Włóczędzy czasoprzestrzeni

Okładka książki Włóczędzy czasoprzestrzeni Marcin Wolski
Okładka książki Włóczędzy czasoprzestrzeni
Marcin Wolski Wydawnictwo: superNOWA Cykl: Amiranda (tom 2) fantasy, science fiction
Amiranda (tom 2)
superNOWA
2005-01-01
2005-01-01

"Włóczędzy czasoprzestrzeni" są drugim i uzupełnionym wydaniem "Powrotu do Antybaśnie". Wolski z wrodzonym komizmem nawiązuje do poprzedniego wydania które pojawia się nawet przez chwilę w fabule. Książka ta jest nieco inna od "Antybaśni z 1001 dnia". Wciąż mamy potężną dawkę humoru ale jak by bardziej dojrzałego, bardziej przemyślanego i zawiązanego z fabułą. Nie są to już opowiadania - humoreski lecz pełnoprawna opowieść. Czyta się jak wszystkie książki Wolskiego - wartko i z ciekawością. Jeśli podobały wam się "Baśnie dla bezsennych" czy Antybaśnie.. to tutaj znajdziecie ich ukoronowanie.

Niestety, muszę się całkowicie zgodzić z opinią astaldohila. "Włóczędzy...", to pozycja znacznie słabsza niż jej poprzedniczka ("Antybaśnie z 1001 Dnia),która choć posiadała sporo mankamentów, to jednak swój urok miała i chciało się ją czytać.

Co do "Włóczęgów Czasoprzestrzeni", to przyznam się szczerze - z braku chęci (i czasu),poddałem się po ok. połowie książki, jednak już to co przeczytałem, pozwala mi na wydanie osądu, który jak już wspomniałem wcześniej, pokrywa się niemal całkowicie z opinią poprzednika. We "Włóczęgach" mamy do czynienia z utratą pewnej świeżości. Zupełnie jakby magiczny zbiornik paliwa nazywanego potocznie weną twórczą, wyczerpał się wraz z postawieniem ostatniej kropki w "Antybaśniach".

Nie czynię wyrzutów autorowi za rewoltę stylistyczną. Rozumiem że porzucenie konwencji lekkiego, humorystycznego fantasy mogło być zamierzeniem celowym, nawet jeśli było to bardzo nieoczekiwaną zmianą. Twierdzę jedynie, że można było to zrobić dużo, dużo lepiej.

Kontynuacja "Antybaśni 1001 i jednego dnia" to pozycja zdecydowanie słabsza od swojego pierwowzoru. Uleciała gdzieś lekkość i pogoda pierwszego tomu, humor stał się nazbyt ciężki a ironia gorzka. W przeciwieństwie do pierwszej części, "Włóczęgów Czasoprzestrzeni" nie sposób porównać do fantasy humorystycznego spod znaku Terry'ego Pratchetta, czy Toma Holta. Wolski narzucił w tym tomie za dużo stylu, w jakim spisał powieści takie, jak "Nieprawe łoże", czy "Noblista" a od kontynuacji "Antybaśni..." oczekiwałem czegoś na miarę "Agenta Dołu".
Fabuła rojąca się od dziur, niekonsekwencji, błędów i rozwiązań deus ex machina ma też kilka pozytywnych aspektów, jak choćby umieszczenie alter ego pisarza w stworzonym przez niego świecie, czy cały niemalże wątek rozgrywający się w trapezoidalnym królestwie. Ten ostatni był dla mnie najjaśniejszym elementem "Włóczęgów..." i chyba jedynym sensownym pomostem między nierównym poziomem obu książek.

• Wolski Marcin
  • S/F - fantasy
  • Chcę przeczytać: Książki
  • ! Powieść

Dodaj cytat z książki Włóczędzy czasoprzestrzeni