The Hound of the Baskervilles

Cykl: Sherlock Holmes (tom 3)
Wydawnictwo: BBC Books
1 529
2 255
angielski
Neither

Inne wydania

The hit BBC series Sherlock has introduced a new generation to Sir Arthur Conan Doyle's legendary detective. This edition of the classic novel, with an introduction by Sherlock star Benedict Cumberbatch, allows fans to discover the power of the original adventure. Sherlock Holmes and Dr Watson are called to the aid of the Baskerville family who are afflicted by a generations-old curse. One...

Sherlock Holmes and Dr Watson are called to the aid of the Baskerville family who are afflicted by a generations-old curse. One member of the family has already met his end and a hellish hound seems to stalk the surrounding moors, threatening the life of the new heir. In these treacherous conditions can Holmes and Watson uncover an earthly plot or will the beast launch another attack?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Muszę ze wstydem przyznać, że "Pies Baskerville'ów" to moje pierwsze spotkanie z Sherlockiem Holmesem. I pewnie w ogóle długo by ono nie nastąpiło, gdyby nie mój prezent świąteczny - czytnik e-booków, który miał na start zainstalowane kilka klasyków. Tak oto zaczęłam się moja mroczna przygoda z klątwą wiszącą nad rodziną Baskerville'ów.
Prawdę mówiąc, nie spodziewałam się czegoś takiego. Na początku zdziwiłam mnie długość - tylko 155 e-bookowych stron. I faktycznie lektura całości zajęła mi niecały dzień z licznymi przerwami (w końcu święta).
Akcja w powieści toczy się bardzo szybko. Oczywiście głównym elementem są dialogi. Na szczęście nie ma żadnego lania wody i przedłużania ważnych momentów, do czego przyzwyczaiłam się w powieściach Agathy Christie. Tutaj wszystko jest poukładane; czuć, iż autorem jest mężczyzna.
Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Jest tak w głównej mierze dzięki nietypowej dla kryminału fabule oraz tajemniczej i niepokojącej aurze Devonu. Bardzo...

ChicaDeAyer | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

Sherlock Holmes po raz trzeci w akcji, a ja wciąż nie mam dość – tym razem detektyw ma do rozwikłania tajemnicę kolejnej zagadkowej śmierci, a pomoc przy tym zadaniu uczynnie świadczy jego nieodłączny towarzysz, Dr Watson. W tej części rola tego ostatniego została podniesiona do jeszcze większej rangi, zaś sam autor podkreślił nowe umiejętności, jakie zostały nabyte przez asystenta słynnego śledczego pod czujnym okiem wyżej wskazanego.

Sama zagadka wydała mi się bardziej zajmująca niż jej poprzedniczka – niewątpliwie wpływ na takie jej postrzeganie wywarło otoczenie, w jakim przyszło pracować duetowi detektywów. Conan Doyle świetnie zobrazował plenery stanowiące tło do opisywanej akcji, dzięki czemu udało mu się spotęgować utrzymującą się aurę niepokoju, a i niejednemu czytelnikowi pewnie zafundował przy tym dreszczyk grozy. Chociaż współczesnego odbiorcę dość ciężko zaskoczyć – a to dlatego, że książki tego gatunku wyrastają niczym grzyby po deszczu, a ich autorzy prześcigają...

"Pies Baskervillów" to klasyczny kryminał lub jak kto woli powieść detektywistyczna. Należy do serii utworów z najsłynniejszym detektywem wszechczasów Sherlockiem Holmesem.

Powiem parę słów o treści tej krótkiej powieści. Od doktora Mortimera osobistego lekarza Charlesa Baskerville'a dowiadujemy się o tragicznej śmierci jego pacjenta. A także poznajemy treść legendy będącej zarazem fatum rodziny Baskervillów. Na początku XVIII wieku, okrutnik i hulaka Hugo Baskerville dopuszcza się porwania kobiety z sąsiedztwa. Więzi ją na strychu, a gdy ofierze udaje się uciec, siodła konia i goni ją. Jego pijani towarzysze robią tak samo a gdy doganiają swego kompana krzyczą z przerażenia. Widzą jak Hugo jest zagryziony na śmierć przez ogromnego czarnego psa a obok niego leży martwa z wycieńczenia i przerażenia ofiara tej gonitwy. Od tej pory nad rodem Baskervillów wisi fatum, które spowija rodzinę niczym mgła unosząca się z bagien wrzosowiska, znajdującego się wokół ich dworu.

Wróćmy do...

Stokrotka | 2017-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2017

Do Sherlocka Holmesa przybywa doktor Mortimer. Prosi go o radę w sprawie nowego dziedzica dworu Baskervillów, nad którym ciąży rodowa klątwa. Detektyw postanawia zaangażować się w sprawę, wysyłając na miejsce swego pomocnika i przyjaciela doktora Watsona.
„Sherlock Holmes. Pies Baskervillów” to trzecia część cyklu. Akcja toczy się wśród malowniczych, ale niebezpiecznych wrzosowisk. Bezsprzecznym plusem jest postać Holmesa znakomicie wykreowana przez autora. Trudno pozostać obojętnym na sposób myślenia i działania detektywa, który potrafi rozwiązać nawet najbardziej skomplikowaną sprawę.
Po przeczytaniu dziesiątków kryminałów czytelnik bez trudu rozszyfrowuje tropy, nad którymi głowi się Watson. Niemniej jednak powieść jest ciekawa i czyta się ją z przyjemnością. Klimat zagrożenia jest odmalowany pierwszorzędnie.

Beata | 2017-10-06
Przeczytana: 06 października 2017

Z sentymentu ponownie przeczytałam tę klasyczną powieść kryminalną lub też powieść grozy. Moja ulubiona historia z Sherlockiem Holmesem i Johnem Watsonem. Niesamowity klimat tej książki, mroczne wrzosowiska, tajemnicza, zabójcza klątwa, miłość i śmierć, piekielny pies... Znam ją na pamięć i ciągle mnie zachwyca i przeraża i wywołuje gęsią skórkę:)

Sagittaire | 2016-10-08
Przeczytana: 06 października 2016

Tajemnicze, mroczne i fascynujące wrzosowiska, na których rzadko rozrzucone są ludzkie domostwa, kurhany, akcja umieszczona w starej, rodowej posiadłości, nastrój tajemnicy, stare przepowiednie, niewytłumaczalne zjawiska, drobne sygnały budujące nastrój grozy - wszystko to byłoby straszne gdyby nie on. Z lekka bezczelny, zblazowany, zakochany w sobie Sherlock Holmes, spadający z nieba w decydujących chwilach ze swoim praktycznym podejściem do życia. Postać wyprzedzająca epokę, bohater naszych czasów: zgryźliwy egoista, idealna postać dla dzisiejszego czytelnika.

A.C.Doyle jakby wynalazł wehikuł czasu, naoglądał się XXI wiecznych filmów i naczytał XXI wiecznych książek, a po powrocie stworzył XXI- wiecznego bohatera. Tyle tylko, że dowodów brak. A obowiązuje domniemanie niewinności. Czyli to nie A>C. Doyle dopuścił się plagiatu tylko dzisiejsi twórcy żerują na jego wizji.

Zagadka wyśmienita. Sposób dochodzenia do rozwiązania pierwszorzędny.

Generalnie powieść świetna. I taka...

Magda | 2017-04-30

Moja opinia została pierwotnie opublikowana na moim blogu pod adresem

Tospotkanie z przygodami genialnego detektywa Baker Street 221B. Przyznam, że na prozie Artura Conana Doyle'a trudno się zawieść. Intuicja rzadko zawodzi Holmsa, a opanowana do perfekcji sztuka dedukcji pozwala rozwiązać najbardziej skomplikowane śledztwo. W tej książce głównego bohatera było jakby trochę mniej. Prowadzenie obserwacji w rezydencji Baskervillów Holmes  powierzył Watsonowi.

"Na świecie jest dużo rzeczy oczywistych, na które nie zwraca się jednak uwagi. (...)"

W dziwnych okolicznościach ginie głowa rodu- Karol Baskervill. Z relacji  jego  lekarza wynika, że mężczyzna cierpiał na poważną wadę serca. Narząd nie wytrzymał w momencie starcia z legendarną bestią. Porwanie córki przez łotrów skutkowało dwoma morderstwami jednej nocy. Mroczne trzęsawiska wokół rezydencji zbierają śmiertelne żniwo. W grę wchodzi ogromny...

SeVIIen | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

„Im dane wydarzenie jest bardziej dziwaczne i groteskowe, w tym większym stopniu zasługuje na dokładne zbadanie, a ten sam szczegół, który zdaje się komplikować sprawę, jeśli jest należycie rozważony i potraktowany, może wyjaśnić wszystkie niewiadome.”

Arthur Conan Doyle jest autorem wszystkich książek o najsłynniejszym angielskim detektywie. Był pisarzem, lekarzem, wolnomularzem, a także spirytystą. Miał dwie żony. Na podstawie jego dzieł nakręcono wiele filmów, które cieszą się dużą popularnością.

Akcja powieści „Pies Baskervillów” rozpoczyna się w mieszkaniu Holmesa. Odwiedza go doktor Mortimer, który potrzebuje pomocy w rozwiązaniu problemu tajemniczego morderstwa. Jego dobry przyjaciel, Karol Baskerville, zmarł w dziwny sposób, którego nikt nie potrafi wytłumaczyć. Oficjalna wersja to słabe serce. Krąży jedna legenda o demonicznym psie, który jest powodem śmierci członków rodu. A wiele wskazuje na to, że także sir Karola. Jego spadkobierca Henryk pomimo wiszącej nad nim...

Joanna Bożek | 2010-02-17
Przeczytana: marzec 2010

Kolejna świetna pozycja która obowiązkowo powinna znaleźć się na półce fana Sherlocka Holmesa.

Pewnego dnia w drzwiach Sherlocka Holmesa pojawia się pewien gość, przedstawia on bardzo dziwną historię, tak dziwną że aż nie realną, co za tym idzie idealną dla naszego zwariowanego detektywa.
Tym razem w książce więcej jest dr Watsona, ale i tak ostatecznie Holmes rozwiewa nam wszystkie wątpliwości.
Gdy dojdzie się już do ostatnich 4 rozdziałów gwarantuje, że nie odłoży się książki do póki się ich nie przeczyta.

Do samego końca nie wiadomo kto jest zabójcą, oczywiście czytelnik tego nie wie bo Holmes rozwiązał zagadkę dość szybko. Najciekawsze są zawsze momenty kiedy Shelock opowiada jak rozwikłał zagadkę.
Polecam bez dwóch zdań.

Kacper | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

,,Pies Baskervillów" to jedna z najsłynniejszych powieści i moja pierwsza którą przeczytałem z Sherlockiem Holmesem!

Moje odczucia po skończeniu jej są pozytywne, właśnie tak Sobie wyobrażałem Tego słynnego detektywa, jest to postać bardzo elokwentna, spostrzegawcza i wzbudzająca w czytelniku sympatię oraz podziw.

Fabuła? Ogólnie bardzo prosta jak to przystało na książkę z początku XX wieku. Nasz bohater i jego przyjaciel dr. Watson dostają typową jak dla Holmesa zagadkę kryminalną którą muszą rozwiązać.

Mogę zagwarantować, że to nie moja ostatnia powieść Arthura Conana Doyle'a!

Młodzież czyta

Ponoć dzisiejsza młodzież nie czyta książek. To teza, której codziennie zaprzeczają nasi użytkownicy, dodając kolejne opinie o przeczytanych książkach do serwisu. Zapytaliśmy troje przedstawicieli młodego pokolenia o ich literackie wybory, skąd wzięła się u nich pasja do czytania i czy cieszą się, że wracają do szkoły.

Najdroższe książki świata

Stanley Gibbons, firma specjalizująca się w numizmatyce i filatelistyce, ale także wszelkich artykułach kolekcjonerskich, opublikowała zestawienie najcenniejszych obecnie książek literatury współczesnej. Na liście znajduje się 30 klasyków, znanych z wielu ekranizacji i mających status kultowych.