Polka

Wydawnictwo: W.A.B.
literatura piękna

studencka | 2018-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

To moje pierwsze książkowe spotkanie z autorką. I znowu mam poczucie, że wzięłam się za nią od strony D. Bo zamiast książki z przemyślaną konstrukcją mamy kartki z kalendarza, w całość układane przez coś tak przypadkowego jak czas.

Zachwalana na okładce jako intymna (musiałam nie czytać tego opisu przy zakupie)emanuje raczej pewnym rodzajem dziwnie bezpretensjonalnego naturalizmu. Który wciąga, przykleja się do człowieka, sprawia hipnotyzujące wrażenie jakby czytając książkę równolegle można było ją tak samo napisać. Gretkowska myśli moje myśli!

A dni, jak to dni, są nierówne. Czasem dostajemy soczystą analizę wytworów popkultury, czasem ironiczny opis próbującej zawładnąć wszystkim fizjologi, czasem cień analizy psychoemocjonalnej a czasem zupełnie nic.

Nie zachęcam, nie zniechęcam. Do utworu. Do autorki sama wrócę jeszcze na pewno. Polubiłyśmy się:)

onika | 2012-05-26
Na półkach: Przeczytane, Portrety

Książka, którą się czyta lekko, łatwo i przyjemnie.

Wojciech Gołębiewski | 2014-10-04
Przeczytana: 04 października 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Do tej pory oceniałem dwie książki Gretkowskiej: całkowicie nieudany, koszmarny debiut „My zdies’ emigranty” /1 gwiazdka/ oraz bardzo dobry zbiór artykułów pt „Silicon” /8 gwiazdek/, zrozumiałe więc wydają się moje emocje, gdy sięgnąłem po trzecią, omawianą książkę, tym bardziej, że notka na okładce informowała, że jest to „najbardziej intymna z książek pisarki”. Teraz, przeczytajcie Państwo opis redakcyjny:
„Polka zawiera, co w prozie Manueli Gretkowskiej najlepsze : celne obserwacje paradoksów współczesności, błyskotliwe eseje, zmysłowe relacje z podróży oraz pełne ironii i poezji opisy codzienności.”
A teraz moje uwagi. Po pierwsze NIE MA w książce „celnych obserwacji paradoksów współczesności, błyskotliwych esejów, zmysłowych relacji z podróży ani pełnych ironii czy poezji opisów codzienności”.
Jest natomiast bardzo ciekawie napisany dziennik „ciążowy” dla czytelniczek magazynów ...

PaniKa | 2010-09-12
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 12 września 2010

Książka - pamiętnik. Bardzo intymna. 9 miesięcy zamkniętych na 350 stronach. Opowieść o miłości do nienarodzonego jeszcze dziecka. Może się wydawać banalna. Moim zdaniem, pomieszanie z poplątaniem. Czytało mi się ją średnio dobrze, momentami bardzo mnie nudziła i dłużyła mi się. Na początku miałam ochotę ją odstawić. Mimo to dotrwałam do końca. Myślę że to iż sama jestem obecnie w stanie błogosławionym, pozwoliło mi łatwiej zrozumieć autorkę, jej myśli i przesłanie. Czytając czasem utożsamiałam się z autorką, czułam to co ona i może to sprawiło że jakoś przebrnęłam przez tą książkę. Gretkowska pisze w specyficzny sposób, który jednym może się podobać, drugim niekoniecznie. Ja obstawiam siebie po środku, a "Polka" jest pierwszą i ostatnią książką tejże autorki po jaką sięgnęłam.

Jako facet dzięki tej książce wczułem się w przeżycia autorki. Patrząc na jej zmagania zrozumiałem jak faceci nieraz bardzo zadufani w swoją egoistyczną męskość, nie zwracają uwagi na kobiecość, od której wiele moglibyśmy się nauczyć. Życ i przezywać tak by nie zatruwać życia bliskim. Każdy facet spodziewający się dziecka powinien przeczytać co czeka jego partnerkę.

Amnieto | 2013-12-25
Na półkach: Przeczytane, Regał 2013
Przeczytana: 25 grudnia 2013

Literacki opis ciąży, stanu odmiennego, nie zawsze błogasławionego. Dostajemy od Pisarki dziennik ciężarny, gdzie opisy stanu fizjologicznego przeplatają się ze scenkami z życia małżeńskiego, fragmentami felietonów do gazet, ciętymi, czasem gorzkimi uwagami na temat ludzkiej głupoty. Nie brak też scen bojów artysty o zapłatę za wykonane dzieła. Wszakże producentom wydaje się, że literat żyje gwiezdnym pyłem, albo śpi na worku dolarów.
Jako czytelniczka lubię dzienniki i pamiętniki, zaspakajam też właściwe mojej płci (he, he) wścibstwo, jestem więc wdzięczna Pani Pisarce, że wpuściła mnie i innych ciekawskich do swojego świata (brzucha i mózgu) na te 9 miesięcy i pozwoliła oglądać rzeczywistość ze swej perspektywy.

atimere | 2015-08-25

Nie wiem kto tworzył opis tej książki, ale nie ma on nic wspólnego z jej treścią. Poza kilkoma chlubnymi wyjątkami Polka to "dziennik ciążowy". Ale bardzo dobry i bardzo szczery. A może właśnie dlatego bardzo dobry, bo szczery. Na widok kolejnej polskiej madonny show biznesu dla której ciąża to cud, miód i same rozkosze dostaję już mdłości. Polka to niespodzianka, opis ciąży nieidealnej, ale za to prawdziwej. Ta książka to wytchnienie dla kobiet, którym się wydaje, że może coś z nimi nie tak, bo początki ich macierzyństwa nie wyglądają jak ze stron kolorowych czasopism.

Monika | 2016-01-25
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Byłam bardzo ciekawa tego pierwszego spotkania z autorką. Rozczarowania wielkiego nie było ale zachwytu tym bardziej nie. Może to zwyczajnie nie mój temat? Albo nie mój czas na czytanie tego typu książek.

książek: 1914
keys | 2013-01-18
Przeczytana: styczeń 2013

Sięgnęłam z ciekawości po kolejną książkę Gretkowskiej. Nie zawiodłam się na Agencie i nie zawiodłam się na Polce:)
Oczywiście dwa całkiem różne utwory. Pierwsza to powieść, druga pisana w formie dziennika, esejów. Wspaniała, wnikliwa obserwacja codzienności, doskonałe studium Polaków i Polek.

Keenyah | 2017-11-14
Przeczytana: 2017 rok

Trochę prywatnych opowiastek, trochę podsumowań, ciekawych i śmiesznych wywodów, czasami cięty język a czasem przymilnie i wspomnieniowo...
Gretkowską albo się lubi, albo nie.
Tyle w temacie