Złoty Wąż

Wydawnictwo: Ridero
zuma939

Samotna kobieta po czterdziestce, żyje w świecie magicznej spuścizny po swojej babci bajarce. Zbiera i analizuje opowieści, osładza nimi samotność. Wtedy nieoczekiwanie odnajduje ją miłość. Nieidealna. Najlepsza. Ale jak to bywa w baśniach to najważniejsze spotkanie nie zostaje obojętne dla równowagi żadnego ze światów. Jej ukochany zostaje wprowadzony w dziwne uniwersum Muszloświata, oboje chłonąc opowieści stają się ich częścią. Przenikanie się światów jest widoczne na każdym kroku. Złoty wąż- bohater jednej z historii wdziera się do ich codzienności. Fatum zawisa nad głową zakochanych. Im głębiej w opowieść tym bardziej niebezpiecznie. Koło Fortuny kręci się i zmienia koleje losu bohaterów nie przez miłość lecz przez śmierć. Wiele światów, wiele poziomów rozumienia, przekraczanie granic znaczeń i snów. To nie jest klasyczna powieść, to gąszcz opowieści przesyconych filozoficznymi refleksjami. Z jednej zaglądamy do drugiej, z baśni o wężu na autostradę A1 pod Bydgoszczą. To książka o miłości, o miłościach, które rozminąwszy się z marzeniami, są spełnieniem marzeń.

źródło opisu: http://zuzamalinowska.pl/zloty-waz/

źródło okładki: własne zdjęcie

Adam | 2017-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Ta opowieść dzieje się w dwóch światach, w tym realnym poznajemy Adama i Izę. Małżonkowie wieczory spędzają na czytaniu sobie nawzajem opowieści babci Klary, która przenosi czytelnika w baśniowy świat węża Orona i Wei. Z czasem ścieżki realnego świata i świata opowieści zaczynają się przecinać. Adam ulega wypadkowi, który zmienia jego spojrzenie na otaczający go świat. Zamyka się w świecie baśni.
W życiu Izy pojawia się romantyk i pianista Ivo, który sprawia, że ta dojrzała kobieta na nowo czuje się piękną, młodą i upragnioną. Sielanka trwa w najlepsze ale „za ścianą stała śmierć, jak gość który przyszedł za wcześnie i czeka w korytarzu”.
Śmierć również staje na ścieżce Luga, który ubiega się o rękę księżniczki Amiry.
Z biegiem opowieści dowiadujemy się, że gdzie jest miłość nie ma śmierci a granice między światami otwierają się ukazując wszechświat jako złotego węża gryzącego własny ogon.
Powiem wam szczerze, że urzekła mnie ta opowieść, utonąłem zagłębiając się w tym magicznym...

Marek Błachowski | 2017-06-26

Świat baśni, świat iluzji, świat prawdy obiektywnej, relatywizm poznania, wielowymiarowość. Wszystkie cechy obecne są w powieści Zuzy Malinowskiej.
Świat baśniowy to dzieje węża Orona, Luga, Wei,Suliki, Lado, Amiry, Bazyliusa.
Świat rzeczywisty to dzieje Izabeli, Adama i Iva.
Autorka w niezwykle sugestywny sposób wykreowała światy alternatywne. Powstaje wrażenie przenikania, a dwa światy w kilku momentach łączą się ze sobą.
Czy magiczne opowieści babci Klary miały moc demiurga?
Prawdy nie poznamy.
Konstrukcja powieści.Widoczna są szkatułki, które tworzą nowe szkatułki, a tamte rozprzestrzeniają się z niebywałą siłą.
Opowieści baśniowe skojarzyły mi się ze starymi eposami indyjskimi. Mamy tu walkę dobra ze złem i tajemniczą moc Natury.
Powieść jest dla wszystkich. Jedni znajdą w niej baśniowe historie plus wątek współczesny, inni archetypowe odniesienia do tematów biblijnych i przed biblijnych.
Czekam na kolejne powieści Zuzy Malinowskiej.
Moje odczucia dotyczące książki zapisałbym...

staromodna | 2017-03-20
Przeczytana: luty 2017

Początkowo miałam wrażenie, że trudno się przez tą książkę przebić, trudno poczuć jej esencję, gąszcze opowieści posplatanych ze sobą mnie trochę przerastały...ale kiedy przestałam analizować, wyluzowałam się i poszłam śladem obrazów i uczuć ta książka mnie zachwyciła. Jest jak skarbiec Alibaby. Tyle poziomów, że miałam poczucie, ze i tak wiele z nich mi umknęło...
Jedno jest pewne, jeszcze nigdy nie czytałam podobnej książki. Jeśli lubicie odkrywać nowe smaki, nowe drogi...musicie ją przeczytać. "Złoty wąż" wzruszył mnie, zainspirował do rozmyślań. Polecam gorąco!

mira | 2017-03-04

Swietna kontynuacja poprzedniej ksiazki Zuzy: "Drzewo Opowiesci". Czyta sie jednym tchem, trudno sie oderwac. Historie sie prznikaja, zeby na koniec zawiazac sie w jedna calosc. Humor, akcja. przygoda i filozoficzne dysputy tworza razem basniowy swiat. Polecam!

Agnieszka74 | 2017-07-03
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam

W książce trochę przytłoczył mnie wątek mitologiczny, baśniowy.Był piękny ale gubiłam się w nim.W ogóle trudno jest mi analizować tę książkę , bo będzie to czytała autorka, a chciałabym aby ta ocena była szczera :) Tak jak napisałam, miałam problem z częścią fantastyczną, chwilami pochłaniała mnie bez reszty, chwilami się gubiłam, z czasem nie pamiętałam już kto był dla kogo kim. Nie jest to oczywiście zarzut dla autorki, bo ja tak po prostu mam, dlatego pewnie po określony typ książek nie sięgam, albo sięgam rzadko. Nie lubię tez za bardzo historii miłosnych, obyczajowych, ogólnie za tym nie przepadam, oczywiście nie zawsze. Tu historia Adama i Izy i Ivo początkowo zupełnie mnie nie przekonywała, z czasem jednak w to weszłam i przezywałam rozterki bohaterów. Choć z tym miłosnym trójkątem jakoś do końca miałam problem.Podobał mi się lekki, subtelny styl jakim napisana jest książka i przenikanie światów ale do pewnego momentu, gdyż jak pisałam wcześniej potem było dla mnie to...

Patrycja Skrobek | 2017-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2017

„Wymyka się słowom, żartuje z rozumu, miesza zmysły i kontroluje sny. Niewiele jest rzeczy tak trudnych do opisania jak miłość.”

Tak o to zaczyna się książka, która skradła całą moją duszę, a nie tylko serce. Czytałam ją bardzo wolno i dokładnie, wszystkimi zmysłami chłonęłam następne historie bohaterów. Rzeczywistość poplątana została ze światem baśni, snów i marzeń. Co było prawdą, a co iluzją? Każdy inaczej może odebrać „Złotego Węża”, dla mnie to przede wszystkim opowieść o miłościach (męża do żony, wnuczki do babci, młodziutkiego mężczyzny do starszej kobiety itd.) Gdy dotarłam do ostatniej strony książki, czułam, że otacza mnie pustka. Przez pół godziny zastanawiałam się co przed chwilą przeczytałam. Dawno nie czułam tylu emocji po lekturze. Każdy z Was powinien sięgnąć po „Złotego Węża”, aby choć przez chwilę przedostać się do innego świata. Zazdroszczę autorce takiej wyobraźni i lekkiego pióra. Reasumując zachęcam do przeczytania książki Zuzy Malinowskiej, naprawdę nie...

Milandra | 2017-02-07

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Opowieści starej bajarki, czyli Złoty wąż Zuzy Malinowskiej"
Na Złotego węża Zuzy Malinowskiej oczekiwałam z pewnym niepokojem. Druga część Drzewa opowieści, a zarazem druga powieść w dorobku autorki, miała opowiedzieć dalsze losy bohaterów, fantastycznego, pełnego magii świata na granicy światów, przeplatających się ze sobą historii życia-nie życia kobiet. Otrzymałam jednak coś zupełnie
innego.
Jednak, aby móc pisać o Złotym wężu warto wspomnieć o pierwszej jego części, o pierwszej powieści nieznanej nikomu autorki, o Drzewie opowieści. Czytając pierwszą powieść Zuzy Malinowskiej byłam pełna zadziwienia. Ktoś jeszcze tak pisze? A jednak, historia, którą zaproponowała autorka pochłonęła mnie bez reszty.
Drzewo opowieści to na pozór trywialna historyjka. Babcia opowiada swojej osieroconej wnuczce bajki. Mieszkają gdzieś w górach, w niemal mitycznym miejscu poza światem – w Łostówce. Bajki, które rządzą życiem dorastającej dziewczynki przeplatają się niepostrzeżenie z tym czego...

Ariel77 | 2017-03-23
Przeczytana: 23 marca 2017

Co tak na prawdę wiemy o nas samych?
Co tak na prawdę wiemy o naszych duszach?
Może życie według utartych schematów i wzorców kulturowych pozbawiło nas wiedzy i nieograniczonych możliwości naszego ducha i umysłu...?
Zuzanna Malinowska na pewno nie zapomniała prawdy, do której tak mało komu chcę się dzisiaj dotrzeć. Prawdy o większej całości.
Zabiera nas w równoległe światy i wymiary w których to odnajdujemy zapomniane przez nas
lub wcześniej nieuświadomione częsci nas samych.
Zamiast Dickensowskich duchów w podróży tej nieustannie prowadzą nas trzy prawdy;
tęsknota,nadzieja i ofiarność,które to opisują
naszych bohaterów i stanowią ich kościec i oręż podczas nieustannych wyzwań w drodze do poznania samych siebie.
    Szerokie spektrum emocji zostawia trwały ślad na długo po skończeniu lektury.
Mnogość archetypów stanowi również doskonałe studium psychologii,poszerzone tutaj o aspekty "mniej akademickie".
Polecam gorąco szczególnie tym którzy potrafią patrzeć wnętrzem.

Janusz | 2017-12-15
Na półkach: 2017, Przeczytane