Wiedza prawdopodobna. Powstanie i rozwój w empiryzmie logicznym programu probabilstycznej oceny wiedzy naukowej.

Tłumaczenie: Zygmunt Simbierowicz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Wierojatnostnoje znanije. Stanowlenije i razwitije łogiko-empiristiczeskoj programmy wierojastnoj ocenki nauczonego znanija.
filozofia i etyka

Poszukiwania wiedzy pewnej przez filozofów w końcu doczekały się swojego końca w pozytywizmie logicznym, kryterium wiedzy absolutnej zostało uznane za naiwne i niemożliwe do osiągnięcia, pozytywiści logiczni Koła Wiedeńskiego i Koła Berlińskiego skupili się na programie probabilistycznej oceny wiedzy naukowej, wykorzystując rachunek prawdopodobieństwa i statystykę. Badania Carnapa i Reichenbacha przyczyniły się do ufundowania współczesnej metodologii nauki, która jest podstawą prawdziwej nauki.

Evaldas Nekrašas w książce w sposób rzetelny i dokładny przedstawia historię jednego z najważniejszych nurtów filozofii XX wieku, Empiryzmu logicznego i jego zmagań z kryterium wiedzy naukowej.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie