To rzekł Zaratustra

Filozofia, Zaratustra, Nietzche
filozofia i etyka
Edmund

Inne wydania

Najważniejsza z książek Fryderyka Nietzschego (1844-1900) jednego z najważniejszych filozofów niemieckich, także filologa i poety. Nietzsche to człowiek, którego poglądy odcisnęły znaczące piętno na całej późniejszej filozofii, myśleniu o kulturze, człowieku, cywilizacji, religii. Głosił upadek cywilizacji zachodniej, opartej na chrześcijaństwie i cywilizacji greckiej, sokratejskiej. Choć krytykował chrześcijaństwo jednocześnie podziwiał postać Chrystusa. Wprowadził pojęcie nadczłowieka, którym to mianem określa Nietzsche ideał indywidualnej osobowości. Jak pisze Nietzsche w przedmowie do Zaratustry: "ja was nauczę nadczłowieka. Człowiek jest czemś, co pokonanym być powinno. Cóżeście uczynili, aby go pokonać? Wszystkie istoty stworzyły coś ponad siebie; chcesz być odpływem tej wielkiej fali i raczej do zwierzęcia powrócić, niźli człowieka pokonać?"

źródło opisu: lc, http://lubimyczytac.pl/ksiazka/133629/tako-rzecze-zaratustra

źródło okładki: Od do 2012

Paweł | 2017-03-01
Przeczytana: 01 marca 2017

Fryderyk Nietzsche i jego filozofia, to konfrontacja potęgi ludzkiego umysłu versus prawdziwe życie. Z życiorysu niemieckiego filozofa można wywnioskować, że to życie wygrało z gigantem filozofii. Nietzsche umarł niezupełnie doceniony przez współczesnych, nie pozostawiwszy po sobie rodziny, a ostatnie lata jego życia minęły w praktycznym obłąkaniu i odseparowaniu się od świata zewnętrznego. Dodatkowo, ku jego nieszczęściu, spuściznę filozoficzną Fryderyka Nietzschego wykorzystały kilkadziesiąt lat po jego śmierci przeróżnej maści kreatury i miernoty intelektu dla sowich ordynarnych celów. Z Adolfem Hitlerem i Alfredem Rosenbergiem na czele. W tym miejscu warto nadmienić, że Nietzsche podszywał się pod polskie pochodzenie, aby złośliwie drażnić pruskich nacjonalistów, zaś samą niemiecką kulturę uważał za upadłą.
W dorobku pisarskim Nietzschego dzieło „Tako rzecze Zaratustra” stanowi jego opus vitae , gdzie umieścił większość swoich założeń filozoficznych, do których dochodził...

GabrielL Kamiński | 2010-11-10
Przeczytana: 05 maja 1975

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przestałem po lekturze Nietzsche'go chodzić do Kościoła, i uparłem się, że nie chcę być bierzmowany...totalny bunt, nie mówiąc już o tym, iż "uciekłem z domu" na miesiąc, i zamieszkałem u starej spolonizowanej Niemki...

Wojciech Gołębiewski | 2014-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2014

TOTALNA NIEMOŻNOŚCI, TY MOJA!! Dopadłaś mnie i nic sensownego, o MOIM MISTRZU, nie dajesz napisać, a przecież w jego objęcia pchnął mnie, nie uwierzycie, sam prof.ks. J. TISCHNER i od ponad dwudziestu lat oglądam świat przez pryzmat poglądów tego geniusza. A, że poniekąd wariat? Geniusz zawsze trochę nim musi być. Zresztą obiegowe poglądy o nim, absolutnie nie pokrywają się z prawdą. Choćby, że był ateistą. Nie mógł nim być, gdyż nigdy nie twierdził, że Boga nie ma, lecz, że umarł, a ściśle, że go ludzie swoim postępowaniem unicestwili. Mało tego, wg Kołakowskiego:
„najdotkliwszy cios ateistom zadał Nietzsche ogłaszając ŚMIERĆ BOGA, gdyż utraciwszy podmiot swojej negacji zmarkotnieli”.
Twierdził, że „..Bóg jest figmentem wyobrażni albo ludzkiej potrzeby schronienia” /Figment to wymysł, marzenie/, lecz jego analityczny stosunek do doktryny chrześcijańskiej ...

Ledarg1916 | 2016-10-26

Książka, która zrobiła na mnie wielkie wrażenie...
Oczywiście, kontrowersyjna, poglądy autora, który, co tu dużo mówić, nie może być uważany za ulubieńca katolików, pacyfistów czy po prostu obrońców moralności.
Czy fakt, że książka tak na mnie wpłynęła, oznacza jednocześnie, że stałem się bezgranicznym zwolennikiem owej filozofii? Nie, ale przyznam, że niejednokrotnie odwoływałem się w życiu do poglądów Nietzschego.
Naprawdę warto przeczytać! Choć osobom nazbyt porywczym, ze skłonnościami do destrukcji, zalecam ostrożność i dystans!

Serafin | 2010-04-03
Na półkach: Teraz czytam

Sam "męczę" ją już jakiś czas... Czasem po prostu jej treść mnie przerasta i muszę przerwać. Jednak zawsze wracam i w końcu ja skończę.
Co do treści... Na tyle ile przeczytałem (jakieś 40% książki) jest obezwładniająca. Potrafi zakotłować tym co myślimy o świecie i jego wartościach. Pewne furtki otwiera inne zamyka.
To książka warta szczególnej uwagi, ale i ostrożności.

PaniKa | 2010-02-03

Książka trudna, wymagająca czytania w skupieniu. Uczy i zaskakuje. Daje nam wiele do myślenia, dzięki czemu okazuje się świetną lekturą.
Nietzsche pokazuje w sposób wyszukany i niewiarygodny otaczający nas świat. Pozwala na wyciągnięcie najróżniejszych wniosków, a także na własną interpretacje przeczytanej książki.

grzech-pierworodny | 2012-11-22
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 21 listopada 2012

Najbardziej znane dzieło, nie mniej znanego autora.
Chyba nie ma osoby, która by nie słyszała stwierdzenia: „tako rzecze Zaratustra”.
Jednak kojarzyć zwrot a przeczytać całość, to dwie różne kwestie.
Nie jest ona, łatwą książką w odbiorze, szczególnie pierwsze rozdziały i trzeba się porządnie skupić by zgłębić jej sens.
Czasami sprawia też wrażenie, jakby była pisana na siłę.
Nietzsche na samym początku, przedstawia swoje główne tezy o przezwyciężeniu człowieka, o nadejściu nadczłowieka, o śmierci Boga czy o zmierzchu współczesnej cywilizacji. Później wszystko, w mniejszym lub większym stopniu, kręci się wokół powyższych tematów.
Te główne tezy, stały się także kwintesencją tej książki. Bardzo mało jest głębszych omówień Zaratustry (ja natrafiłem tylko na jedno).
Chcąc zweryfikować swoje spostrzeżenia względem książki w odniesieniu do innych czytelników, natrafiamy na powielane cztery główne hasła, które wcześniej nadmieniłem.
Nie uwierzę jednak, że istnieją osoby, które by zdanie...

Jakub Szwedo | 2010-06-08
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 08 czerwca 2010

Bardzo trudna książka, trzeba ją czytać w niemałym skupieniu. Język nie jest prosty, co wielu może odrzucić. Filozofia tu zawarta jest podana raczej w biblijnej formie. Podobieństwa do Biblii są tutaj na każdym kroku, od języka do przypowieści. Rozdziały krótkie, po 1,5 lub 2 strony, każdy zwykle mówi o czymś innym, o innej wartości. Największe dzieło Nietzschego daje dużo do myślenia, przewracając moralność człowieka do góry nogami.

warszafka | 2014-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2014

Świat jaki jest każdy widzi; każdy na swój własny niepowtarzalny, indywidualny sposób. Dla jednych będzie to „padół łez i cierpień” (Cioran, Kafka), dla innych nieustająca sielanka i źródło radości (???). Konia z rzędem temu, kto potrafiłby wyjaśnić dokładnie na czym polega funkcjonowanie świata i jaki jest jego cel i logika; oraz w miarę sensownie wytłumaczyłby irracjonalne niekiedy postępowanie ludzi.
Co na to Nietzsche? Nietzsche przede wszystkim ogłasza śmierć Boga, co owszem mogło szokować w czasach, w których żył i tworzył (wiek XIX), ale dziś już chyba nikogo nie dziwi i nie robi wielkiego wrażenia; jako, że myśl ta staje się coraz bardziej powszednia. To nie Bóg jest odpowiedzialny za stan i kondycję świata, ale my sami – ludzie. Jak ten świat będzie wyglądał zależy tylko od nas, a nie od planów jakiejś istoty wyższej. Te trochę kontrowersyjne poglądy filozofa prowokują do przemyśleń.
Żadnych ocen wystawiać nie zamierzam, ponieważ Nietzsche pozostawił mnie nawet nie...

wicher_Lab | 2010-11-23
Na półkach: Ulubione

Mistrzostwo świata jak dla mnie, książka-maszyna. Działa na mnie jak Biblia na wierzącego.