Sejsmiczna pogoda

Tłumaczenie: Mirosław P. Jabłoński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
6 (12 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Earthquake weather

Jest Król na Zachodzie… Scott Crane chronił Zachodnie Wybrzeże USA od chwili, gdy w 1990 roku objął tron nadprzyrodzonego królestwa. Wraz z Dianą, swoją żoną, dba o stan kraju i pomyślność jego mieszkańców. Teraz jednak leży martwy, z harpunem wbitym w gardło, chociaż jego ciało nie ulega rozkładowi. Janis Cordelia Plumtree zabiła Scotta Crane'a. A przynajmniej zrobiła to jedna z osobowości zamieszkujących jej głowę, podczas gdy inne to obserwowały. Musi zapłacić za swój czyn, nawet jeśli oznaczałoby to konieczność oddania Crane'owi własnego ciała, w którym Scott mógłby zmartwychwstać. Kootie Sullivan ma czternaście lat i mógłby być nowym Królem. Od 1992 roku, gdy nawiedził go duch Thomasa Edisona, Kootie ma w boku nie gojącą się ranę i jest świadomy swoich bardzo szczególnych cech, a także drogi życia, na jaką mogą go one zaprowadzić. Doskonale wie, jakie niebezpieczeństwa i obowiązki niesie ze sobą królewska władza. Prywatna wersja rzeczywistości Tima Powersa jest tyleż dramatyczna, co i przerażająca. Osadzone w Kalifornii takiej, jaką znamy, a jednak zaludnione przez pożeraczy duchów, greckie bóstwa i martwych psychopatów (którzy nie są jednak dość martwi), jego fantastyczne wizje są genialną, współczesną mitologią.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2004

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl

DafNe | 2013-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2013

Po powieść "Sejsmiczna pogoda" sięgnęłam z dwóch powodów: miałam ochotę przeczytać coś z dziedziny ogólnie pojętej fantastyki, poza tym to piękna cegła licząca ponad sześćset stron.

Fantastyka to niesamowita dziedzina, w której kluczową rolą stanowi wyobraźnia autora. Nie ma granic, wytycznych, limitu. Tworzysz, co chcesz i nie musisz bazować na zasadach logiki. Logikę tworzysz sam.
A tu mamy prawdziwy miszmasz. Dionizos, Święty Graal i błotni ludzie. Łacińskie wskazówki i pojęcia z jeszcze innego języka (możliwe, że to wymysł autora). Pomysł na stworzenie takiego świata był ciekawy, ale dla mnie zbyt chaotyczny.

Nie posiadam informacji o ekranizacji tej powieści, ale jeśli jest lub kiedykolwiek zostanie nakręcony film na podstawie tej książki, to z pewnością go obejrzę, ze względu na postać, jaką jest Janis Cordelia Plumtree. A właściwie z ciekawości, jak aktorka zaprezentuje tak złożoną osobowość.

Były momenty, że miałam ochotę odłożyć książkę na bok i dać sobie spokój, ale...

szulamitka | 2011-08-05

Książka bardzo dobra, czytałam coraz szybciej byle tylko dowiedzieć się jak potoczą się dalsze losy bohaterów. Myślę, że można by na jej podstawie zrobić dobry serial.

Dragomir | 2016-02-17
Janusz Szewczyk | 2016-01-09