Pamięć i Wdzięczność. Parafia pw. św. Bartłomieja w Staszowie w 2011 r.

Wydawnictwo: projekt06
religia
agaluc

Wielkie wydarzenia polityczne i tryby historii, wypalają piętno na dzieje staszowskiej parafii. Gdy spojrzeć z wysoka na kartę jej dziejów, wydaje się, iż zawsze parafia ta znajdowała się w środku wydarzeń historycznych, że historia uczyniła ją swym sprzymierzeńcem, i świadkiem. Ona wywierała wpływ, na miarę swej wielkości, na losy kraju, a już na pewno regionu. Ale nie tylko wielka historia kroczyła jej ulicami, w przeszłości znajdziemy też drobne troski i radości tętniącego codziennym gwarem miasta, życie ludzi, którzy przemijają, a którzy jednak trwać będą przecież w pamięci potomnych, potwierdzając tym samym ciągłość tradycji starego grodu, jego dawną i obecną świetność. I tak, rok po roku, toczy się historia Staszowa, i odbija się w niej obraz parafii, wydarzenia wielkiej wagi mieszają się z drobnymi sprawami codziennego życia. Próżno doszukiwać się tu systematyczności, próżno też układać dzieje miasta podług rangi nazwisk, faktów i wydarzeń. Jedynym celem tej pracy było pokazanie parafii taką, jaka jawi się ona nam współczesnym, przypomnienie, że ludzie tu mieszkający wnoszą do historii miasta i tym samym parafii także swój własny wkład. Niniejsza publikacja obejmuje najważniejsze inicjatywy duszpasterskie, które miały miejsce w roku 2011 w parafii pw. świętego Bartłomieja w Staszowie, kiedy to jej proboszczem był ks. prałat Henryk Kozakiewicz. Jej celem jest zachowanie i utrwalenie minionych wydarzeń. Powstała ku pamięci, aby każdy kto zechce w danej chwili, niezależnie od miejsca, w które rzuci go los, mógł powrócić do dawnych lat i wydarzeń, w których uczestniczył. Napisana została również z myślą o potomnych, którzy będą w przyszłości poznawać dzieje małej ojczyzny. Kronika ułożona jest chronologicznie, uzupełnia ją dokumentacja zdjęciowa. Należy jednak zaznaczyć, iż nie jest ona opracowaniem naukowym, przeciwnie, ma najzupełniej popularyzatorskie zadania do spełnienia. Jest owocem wielomiesięcznej i żmudnej pracy oraz próbą wzbogacenia stale rosnących publikacji regionalnych o jeszcze jedną, oby znaczącą pozycję.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie