Ocalenie chwili

Klub Nauczyciela w Łodzi
1987-01-01
1987-01-01
16 min.
poezja poezja polska poezja współczesna tomik poezji

Okładka książki Poszukiwania Jolanta Augustyniak-Kopka, Grażyna Banaś, Agnieszka Battelli, Remigia Biskupska-Litwinowicz, Piotr Bohdziewicz, Danuta Borczyńska, Elżbieta Boryniec, Zofia Brewińska, Anna Czarnocka-Grzelak, Mira Czupryńska-Frątczak, Michał Dalecki, Urszula Dzika, Kamilla Filipczak, Małgorzata Friedrich, Krystyna Hilczer, Andrzej Hynas, Lidia Ignaczak-Matczak, Kazimierz Juliusz, Jan Juszczyk, Eleonora Karpuk, Dorota Kiersztejn Pakulska, Krystyna Kondek, Maria Kondek, Marzena Kowalczyk, Wacław Krakowski, Ewa Kubarska-Plaskota, Bogumiła Kucharczyk-Włodarek, Zofia Kulikowa, Bożenna Markowicz, Barbara Michalak, Danuta Mucha, Ewa Nowak-Tworko, Jarosława Anna Nowicka, Beata Ewa Olczak, Rafał Orlewski, Stanisława Piasecka, Małgorzata Pietrzak, Józefa Agnieszka Podkówka, Bogumił Popow, Bogdan Przedecki, Małgorzata Tatiana Skwarek, Dorota Sobierajska, Marianna Sokół, Krzysztof Sołtysiak, Barbara Suchecka-Gajewska, Janina Sypniewska, Maria Szaniawska-Czarnocka, Marta Tarnicka-Dec, Wojciech Tworko, Anastazja Tymińska, Ireneusz Urbaniak, Maria Wardzichowska-Woźniak, Anna Wojciekian, Daniela Zajączkowska, Maria Zasławska, Henryk Zasławski
Poszukiwania Jolanta Augustyniak...
Okładka książki Krajobraz polski Barbara Belczyńska, Remigia Biskupska-Litwinowicz, Piotr Bohdziewicz, Danuta Borczyńska, Zofia Brewińska, Anna Czarnocka-Grzelak, Mira Czupryńska-Frątczak, Michał Dalecki, Urszula Dzika, Kamilla Filipczak, Małgorzata Friedrich, Roman Gorzelski, Krystyna Hilczer, Andrzej Hynas, Kazimierz Juliusz, Jan Juszczyk, Eleonora Karpuk, Sławomir Andrzej Keller, Dorota Kiersztejn Pakulska, Maria Kondek, Witold Kowalskl, Ewa Kubarska-Plaskota, Bogumiła Kucharczyk-Włodarek, Zofia Kulikowa, Bożenna Markowicz, Barbara Michalak, Danuta Mucha, Piotr Muszycki, Jarosława Anna Nowicka, Beata Ewa Olczak, Rafał Orlewski, Hanna Prosnak, Małgorzata Tatiana Skwarek, Dorota Sobierajska, Marianna Sokół, Barbara Suchecka-Gajewska, Janina Sypniewska, Maria Szaniawska-Czarnocka, Anastazja Tymińska, Maria Wardzichowska-Woźniak, Anna Wojciekian, Daniela Zajączkowska, Maria Zasławska, Henryk Zasławski
Krajobraz polski Barbara Belczyńska,...

"Ocalenie chwili" to moje kolejne znalezisko w świecie poezji autorów mało znanych.
Tomik ten jest bardzo cienki, zaledwie 17 niedużych lub małych wierszy, często o tematyce patriotycznej, osobistej czy impresyjnej. Wielokrotnie przewijają się w nich motywy przyrody.
Większość wierszy jest biała, wszystkie cechują się prostotą środków i stylu. Będąc zwolennikiem bogactwa i ozdobności, nie potrafiłem się nimi wielce zachwycić przede wszystkim z tych dwóch powodów. Choć odnalazłem tu kilka, trzy do czterech, nowatorskich dla mnie sformułowań, przeszedłem przez ten tomik z niedosytem wrażeń estetycznych, których może zbyt często szukam w poezji (zresztą każdy z nas szuka w niej czegoś innego). To z kolei przeszkodziło mi pewnie w smakowaniu ducha i myśli zawartych w wierszach Pani Marii. Wszelako miło wspominam następujące wiersze, te które najbardziej mi się spodobały: "Monte Cassino", "Odchodzenie", "Operacja", "Już raz", "Powrót do Tatr" oraz "Sosny świętokrzyskie" i "Droga do marzeń".
Tomik zdecydowanie dla lubiących prostotę.

• Poezja

Dodaj cytat z książki Ocalenie chwili