Wydawnictwo: projekt06
historia
agaluc

„Udział księży pochodzących ze Staszowa w powstaniu styczniowym. Bohaterowie mojej małej ojczyzny” to książka autorstwa Agaty Łucji Bazak. Autorka przedstawia w niej losy księży powstańców wywodzących się ze Staszowa. Przyglądając się okolicznościom wybuchu powstania styczniowego, dostrzega się ogromne zaangażowanie duchowieństwa w sprawę narodową. Na czoło wysuwa się postać arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, metropolity warszawskiego. Jednak postacią najbardziej niezwykłą spośród wszystkich księży był ks. Stanisław Brzóska. Był on przywódcą powstania na Podlasiu do późnej wiosny 1865 r., kiedy to pojmano go i przewieziono do Warszawy, gdzie sąd polowy w cytadeli wydał wyrok śmierci przez powieszenie, a podpisał go sam namiestnik feldmarszałek Friedrich (Fiodor) von Berg, ten sam, którego rozkazem wyrzucono na bruk z warszawskiego pałacu Zamoyskich fortepian Chopina, co uwiecznił w swoim w wierszu Cyprian Kamil Norwid. Ks. kardynał Stefan Wyszyński 27 stycznia 1963 r. powiedział w archikatedrze świętego Jana w Warszawie znamienne słowa: „Nie car miał rację, gdy na Zamku warszawskim odpowiadał butnie: «Porzućcie wszelkie sny!» - tylko właśnie ci, co padali, obejmując miłośnie otwartą piersią ukrzyżowaną pierś Matki-Polski”. Postać walecznego ks. Stanisława Brzóski znana jest na ogół wszystkim Polakom. Większość publikacji opisuje bohaterską postawę tego księdza w czasie walk powstańczych. W świadomości wielu publicystów i niektórych historyków ks. Brzóska to rycerz ojczyzny, bojownik bez skazy, cierpiący w słusznej sprawie, dla Polaków tej najważniejszej, bo wolności wyczekiwanej przez pokolenia. Mniej znane są natomiast losy księży powstańców wywodzących się z ziemi staszowskiej dlatego też niniejsza publikacja wychodzi temu naprzeciw. Na tożsamość każdego narodu składa się: tak zwana pamięć historyczna, dziedzictwo narodowe, a także ukształtowane w ciągu wieków tradycje i obyczaje. Sięgnięcie na potrzeby tej publikacji do różnego typu źródeł pozwoliło przywołać i odtworzyć powstańcze losy staszowskich kapłanów, wydobyć nowe wątki w historii Staszowa i odkryć jego kulturowe dziedzictwo w małej ojczyźnie. Praca nosi tytuł „Udział księży pochodzących ze Staszowa w powstaniu styczniowym. Bohaterowie mojej małej ojczyzny”. Jej celem jest ocalenie od zapomnienia urodzonych i wychowanych w Staszowie księży, którzy zaangażowani byli w powstanie styczniowe. Prezentowana pozycja zawiera zagadnienia związane z genezą i organizacją powstania. Omawia udział duchowieństwa w powstaniu styczniowym oraz przedstawia sylwetki księży ze Staszowa biorących udział w tymże powstaniu. Omawia także ich dalsze losy. Dociera do miejsc pamięci, symbolicznych krzyży i mogił w myśl słów, iż „na cmentarzach sprawdza się pamięć narodów”. Poruszona problematyka jest zaledwie niewielką cząstką ocalonej pamięci o kapłanach ze Staszowa zaangażowanych w działalność powstańczą. Niemniej przybliża jego mieszkańcom obraz dziedzictwa przeszłości, które jak mawiał Jan Paweł II mamy zachować jako depozyt dla przyszłości. Przedstawiona w niniejszej książce problematyka nie jest kartą zamkniętą. Autorka na nadzieję, że zostanie ona przychylnie przyjęta przez badaczy i zainteresowanych tą tematyką czytelników oraz stanie się trwałą cegiełką w budowaniu pomnika naszym rodakom walczącym o niepodległość.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie