Włóczędzy czasoprzestrzeni

Cykl: Amiranda (tom 2)
Wydawnictwo: superNOWA

Amiranda powróciła. Stopniowo, ukradkiem przeniknęła do naszej rzeczywistości. Bibelot o niejasnym pochodzeniu, moneta nie pasująca do żadnego kraju... Znaki i wydarzenia zwiastują koniec znanej cywilizacji. Rozpoczyna się desperacka walka o uratowanie ludzkiego gatunku.Włóczędzy czasoprzestrzeni stanowią kontynuację Antybaśni z 1001 dnia,

Blackened | 2014-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Niestety, muszę się całkowicie zgodzić z opinią astaldohila. "Włóczędzy...", to pozycja znacznie słabsza niż jej poprzedniczka ("Antybaśnie z 1001 Dnia), która choć posiadała sporo mankamentów, to jednak swój urok miała i chciało się ją czytać.

Co do "Włóczęgów Czasoprzestrzeni", to przyznam się szczerze - z braku chęci (i czasu), poddałem się po ok. połowie książki, jednak już to co przeczytałem, pozwala mi na wydanie osądu, który jak już wspomniałem wcześniej, pokrywa się niemal całkowicie z opinią poprzednika. We "Włóczęgach" mamy do czynienia z utratą pewnej świeżości. Zupełnie jakby magiczny zbiornik paliwa nazywanego potocznie weną twórczą, wyczerpał się wraz z postawieniem ostatniej kropki w "Antybaśniach".

Nie czynię wyrzutów autorowi za rewoltę stylistyczną. Rozumiem że porzucenie konwencji lekkiego, humorystycznego fantasy mogło być zamierzeniem celowym, nawet jeśli było to bardzo nieoczekiwaną zmianą. Twierdzę jedynie, że można było to zrobić dużo, dużo...

astaldohil | 2010-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2010

Kontynuacja "Antybaśni 1001 i jednego dnia" to pozycja zdecydowanie słabsza od swojego pierwowzoru. Uleciała gdzieś lekkość i pogoda pierwszego tomu, humor stał się nazbyt ciężki a ironia gorzka. W przeciwieństwie do pierwszej części, "Włóczęgów Czasoprzestrzeni" nie sposób porównać do fantasy humorystycznego spod znaku Terry'ego Pratchetta, czy Toma Holta. Wolski narzucił w tym tomie za dużo stylu, w jakim spisał powieści takie, jak "Nieprawe łoże", czy "Noblista" a od kontynuacji "Antybaśni..." oczekiwałem czegoś na miarę "Agenta Dołu".
Fabuła rojąca się od dziur, niekonsekwencji, błędów i rozwiązań deus ex machina ma też kilka pozytywnych aspektów, jak choćby umieszczenie alter ego pisarza w stworzonym przez niego świecie, czy cały niemalże wątek rozgrywający się w trapezoidalnym królestwie. Ten ostatni był dla mnie najjaśniejszym elementem "Włóczęgów..." i chyba jedynym sensownym pomostem między nierównym poziomem obu książek.

Michael Shootbook | 2015-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Już "Antybaśnie" były książką bardzo przeciętną, dlatego trochę się dziwię, że Wolski postanowił kontynuować tę historię. We "Włóczęgach czasoprzestrzeni" niewiele się dzieje. Odniosłem wrażenie, że autor nie miał pomysłu i na siłę raczył nas nudnymi przygodami w świecie Amirandy. Paradoksalnie, to wciąż ten sam dobry Wolski, który ma dowcip ostry niczym brzytwa. No niestety, ale dobry humor to za mało.

"Włóczędzy czasoprzestrzeni", które pierwotnie ukazały się pod tytułem "Powrót do Antybaśni" to jedna z wcześniejszych książek Marcina Wolskiego. Jego warsztat nie był jeszcze dopracowany, co zresztą widać, a i poziom redakcyjny wydawnictwa superNOWA - nie czarujmy się - stał na bardzo niskim poziomie, to też sporo jest w tej powieści literówek i brakujących spójników.

Książka w mojej ocenie słaba, dlatego trzy gwiazdki to max ile mogę dać.

dwesol | 2016-07-14
Przeczytana: 2012 rok