Zamęt, tom 1

Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Cykl: Cykl barokowy (tom 2)
Wydawnictwo: Mag
The Confusion
Wojciech Szypuła
historyczna

Jest rok 1689. Grupa galerników - wśród nich Jack Shaftoe, znany również jako król wagabundów, Jack Półkuśka - więzionych przez Berberów opracowuje szatański plan, który ma im pozwolić odzyskać wolność i zdobyć fortunę. W ten sposób rozpoczyna się ciąg niezwykłych przygód, bitew, pościgów, ryzykownych ucieczek i krwawych pojedynków

Krzysztof Baliński | 2016-11-26
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 26 listopada 2016

Kontynuuję czytanie „Cyklu Barokowego” Stephensona. Tym razem jest to pierwsza część książki zatytułowanej „Zamęt”, która stanowi czwartą część z ośmiu części cyklu. Jak słusznie wywnioskowałem w poprzednich recenzjach głównymi bohaterami są Eliza i Jack Sheftoe. I tak też auto podzielił dwuczęściowy „Zamęt”, rozdziały nazywane ”Juncto” i ‘Bonanza’ się przeplatają. Pierwsze dotyczą tego co działo się u Elizy, a drugie co słychać u Jacka.

Eliza jak czytelnik się domyśla nadal kręci się po salonach Wersalu, parę rady wpada, niemal dosłownie, na króla słońce Ludwika XIV. Swoja drogą Eliza ciekawe towarzystwo sobie dobiera, w tym dwóch monarchów, bo z królem Anglii Wilhelmem również miała do czynienia, intelektualiści, arystokraci, w tej części zainteresowany Elizą jest kryptograf Rossingol. Duet interesujący Eliza stworzyła szyfr niemal nie do złamania oparty na runach rodzimego języka, mało znanego, a Rossingol wiadomo zawodowo rozpracowywał takich jak ona. No i Eliza lubiła osoby...

Krzysztof Baliński | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Kontynuuję z zaciekawieniem czytanie „Cyklu Barokowego” Neala Stephensona. Druga część „Zamętu” jest piątą częścią cyklu. Co my tu mamy? No wiadomo, że są to dalsze koleje losu Jacka i Elizy. Ciekawe czy się wreszcie spotkają? Ja wiem, ale nie w tym rzecz, żebym zdradzał ten sekret. W tle oczywiście mamy wydarzenia historyczne, i co autora w szczególności interesuje cały ferment intelektualny końca Baroku i wczesnego Oświecenia. Mamy końcowe lata XVII wieku i akcja wchodzi w XVIII w.

Nasza główna bohaterka Eliza siedzi przede wszystkim w Londynie, po cichu w rozgrywkach politycznych wspiera wigów przeciwko rządzącym akurat torysom. Wcześniejszy rząd torysów określano jako juncto, to łacińskie określenie lepiej znanego słowa junta, raczej kojarzonego z republikami bananowymi niż z ojczyzną demokracji. Tu raczej chodzi o negatywne określenie przeciwników politycznych, co się często zdarza w dyskursie politycznym, także w czasach nam współczesnych. A więc ta forma określania...

Karodziejka | 2011-02-25
Przeczytana: 03 listopada 2010

Po przeczytaniu całego Cyklu Barokowego blask straciły dla mnie wszystkie książki, które do niedawna uważałam za ulubione...

Cykl Barokowy jest powieścią historyczną, rozgrywającą się głównie w Anglii i Francji w czasach XVII wieku; chociaż duża część akcji dzieje się także na Wschodzie, w Ameryce i innych mniej i bardziej egzotycznych miejscach w prawie całym świecie. Przyznaję, że pierwszy tom może się wydawać nieco nużący, szczególnie osobom, które nie czytają dużo i zawiera w sobie nieco niesmacznych scen (niewiele) - jednak naprawdę warto po tę książkę sięgnąć. We wszystkich częściach pojawia się wiele naprawdę mistrzowskich dialogów czy opisów scen.

Trudno powiedzieć, kto jest głównym bohaterem powieści - w pierwszym tomie na pewno jest nim Daniel Waterhouse, podstarzały naukowiec, który został wezwany ze swojego bezpiecznego zakątka w Massachussets z powrotem do Anglii i który w czasie długiego rejsu przez ocean wspomina swoją młodość, znajomości z takimi znakomitościami,...

zuzankawes | 2015-03-11

Złoty wiek baroku, a w nim galernicy, wagabundzi, arystokracja, naukowcy, etc. Oto bohaterowie Zamętu Neala Stephensona, monumentalnej powieści, której akcja rozgrywa się na wodach i lądach kilku kontynentów. Powieść ta, to drugi tom tzw. Cyklu barokowego, który w znakomity i drobiazgowy sposób oddaje ducha i charakter epoki.
Czy fakt, że nie czytało się tomu pierwszego ma znaczenie? Na dwoje babka wróżyła. I tak i nie. Barwna i nietuzinkowa opowieść, którą przedstawił autor, da do wiwatu i tym, którzy czytali pierwszą część cyklu, jak i tym, którzy dopiero teraz poznawać będą bohaterów historii. Dlaczego da do wiwatu? Bo nadmiar informacji na temat epoki może mocno wybić z rytmu, przytłoczyć swoją ilością i chwilami zdominować całą opowieść. Z drugiej strony, autor wyciąga takie smaczki i takie perełki z epoki, iż czytelnik chwilami popaść może w niekłamany zachwyt.
Kłopot z Zamętem może polegać nie na braku znajomości bohaterów poprzedniego tomu, ale na braku wiedzy ogólnej...

Rudyy | 2014-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2014

Zamęt to kolejny przejaw geniuszu Stephensona. Po raz kolejny czytając powieść tego autora delektowałem się każdą kolejna stroną, a ostatnią przywitałem ze smutkiem, że to już koniec tego niesamowitego dzieła.

Tym razem autor skupia się na dwóch postaciach - Jacku Shaftoe i Elizie. W przypadku Jacka mamy do czynienia z powieścią przygodową, pełną rozmachu, podróży, niesamowitych wydarzeń, oraz planu, który zawstydziłby ekpię Dannego Oceana.
W przypadku Elizy więcej jest dworskich intryg, polityki oraz zagłębiania się w realia ówczesnego handlu i gospodarki. W powieści spotkamy też pozostałe postacie z pierwszego tomu, m.in Boba Shaftoe, który kontynuuje karierę wojskową (szczególnie ciekawie to wygląda w czasach gdy żadna wojna się nie toczy), Leibniza, Enocha Root'a, wpadniemy też na chwilę do Londynu do Daniela Waterhouse'a żeby zobaczyć narodziny papierowego pieniądza.

Stephenson pisze w swoim stylu. Z jednej strony mamy podniosłe wydarzenia w życiu bohaterów, pełne dramatyzmu...

Yavanna | 2012-11-05

Bez wątpienia jeden z najlepszych cykli jakie w życiu czytałam... Gorąco polecam, nie tylko miłośnikom powieści pikarejskich, którzy w marzeniach sennych walczą z malabarskimi piratami, ale również tym, którym sen z powiek spędza spór o rachunek różniczkowy ;) Przebiegłe kobiety, szelmowskie wagabundy, filozofowie-naturaliści i przypudrowana arystokracja, a w tle spory religijne i filozoficzne, szalone eksperymenty naukowe, walka o skarb Salomona oraz o panowanie nad światem.
Polecam zwłaszcza miłośnikom historii XVII-wiecznego Londynu i Samuela Pepysa, który również pojawia się na kartach tej epopei (zresztą obok wielu innych postaci historycznych). Trzeba przyznać, że Pan Stephenson odtwarza topografię tego miasta z niezwykłym wręcz pietyzmem. To samo można powiedzieć o rozbudowanych wątkach marynistycznych i stricte bitewnych, gdzie jego dbałość o szczegóły niekiedy mnie przeraża ;) W takim "baroku" można się bez obaw zanurzyć, bo nie przytłacza.

michal3 | 2017-08-21
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

"Zamęt" to niesamowita kontynuacja "Żywego Srebra". I bardzo się różniąca od niewiele lepszej poprzedniczki. Stephenson w "Zamęcie" kładzie nacisk na przygodę i ekonomię - dziwne połączenie, ale daje radę. Eliza i Jack zdominowali powieść, a szkoda, bo polubiłem Waterhouse'a.

Monumentalne dzieło rozrasta się z każdą kolejną stroną. Jack podróżuje po całym świecie, Eliza handluje po całej Europie, a zakończenie sugeruje, iż ostatni (trzeci) tom będzie znakomity. I tylko szkoda, że każda przygoda zmierza ku rychłemu zakończeniu.

Szortal | 2014-12-01

Wiecie, co będzie, kiedy Autor ma milion zainteresowań i każdym z nich chce się podzielić z czytelnikami? Kiedy chce nam opowiedzieć o alchemii i o nauce, o polityce i ekonomii, o religii i filozofii, o geografii i metafizyce, o wojnie i o miłości. Kiedy na dodatek wpadnie na pomysł, aby jego utwór był dwiema, równolegle rozgrywającymi się powieściami, w których bohaterowie przemieszczają się z jednej powieści do drugiej i na odwrót. Żeby nie było za prosto, wraz z częścią tych bohaterów odbędziemy także pełną niesamowitych przygód podróż dookoła świata. Kiedy na każdej stronie będzie nas chciał rozbawić, przerazić, wzruszyć i, przede wszystkim, zmusić do myślenia? Tak, jest tylko jedno słowo, które dokładnie oddaje to, co wyjdzie spod pióra takiego autora. Zamęt. I tak też nazywa się drugi tom Cyklu barokowego Neala Stephensona, bohater mojego dzisiejszego omówienia.

Zacznijmy jednak od króciutkiego wprowadzenia do akcji obu, składających się na "Zamęt" powieści....

Alia | 2015-05-17
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane, 2015
Przeczytana: 12 maja 2015

Absolutnie fantastyczna powieść! Pełna akcji, intrygi, tajemnic, ponadto, napisana z wyśmienitym kunsztem i stylem za które niezmiernie szanuję tego autora. Początki z cyklem barokowym były dla mnie nieco trudniejsze do przebrnięcia, ale drugi tom nadrabia z nawiązką mój brak przyzwyczajenia do tak wybornej prozy, momentami ciężkiej z nadmiaru nazwisk, szczegółowo opisanych koneksji czy opisów powstawania różnych epokowych wynalazków. Jest to książka z cyklu dla wytrwałych, ale wytrwali będą nagrodzeni!
Zdecydowanie polecam, szczególnie fanom Aleksandra Dumasa.

Ewa Lidzbarska | 2012-11-08

Rewelacyjne. Historyczne, przygodowe, awanturnicze, fantastyczne? Największy minus - czas oczekiwania na kolejne tomy. :)