Karierowicz

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Kontra

Inne wydania

Lea | 2016-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

„Karierowicz” odbiega zupełnie swym charakterem od wszystkich innych powieści Mackiewicza. Przede wszystkim nie ma tu tła historycznego. Powieść zakwalifikować można jako obyczajową, czy nawet psychologiczną. Na uwagę zasługują wykreowane przez autora postaci kobiece. Gdyby powieść powstała dzisiaj nie wzbudzałyby pewnie takiej sensacji, jaką musiały wywołać w roku 1955, gdy powieść została wydana. Powiem tylko, że fantazja autora nie posiada żadnych granic, a wzbudzanie kontrowersji mu niestraszne. Mimo że jest to dopiero jego pierwsza powieść, to już jest widoczny jego talent pisarski — zachwycają opisy przyrody (kraczące wrony, mgła, itp.), tym razem dodatkowo jeszcze puszczy. Postać głównego bohatera jest natomiast porządnie wykreowana.
Akcja powieści rozpoczyna się w styczniu 1919 r. w małym, niewymienionym z nazwy, miasteczku. W miasteczku jest jeden kościół, dwie cerkwie i jedna synagoga. Usytuowane jest w pobliżu największej puszczy w kraju. „Miasteczko przechodziło z rąk...

Garbos | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016