenia (tom 2) fantasy, science fiction
Synowie pocieszenia (tom 2)
Priest
POLWEN
2007-01-01
2007-01-01
Krzysztof Bednarek
synowie pocieszenia arcykapłan francine rivers powieść

Lubię powieści, których akcja toczy się wokół wydarzeń biblijnych, bardzo się więc ucieszyłam, gdy dowiedziałam się o istnieniu Francine Rivers, która właśnie takie powieści pisze. Liczyłam na dużą dawkę fascynującej lektury. Niestety zawiodłam się. Pomysł na książkę oczywiście jest świetny, jednak jego realizacja – bardzo słaba. Autorka w bardzo lakoniczny, pozbawiony jakiejkolwiek emocjonalnej otoczki sposób relacjonuje wydarzenia związane z wyprowadzeniem Izraelitów z Egiptu i ich zdążaniem do Ziemi Obiecanej. W zasadzie jest to jakby zwykłe, suche sprawozdanie z tych wydarzeń. Na pewno pomaga w lepszym zrozumieniu tej historii biblijnej, ale na tym plusy się kończą. Ta książka nie zrobiła na mnie żadnego wrażenia, nie wywołała żadnych silnych emocji, nie zachęciła do pogłębiania relacji z Bogiem, a na to właśnie liczę sięgając po tego typu lektury. Tutaj jednak autorce zdecydowanie zabrakło umiejętności. Nie wiem czy sięgnę po inne jej książki, może dam jej jeszcze jedną szansę, ale na wiele już nie liczę.

Książka, która przybliżyła mi postać Aarona, brata Mojżesza. Tekst bazuje na Biblii, więc zaskoczenia nie będzie, autorka dodała dialogi, trochę relacji między bohaterami. Szybko się czyta.

W sumie spełniła moje oczekiwania. :)
Księga Wyjścia opowiedziana swoimi słowami przez niezbyt utalentowanego pisarza. Uwspółcześnienie języka sprawia, że czyta się lepiej niż Biblię, ale z drugiej strony nie mogę przestać sobie roić, że Izraelitów prowadził radioaktywny obłok. :P

W sumie spełniła moje oczekiwania. :)

„Aaron” jest drugą z pięciu części książek, które opowiadają o postaciach pełnych wiary,bardzo oddanych Bogu, znanych z kart Starego Testamentu. Bóg posłużył się nimi „ w realizacji doskonałego planu objawienia się światu”
Autorka swoją książkę napisała w oparciu o Biblię, a dokładnie księgę Wyjścia, Kapłańską i Liczb.
Biblijny Aaron służył Bogu i ludziom. Wykazywał się odwagą, żył śmiało, a jednak często wątpił, że Pan może mieć wobec niego, grzesznego, jakiś większy plan.Pracował ciężko przy wyrobie cegieł. Obolały od ciężaru, często myślał, że śmierć byłaby dla niego lepsza niż nieszczęsny los i praca na rzecz Faraona. Miał 83 lata, gdy usłyszał, jak Pan Bóg do niego przemówił. Poszedł za tym Słowem.

Autorka kolejny raz postać z kart Pisma Świętego wplotła w powieść historyczną. Zarys historii jest prawdziwy, a dialogi, cała akcja i niektóre postacie są fikcyjne, po to, aby czytelnik lepiej zrozumiał przekaz biblijny. Pani Rivers zawsze powtarza,
że stara się pozostać wierna przekazowi biblijnemu. Jednocześnie zachęca do przeczytania historii Aarona zawartej w Piśmie Świętym.

Biblijny Aaron służył Bogu i ludziom. Wykazywał się...

Ponownie historia Izraela z końcowego okresu pobytu w niewoli egipskiej i wędrówki do Ziemi Obiecanej tym razem widziana oczami Aarona. I znowu suchy tekst Biblii przełożony na język emocji. Martwa historia stała się dla mnie żywa, osobista, dostrzegłam fragmenty, które do tej pory umykały mojej uwadze, przestały mnie denerwować inne, zrozumiałam dlaczego pewne sprawy się wydarzyły. Myślę, że każdy, poza historią Aarona i Mojżesza, coś innego dla siebie w tej książce znajdzie.

On jest Bogiem. A kiedy już ludzie się tego dowiadują, mogą wybierać.

On jest Bogiem. A kiedy już ludzie się tego dowiadują, mogą wybierać.

Piękna.

Piękna.

Fantastyczne rozwinięcie biblijnej historii Mojżesza i Aarona! Polecam!!

Fantastyczne rozwinięcie biblijnej historii Mojżesza i Aarona! Polecam!!

Wspaniale rozszerza historię biblijną, daje dużo do myślenia o tym jak Aaron traktował Boga i jak traktujemy go my.

Fajne odzwierciedlenie Pisma Świętego

Fajne odzwierciedlenie Pisma Świętego