Dieta odżywcza

zdrowie, medycyna
Salaterka
2016-12-10
2016-12-10
dieta odżywianie zdrowie odchudzanie wegetarianizm weganizm

Okładka książki Jadłospisy witalne Agnieszka Żłobińska, Mateusz Żłobiński
Jadłospisy wit... Agnieszka Żłobińska...
Okładka książki Szalenie proste jadłospisy odżywcze Agnieszka Żłobińska, Mateusz Żłobiński
Szalenie prost... Agnieszka Żłobińska...
Okładka książki Nowe jadłospisy odżywcze Agnieszka Żłobińska, Mateusz Żłobiński
Nowe jadłospis... Agnieszka Żłobińska...

Moim skromnym zdaniem książka świetna.

Autor zebrał do kupy informacje dostępne w różnych instytucjach o zawartości konkretnych składników odżywczych vs. szkodliwych w poszczególnych grupach produktów (np. warzywa liściowe, grzyby, nasiona, warzywa psiankowate, kapustne, owoce, nabiał, mięso itp.).
Ułatwia to podjęcie decyzji o tym, co warto włączyć do jadłospisu, a z czym nie przesadzać.
Książka ma ciekawą formę, jest w niej wiele ilustracji i tabel z danymi.

Podsumowując : książka zawiera przemyślenia autora, podsumowanie jego obserwacji i danych jakie zebrał w poszukiwaniu diety, która poprawi jego stan zdrowia i samopoczucie.
Do mnie książka całkowicie przemawia, ponieważ już dawno doszłam do podobnych wniosków, brakowało mi tylko podręcznika, który kumuluje te wszystkie obliczenia dotyczące witamin i innych składników odżywczych i to jeszcze w tak zorganizowany sposób.

Moim skromnym zdaniem książka świetna.

Ułatwia to podjęcie decyzji o tym, co warto włączyć do jadłospisu, a z czym...

Ta książka jest bezsensu. To w zasadzie nie książka, a coś w rodzaju encyklopedii. Autor wymyślil swoją własną koncepcję mierzenia odzywczosci jedzenia - najpierw wydawała mi się ciekawa, ale nie wiem czy ma sens - co z tego że truskawki czy grzyby mają 1000% wartości odżywczych na 2000kcal skoro nie da się zjeść 2000 kcal. W zasadzie, grzybów to nawet 500kcal ciężko. Nie do końca mnie to przekonuje.
Poza tym koncepcja zdrowego żywienia z książki jest tak oczywista.... Jedz warzywa, ziarna, trochę owoców, mięso i nabiał to zlo. Nihili novi. Może z nowości tylko że grzyby są polecane a oleje odradzane.
Moim zdaniem szkoda kasy, jedyne co przejrzałam to np ile danej witaminy co zawiera. Ale to można w sumie znaleźć w internecie w 5 minut.

Ogólnie jestem za, jedynie mam problem z demonizowaniem jajek i masła, wydawało mi się, że obalono już teorie na temat ich szkodliwości.

Zdecydowanie polecam! Książka napisana w sposób bardzo przejrzysty i jasny. Same konkrety! Analiza tematu z różnych perspektyw daje kompletne źródło istotnych informacji oraz praktycznych wskazówek, które od razu można zacząć stosować. Zaczynam od rezygnacji z masła oraz wyciskania soku z 1kg marchwi/tydzień. Książka będzie również moim prezentem dla kilku bliskich osób.polecam!

Bardzo ciekawa koncepcja żywieniowa. Może być interesująca zarówno dla wegan i wegetarian jak i mięsożerców poszukujących inspiracji. Mnóstwo wiedzy dotyczącej poszczególnych składowych naszej diety, grup produktów, witamin, makro i mikrolementów. Jak oddziaływują na nasz organizm, czego nam dostarczają i dlaczego są nam potrzebne. Tego niestety nie uczą w szkole. Jest to książka do przeczytania i do regularnego zaglądania. Autorzy prowadzą bloga salaterka.pl, jednakże wiedza tawarta w tej publikacji daleko wykracza poza to, co na blogu można znaleźć. Warte polecenia dla osób zainteresowanych zdrowym żywieniem, a tym samym zdrowym trybem życia.

Pozycja dobra. Jednakże z punktu widzenia byłego co prawda sportowca - ale osoby nadal aktywnej fizycznie, opierającej się na dietetyce sportowej - wiele aspektów mogę poprzeć ale i się nie zgodzić. Jestem nadal zwolennikiem zbilansowanej diety, bez demonizowania mięsa, stawiająca smakowitość i różnorodność na talerzu w podobnej pozycji. Ogólnie pomysł na książkę bardzo dobry, jednakże gubiłam się w odczytywaniu danych, trochę niejasne dla mnie były oznaczenia przypadające na 2000 kcal (przeliczenie "na"). Kompletnie nie współgrało to z moim odbiorem, gdzie każdy ma inne zapotrzebowanie i przeliczanie czegoś wg takiego założenia po prostu daje mylny obraz. Zamierzenie może i dobre, ale dla mnie nieadekwatne. Nabyłam, posiadam, jak i atlas - czy wrócę? Zapewne do poszczególnych witamin czy innych, ale liczyłam na coś więcej - graficznie i estetycznie pierwsza klasa. Przekaz? Już nieco gorzej.

wspaniała!

wspaniała!

Muszę odnieść się tutaj do informacji o najnowszych wytycznych:
"Straszenie cholesterolem i tluszczami nasyconymi w zywnosci swiadczy o tym, ze autor zupelnie nie przestudiowal tematu piszac takie brednie."

Faktycznie w dokumencie, który Pani podała jest informacja o zmianie wytycznych odnośnie do cholesterolu. Jednak w tym samym dokumencie jest informacja o szkodliwości tłuszczów nasyconych i zalecenia, aby stanowiły one mniej niż 10% kalorii. Wpływ samego cholesterolu jest trudny do oceny, ponieważ występuje on prawie zawsze w towarzystwie tłuszczów nasyconych. Książka opiera się w tym względzie nie tylko na danych i wytycznych USDA, lecz również na zaleceniach innych instytucji naukowych.

Pozdrawiam,
Mateusz Żłobiński

Muszę odnieść się tutaj do informacji o najnowszych wytycznych:

Zawarte w książce informacje nie są może bardzo odkrywcze - spokojnie można je znaleźć w innych publikacjach -, są natomiast bardzo, bardzo, bardzo przystępnie przedstawione.
Bardzo polecam tą książkę wszystkim tym, którzy chcieliby wejść w temat zdrowego odżywiania, ale nie mają czasu na brnięcie przez tonę literatury fachowej.

Nie przeczytałam do końca, więc nie wystawiam oceny. Irytuje mnie takie podejście do tematu, gdzie najpierw jest teoria, a potem robimy wszystko, żeby ją udowodnić. Wyciągnięto tutaj argument, że mięso jest rakotwórcze - rozprawia się z tym m.in. Kasia Gondor na swoim kanale YT w komentarzu do filmu "What the health".

• Zdrowie
  • Zdrowie, medycyna
  • Dietetyka
  • Nie wrócę
  • Zdrowy styl życia

Dodaj cytat z książki Dieta odżywcza