Elita Hitlera - SS w latach 1939-1945

Hitler's elite
historia
historyczna
PsyhoSpider

Autor – znakomity znawca historii militarnej oraz techniki wojskowej – przestawia dzieje powstania i rozwoju SS oraz jej udział w wojennych zmaganiach w ramach sił zbrojnych Trzeciej Rzeszy. Od skromnych początków w latach 20. w roli straży przybocznej Hitlera SS szybko rozrosła się w wielką organizację militarną skupiającą setki tysięcy ludzi, która wystawiła własną armię (Waffen-SS) liczącą prawie 40 dywizji, a jej policyjne ramię (Allgemeine-SS) prowadziło zbrodniczą politykę rasową. Esesmani mieli na koncie zarówno czyny bohaterskie, jak i potworne: toczyli z wielką nieustępliwością walki na frontach wschodnim i zachodnim, kierowali obozami koncentracyjnymi i obozami zagłady, a także stanowili personel „szwadronów śmierci” (Einsatzgruppen) dokonujących masowych mordów w Europie Wschodniej.

źródło opisu: Wydawnictwo RM

źródło okładki: Wydawnictwo RM

Marcin Kowalczyk | 2017-09-09
Przeczytana: 09 września 2017

Bardzo dobre kompendium wiedzy.
Z lekką nutą nieśmiałości sięgnąłem po kolejną książkę z runami "SS" na okładce. Nie spodziewałem się po niej zbyt wiele i miło się zawiodłem. Publikacja stanowi zgrabne kompendium wiedzy na temat "SS". Napisana jest dość prostym językiem i może być śmiało polecana początkującym. Autor wyciągnął na światło dzienne najważniejsze elementy dość skomplikowanej struktury tej formacji. Pominął te mniej istotne. Brawo za dobry wybór.
Wadą jest położenie zwiększonego nacisku na Waffen SS. Mimo mnogości oddziałów autor dość zgrabnie opisał historię tych najważniejszych, wspominając o tych marginalnych.
Bardzo istotną zaletą tej książki jest niepomijanie zbrodni jakich dopuściło się SS podczas konfliktu zbrojnego i przed nim. Autor nie zamiata niczego pod dywan i na każdym kroku przypomina, dlaczego ta formacja została uznana za zbrodniczą. Takie podejście należy uwypuklić, gdyż magia czarnego munduru może przysłonić ciemną stronę mocy. Wielu autorów woli...

lem | 2018-03-25
Przeczytana: 20 marca 2018

Dowiedziałem się mnóstwa szczegółów(np na temat wzorów mundurów, czy też na temat powstawania i łączenia się poszczególnych formacji)...Niestety czytanie tej książki nie sprawiało mi przyjemności stąd moja tak niska ocena.

Ignac | 2018-04-01

Całkiem dobre. Oczywiście nie jest to coś dla ludzi którzy znają więcej i lepszych prac o Waffen-SS ale jak na początkujących - to więcej niż dobra praca (w zasadzie to Osprey). Kolorowa, dobrze napisana i przetłumaczona, są błędy (Także te tłumacza jak np w momencie gdy pisze, że SSmani woleli pistolety maszynowe z bocznym gniazdem magazynku bo ułatwiało to ... strzelanie w pozycji stojącej - co jest oczywistym błędem tłumacza bo prone position to w angielskim pozycja w której leżymy płasko na brzuchu, plecami do góry, odwrotnie to supine i wtedy całe zdanie ma sens). Dla początkujących całkiem dobre.

Tomasz Zając | 2017-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2017

Naciągana 6, zawiodłem się. Wielki plus za super zdjęcia/obrazki i dodatkowe ciekawostki. Minusy. Ze względu na długą przygodę z Waffen SS etc., mnóstwo głupot, bzdur bajek itd rzuca się w oczy. Autor/tłumacz robią ogromne byki jakby pisali książkę za pomocą wikipedii i luźnych artykułów. W książce panuje ogromny burdel , powtórzrnia, bezsensowny dobór jednostek, chronologia etc.

PanHeT | 2017-05-01

Wszystko na temat SS - od powstania formacji, po jej ostatnie dni. Bogato ilustrowane, fachowe kompendium wiedzy na temat. Nic dodać, nic ująć.

kdk | 2018-06-14

Przyzwoita monografia SS, dużo kolorowych obrazków mundurów projektów samego Hugo Bossa.

rado556 | 2018-09-06
Standartenführer | 2018-08-12