Polka

Wydawnictwo: W.A.B.

Inne wydania

Wojciech Gołębiewski | 2014-10-04
Przeczytana: 04 października 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Do tej pory oceniałem dwie książki Gretkowskiej: całkowicie nieudany, koszmarny debiut „My zdies’ emigranty” /1 gwiazdka/ oraz bardzo dobry zbiór artykułów pt „Silicon” /8 gwiazdek/, zrozumiałe więc wydają się moje emocje, gdy sięgnąłem po trzecią, omawianą książkę, tym bardziej, że notka na okładce informowała, że jest to „najbardziej intymna z książek pisarki”. Teraz, przeczytajcie Państwo opis redakcyjny:
„Polka zawiera, co w prozie Manueli Gretkowskiej najlepsze : celne obserwacje paradoksów współczesności, błyskotliwe eseje, zmysłowe relacje z podróży oraz pełne ironii i poezji opisy codzienności.”
A teraz moje uwagi. Po pierwsze NIE MA w książce „celnych obserwacji paradoksów współczesności, błyskotliwych esejów, zmysłowych relacji z podróży ani pełnych ironii czy poezji opisów codzienności”.
Jest natomiast bardzo ciekawie napisany dziennik „ciążowy” dla czytelniczek magazynów ...

PaniKa | 2010-09-12
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 12 września 2010

Książka - pamiętnik. Bardzo intymna. 9 miesięcy zamkniętych na 350 stronach. Opowieść o miłości do nienarodzonego jeszcze dziecka. Może się wydawać banalna. Moim zdaniem, pomieszanie z poplątaniem. Czytało mi się ją średnio dobrze, momentami bardzo mnie nudziła i dłużyła mi się. Na początku miałam ochotę ją odstawić. Mimo to dotrwałam do końca. Myślę że to iż sama jestem obecnie w stanie błogosławionym, pozwoliło mi łatwiej zrozumieć autorkę, jej myśli i przesłanie. Czytając czasem utożsamiałam się z autorką, czułam to co ona i może to sprawiło że jakoś przebrnęłam przez tą książkę. Gretkowska pisze w specyficzny sposób, który jednym może się podobać, drugim niekoniecznie. Ja obstawiam siebie po środku, a "Polka" jest pierwszą i ostatnią książką tejże autorki po jaką sięgnęłam.

książek: 2075
onika | 2012-05-26
Na półkach: Portrety, Przeczytane

Książka, którą się czyta lekko, łatwo i przyjemnie.

Jako facet dzięki tej książce wczułem się w przeżycia autorki. Patrząc na jej zmagania zrozumiałem jak faceci nieraz bardzo zadufani w swoją egoistyczną męskość, nie zwracają uwagi na kobiecość, od której wiele moglibyśmy się nauczyć. Życ i przezywać tak by nie zatruwać życia bliskim. Każdy facet spodziewający się dziecka powinien przeczytać co czeka jego partnerkę.

Amnieto | 2013-12-25
Na półkach: Regał 2013, Przeczytane
Przeczytana: 25 grudnia 2013

Literacki opis ciąży, stanu odmiennego, nie zawsze błogasławionego. Dostajemy od Pisarki dziennik ciężarny, gdzie opisy stanu fizjologicznego przeplatają się ze scenkami z życia małżeńskiego, fragmentami felietonów do gazet, ciętymi, czasem gorzkimi uwagami na temat ludzkiej głupoty. Nie brak też scen bojów artysty o zapłatę za wykonane dzieła. Wszakże producentom wydaje się, że literat żyje gwiezdnym pyłem, albo śpi na worku dolarów.
Jako czytelniczka lubię dzienniki i pamiętniki, zaspakajam też właściwe mojej płci (he, he) wścibstwo, jestem więc wdzięczna Pani Pisarce, że wpuściła mnie i innych ciekawskich do swojego świata (brzucha i mózgu) na te 9 miesięcy i pozwoliła oglądać rzeczywistość ze swej perspektywy.

keys | 2013-01-18
Przeczytana: styczeń 2013

Sięgnęłam z ciekawości po kolejną książkę Gretkowskiej. Nie zawiodłam się na Agencie i nie zawiodłam się na Polce:)
Oczywiście dwa całkiem różne utwory. Pierwsza to powieść, druga pisana w formie dziennika, esejów. Wspaniała, wnikliwa obserwacja codzienności, doskonałe studium Polaków i Polek.

Monika | 2016-01-25
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Byłam bardzo ciekawa tego pierwszego spotkania z autorką. Rozczarowania wielkiego nie było ale zachwytu tym bardziej nie. Może to zwyczajnie nie mój temat? Albo nie mój czas na czytanie tego typu książek.

atimere | 2015-08-25

Nie wiem kto tworzył opis tej książki, ale nie ma on nic wspólnego z jej treścią. Poza kilkoma chlubnymi wyjątkami Polka to "dziennik ciążowy". Ale bardzo dobry i bardzo szczery. A może właśnie dlatego bardzo dobry, bo szczery. Na widok kolejnej polskiej madonny show biznesu dla której ciąża to cud, miód i same rozkosze dostaję już mdłości. Polka to niespodzianka, opis ciąży nieidealnej, ale za to prawdziwej. Ta książka to wytchnienie dla kobiet, którym się wydaje, że może coś z nimi nie tak, bo początki ich macierzyństwa nie wyglądają jak ze stron kolorowych czasopism.

malineczka74 | 2011-06-23
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone
Przeczytana: 22 czerwca 2011

Panią Manuelę jako pisarkę poznałam dzieki lekturze "My zdies emigranty", a jako kobietę, tak bardziej prywatnie po przeczytaniu dokładnie rok temu "Europejki". Ta książka to też dziennik osobisty, ale napisany po urodzeniu córki. "Polka" to bardzo osobiste i szczere zapiski w formie dziennika Gratkowskiej obejmujący okres ciąży. Pewnie lepiej czytać je w odwrotnej kolejności, ale jak przeczytacie tak jak ja, to też nic się nie stanie. Bo obie książki sa równie dobre, śmieszne i ciekawe.

Ciąża okazała się dla Pani Manueli pewną niespodzianką. Oczywiście była przyczyną wielkiej radości , ale i .... no właśnie to całkiem naturalne, że nagle dojrzała kobieta uświadamia sobie olbrzymią odpowiedzialność bycia rodzicielką i się po prostu boi, czuje się nieco zagubiona i przerażona. Autorka odważnie pisze o swoich uczuciach, całkowicie się przed czytelnikiem obnaża i wielkie, wielkie uznanie za to i brawa dla niej. Bo pokazuje ciążę w sposób ludzki, bez słodzenia i lukrowania. Nie jest...

lajt | 2010-07-12

Gretkowska ma niesamowity dystans do siebie i całej tej martyrologi ciąży. Świetnie napisana polecam wszystkim kobietom.