Świadek Ostateczny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

W Domu Czterech Wichrów, siedzibie arystokratycznego rodu Sackvilleów, ginie od kul lady Anna. świadkiem tej makabrycznej zbrodni jest jej syn, Thomas. Chłopak postanawia pomścić śmierć matki. Na potwierdzenie prawdy swoich zeznań nie ma żadnych dowodów. Przeciwnikami nastolatka są: doświadczony prawnik, sama oskarżona, a zarazem macocha Thomasa oraz jego, zajęty karierą polityczną, ojciec. Czy wrażliwy młodzieniec zdoła znaleźć dowody i przekonać ławę przysięgłych?

Przemysław Zyra | 2014-12-02
Na półkach: Polecam, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2009 rok

Da się przeczytać, ale nie jest to literatura najwyższych lotów. Gdyby autor nie miał znanego dziadka to zapewne ciężej byłoby mu sprzedać książkę. Ale jest ok.

Peripatetike | 2014-02-20
Przeczytana: 2011 rok

Nazwisko zobowiązuje :)
Polecam! Trzyma w napięciu do ostatniej strony

Gdybym miała kiedyś wybrać dziesięć najgorszych książek, jakie w życiu przeczytałam z własnej nieprzymuszonej woli (czyli nie lektur szkolnych) to z całą pewnością znalazłby się w niej "Świadek ostateczny". Simon Tolkien niestety nie odziedziczył talentu po swoim sławnym dziadku, a jego powieść jest przewidywalna aż do bólu. Oto mamy: chłopaka, który jest świadkiem zbrodni, złą macochę i zapatrzonego w nią jak w obrazek ojca. Brzmi znajomo, prawda? Wszystko rozgrywa się w scenerii siedziby arystokratycznego rodu, a zatem w grę wchodzi jeszcze spory majątek. Całość fabuły mocno przewidywalna, już od pierwszych stron czytelnik może bez trudu odgadnąć, kto jest zabójcą. Niestety, tej schematycznej historii, nie ratuje choćby jakikolwiek dobry styl, bo nawet i tym książka nie zachwyca.
A jakby ktoś zapytał dlaczego w takim razie przeczytałam, to śpieszę donieść, że byłam na wakacjach nad morzem, pogody nie było, a "Świadka ostatecznego" dorwałam w taniej książce.

ozzykrm | 2016-11-16

Hmmmm... Akcja dość przewidywalna, schemat też. Wiadomo kto jest winny, wiadomo, że nikt nie chce wierzyć dzieciakowi, wiadomo, że ciężko będzie mu udowodnić swoje racje i wiadomo, że wszystko okaże się w "ostatniej chwili". Więc za co tyle gwiazdek? Po pierwsze Simon pisze w innym gatunku niż dziadek, przez co nie porównuję ich talentów aż tak bardzo, bo poległby sromotnie. A po drugie i ważniejsze - bardzo podobało mi się przyłożenie takiej wagi do przesłuchań na sali sądowej. Jako prawnik zna się na tym i pokazał parę sztuczek, które stosują prawnicy brytyjscy. Mi się to podobało, ale pewnie dlatego, że jest to zbieżne z kierunkiem studiów, który ukończyłem.

Magda Guderska | 2011-05-22
Przeczytana: 22 maja 2011

trzyma w napięciu do ostatniej strony :)

Huzar | 2016-07-11
Barbara11 | 2016-03-26