W służbie Bogu i dla dobra Ojczyzny. Ks. kan. Wacław Nagrodkiewicz 1904-1992

Wydawnictwo: Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna ADAM
historia
agaluc

„W służbie Bogu i dla dobra Ojczyzny. Ks. kan. Wacław Nagrodkiewicz 1904-1992” to tytuł książki Agaty Łucji Bazak. Niniejsza publikacja przedstawia postać księdza Wacława Nagrodkiewicza żyjącego w latach 1904-1992. Prefekta, wikariusza i proboszcza parafii pw. świętego Bartłomieja w Staszowie, który zarówno w czasie II wojny światowej nie poddał się ideologii nazistowskiej, jak i po zakończeniu działań wojennych władzom komunistycznym, i podjął nierówną walkę o dusze ludzi, wśród których pracował, a zwłaszcza młodego pokolenia. Ks. Wacław Nagrodkiewicz był zwyczajnym księdzem, duszpasterzem ludzi młodych skupionych wokół Krucjaty Eucharystycznej i Sodalicji Mariańskiej, jak i dorosłych należących do chóru LUTNIA, Krucjaty Trzeźwości i Towarzystwa Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Piastował również godność kanonika opatowskiej Kapituły Kolegiackiej. Organizował duszpasterstwo dla ludzi chorych, głuchoniemych i ubogich. Zapamiętano go jako człowieka bardzo skromnego, wrażliwego na krzywdę ludzką, łagodnego i niezwykle cierpliwego. Swoją posługę kapłańską najdłużej pełnił w Staszowie. Podczas II wojny światowej prowadził tajne nauczanie, a po jej zakończeniu w obliczu narastającego komunizmu i walki z religią przyjął przeciwstawiającą się temu postawę. Jako duszpasterz głosił Chrystusa wszystkim, których spotykał na swej drodze. Wykazywał się odwagą, mądrością i delikatnością. Mówił prawdę i stawał po jej stronie. Był Bożym posłańcem, który w niełatwych czasach musiał iść pod prąd, nie patrzył na zyski i straty. Był wierny Bogu pomimo wszystko. Po 1945 r. przyszło mu żyć w Polsce zniewolonej przez ludzi owładniętych ideologią komunizmu. W czasie rozmywania granicy pomiędzy dobrem i złem, w dobie kłamstwa, i łamania ludzkich sumień swoją pracą przypominał o podstawowych prawdach. Przez głoszenie słowa Bożego wzywał do walki ze złem. Swoją stanowczą postawą dawał przykład nie tylko wiernym, ale także kolegom kapłanom. Przekonywał, że nie wolno pozostawać biernym. Ks. Wacław Nagrodkiewicz to cichy bohater – symbol moralnego oporu przeciwko złu zarówno totalitaryzmowi hitlerowskiemu, jak i stalinowskiemu. Jego wiara, zaufanie w Opatrzność Bożą, nauczanie i czyny są tego dowodem. Z orężem dobra w ręku walczył, zmagał się z wrogami Chrystusa i Kościoła oraz z wszelkimi przejawami pogardy dla człowieka, niesprawiedliwości i poniżania jego godności. Starał się być strażnikiem granicy pomiędzy dobrem, a złem, którą wyznaczył Bóg. Do końca swoich dni był wierny ewangelicznej zasadzie, aby zło dobrem zwyciężać, a także ambasadorem uniwersalnych wartości oraz idei wolnej Polski. W niniejszej książce znalazły się najważniejsze materiały źródłowe dotyczące ks. Wacława Nagrodkiewicza, kapłana ziemi staszowskiej.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie