Prędkość mroku

Tłumaczenie: Jerzy Marcinkowski
Wydawnictwo: ISA
Speed of dark
83-7418-065-x

Prędkość Mroku to oszałamiający, pełny i prawdziwy obraz świata widzianego oczami mężczyzny autystycznego. Lektura tej książki zmusza do zastanowienia się nad pytaniem, co znaczy normalny ? Elizabeth Moon dała wybitne świadectwo unikalnego daru, jakim dysponuje każdy z nas, zachęcając jednocześnie do tego, byśmy byli tacy, jacy chcemy być. Pani Moon należą się wyrazy wdzięczności za to, że pomaga nam zobaczyć w innym świetle nie tylko tajemniczą, lecz również zadziwiającą stronę autyzmu.
Barry Neil Kaufman

Znakomita powieść... Podziwiam osiągnięcie Elizabeth Moon. Bez cienia sentymentalizmu czy taniego romantyzmu ukazuje nam istotę autyzmu... Dzięki niej doświadczamy niepokoju i napięcia, jakie nieustannie towarzyszą jej autystycznemu bohaterowi, który walczy, by zrozumieć świat, tak ochoczo określany mianem normalnego.
Clara Park

Autor ilustracji na okładce: Łukasz Mrozek

silverraven | 2010-10-20
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane

Według mnie jest to bardziej powieść psychologiczna niż science fiction, czy thriller gdyż perypetie bohatera pełnią w niej funkcję drugorzędną. Istotne jest to że akcję powieści poznajemy z perspektywy osoby o innym sposobie odbierania świata, bowiem autorka szczególny nacisk kładzie na życie wewnętrzne głównego bohatera - dotkniętego autyzmem genialnego matematyka. Porusza kwestie odmienności, niezrozumienia i alienacji. Daje do myślenia.

anna | 2013-10-10
Przeczytana: 28 lipca 2013

Zupełnie zapomniałam, że to powieść s-f... Albo też nie zwracałam na to uwagi. Inne spojrzenie na świat. Spojrzenie na nasz świat z innej strony. A może to my jesteśmy inną stroną? Kto decyduje o tym, która z nich jest lepsza i prawdziwsza?

Jakub | 2010-03-26
Przeczytana: 26 marca 2010

Wielkie działo! (Słusznie przyznana Nebula.) Dobry kawał filozoficznej S-F. (Choć nie ma tu dużo tego S-F.)

Druby | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017