„Pancerniki na Morzu Pińskim” 1920-1941

Wydawnictwo: Napoleon V
8 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna

źródło okładki: http://img.bazarek.pl/97585/8358/8967791/145422656579b0a33097ed.jpg

Marcin Kowalczyk | 2016-12-27
Na półkach: II wojna światowa
Przeczytana: 27 grudnia 2016

Mariusz Borowiak wysokiej formie.
Tym razem opowiada historię Floty Pińskiej- temat w którym nie jest nowicjuszem. Wymienię tu choćby - "Zapomniana flota Mokrany".
Tym razem wątek został potraktowany bardzo szczegółowo. Nie mamy tu samych losów ludzi, ale duży nacisk położono na okręty. Opisano nie tylko te które powstały, ale i projektowane jednostki.
W książce mamy wiele ciekawostek. Związanych bezpośrednio, ale i czasami dość luźno z tematem. (np. współpraca z niemieckim wywiadem). Są one oddzielone w osobnych ramkach w tekście. Książka nie jest tylko suchym zapisem faktów. Autor czasami polemizuje z nimi, podając przyczyny swoich wątpliwości. Dość często wspiera się na oryginalnych wspomnieniach ludzi z epoki.
Moja wiedza jest zbyt mała, aby Mariusza Borowiaka sprawdzać pod względem merytorycznym. Mam zaufanie do autora i kupuję w ciemno to co pisze.
Dodatkowym atutem są czarno - białe zdjęcia. Jest ich sporo i są naprawdę ciekawe. Całość uzupełniają rysunki, schematy,...

Fidel-F2 | 2017-09-13

Opracowanie monograficzne biorące za temat flotylle rzeczne II RP, a przede wszystkim Flotyllę Pińską, ze szczególnym uwzględnieniem najpotężniejszych jej okrętów, monitorów rzecznych - "rzecznych pancerników".

Rzecz napisana zajmująco, nie nuży stylem, czyta się z dużym zainteresowaniem.

Praca bardzo obszerna, zawiera informacje z szerokiego spektrum dotyczącego omawianego tematu. Mamy tu przedstawienie początków Polskiej Marynarki Wojennej, koncepcje jej rozwoju, potem rozmaite plany i zmiany podejścia; informacje o projektach monitorów, tych zrealizowanych i tych niezrealizowanych; historie budowy poszczególnych jednostek, ich służby podczas pokój i losy wojenne; na koniec mamy informacje o ich służbie pod banderą Związku Radzieckiego i współczesnej archeologii związanej z tematem. Prócz tego mamy drobne informacje, ciekawostki na temat uzbrojenia czy afer szpiegowskich związanych z omawianym przedmiotem - wybór skromny (mógłby być bogatszy), dość arbitralny ale...

Marian | 2017-09-09
książek: 19830