Gamedec. Sprzedawcy lokomotyw

Cykl: Gamedec (tom 2)
Wydawnictwo: superNOWA

Wejdź w Sieć. Boisz się? Gra nabiera tempa. Kończy się XXII wiek. Ludzie żyją w miastach-klatkach oddzielonych od agresywnego ekosystemu barierami ABB. Koncerny produkujące realne dobra konkurują o konsumenta z firmami promującymi życie w Sieci. Główni gracze na ziemskiej scenie gospodarczej ukrywają atuty. Media manipulują społeczeństwem. Globalny kryzys sieciowy pociąga za sobą setki...

Wejdź w Sieć. Boisz się?
Gra nabiera tempa.

Globalny kryzys sieciowy pociąga za sobą setki ofiar. W świecie, gdzie jednostka nie ma żadnego znaczenia, Torkil Aymore rozpaczliwie walczy o przetrwanie. Nie chce już wygrać. Chce przeżyć.

"Sprzedawcy lokomotyw" to najdłuższy i najbardziej niebezpieczny epizod w karierze Torkila Aymore'a, gierczanego detektywa. Wcześniejsze przygody gamedeka zostały opisane w tomie "Granica rzeczywistości", zawierającym dwanaście intrygujących opowiadań. W każdym z nich autor umiejętnie łączy elementy fantastyczne z wątkiem sensacyjno-kryminalnym.

Opowieści o gamedeku to lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników gier.

źródło opisu: [SUPERNOWA, 2006]

KotWBookach | 2016-06-29

Uwielbiam gry komputerowe! Nawet pomimo tego, że lubię czytać bywają dni, kiedy tracę masę czasu na zagłębianie się w wirtualne rzeczywistości, wcielając się w szpiegów, żołnierzy przyszłości, bohaterów z legend czy władców zmieniających losy świata jednym ruchem ręki. Nic więc dziwnego, że pokochałem "Gamedeca: Granicę Rzeczywistości" Marcina Przybyłka (została z resztą zrecenzowana przez Vyar jakiś czas temu o, w tym miejscu), zbiorek krótkich opowieści o przygodach futurystycznego detektywa, którego pracą było rozwiązywanie problemów w wirtualnych światach zaawansowanych gier przyszłości. Niedawno sięgnąłem po drugą część tego znakomicie rokującego cyklu – mowa o "Sprzedawcach Lokomotyw".

"Gamedec: Sprzedawcy Lokomotyw" podejmują akcję po niewielkim czasie od chwili, w której Torkila Aymore spotkaliśmy po raz ostatni – wzbogaciwszy się na intratnych zleceniach pamiętanych z kart "Granicy Rzeczywistości", tytułowy detektyw mógł trochę zwolnić tempa i nacieszyć się życiem. Radość...

Paweł Gryniewicz | 2013-06-05

Powieść zdecydowanie słabsza od wcześniejszych opowiadań. Gamedec jest bardziej agantem z przypadku z aspiracjami na Jamesa Bonda przez co mamy niby więcej akcji i ma być epicko, a mniej zagadek do rozwiązania, przez co niby jest fajnie, ale jakoś to mniej fascynujące. Dodatkowo poligamia Gamedec'ka przestaje być zabawna i ciekawa, a stała się męcząca i nudna.
Generalnie nie jest źle, ale szału też brak

Beata | 2014-11-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Druga odsłona gierczanego detektywa

Biorąc do ręki kolejny tom przygód gamedeca aż chciałoby się krzyknąć: Torkil Aymore powraca! Ale to nie byłaby prawda – to my powracamy do Warsaw City u schyłku XXII wieku. Torkil nadal tu jest. Żyje, pracuje, spotyka się z przyjaciółmi (i przyjaciółkami, oczywiście) – mówiąc krótko: to Torkil odsłania się przed nami, pozwala nam zajrzeć do swojego życia, towarzyszyć sobie przy rozwiązywaniu kolejnego problemu. A problem przed nim nie lada...
W sieci dochodzi do serii poważnych ataków – tym razem haker-psychopata przekracza niewidzialną, niepisaną granicę... to już nie jest tylko intelektualna łamigłówka – w prywatnym rankingu Torkila sprawa zyskuje status: „osobista”. Ale nie da się prowadzić śledztwa w pojedynkę – konieczne staje się wykorzystanie ostatnich zdobyczy techniki i gamedec musi przyjąć pomoc jednej z konkurujących na rynku firm, a tym samym zaakceptować pewne ograniczenie swojej niezależności. Tymczasem okazuje się, że do,...

Pafeu niszczuk | 2015-05-08

Zdecydowanie lepiej śledziło się przygody Torkila, gdy był "zwyczajnym" gamedekiem, niż gdy został kilkukrotnie wplątany w różne odcienie tej samej intrygi i poznał kilkoro podwójnych i potrójnych (sic!) agentów. Trochę nam pan Marcin przedobrzył, ale trzeba przyznać, że opisy psychozy Torkila są wyjątkowo wiarygodne i przejmujące.

Marek Rygiel | 2015-03-31
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 31 marca 2015

No i przedobrzone. A już tak ładnie się zapowiadało... Oczywiście to moja subiektywna opinia, ale jak dla mnie to za dużo już tutaj potworów, udziwnień, form roboto-podobnych i w ogóle hałasu. Intyrga robi się wielka i skomplikowana i generalnie to już raczej nużąca lektura.

Michał | 2012-07-08
Przeczytana: 02 lutego 2012

II Tom odbiega od poprzedniego umiejscowieniem fabuły. W pierwszym tomie Torkil spędza większość czasu w "światach" gier, a w sprzedawcach lokomotyw większość w realium(jedynym ważniejszym epizodem w sieci była bitwa o fort Ironstone).

Okot | 2012-09-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 27 września 2012

Jest niesamowita. Dawno nie czytałam książki z tyloma tak szybko tak dobrze przeprowadzonymi zwrotami akcji.

Killeras | 2015-02-17
Przeczytana: 12 lutego 2015

W tej książce wszystko jest nie tak. Czytałem wcześniejszy tom historii o Torkillu i już wtedy zdawało mi się, że pomysł "gierczanego"(słowotwórstwo w wykonaniu Przybyłka nie powala...) detektywa jest niezły, ale... na jedno lub dwa opowiadania. Jeszcze w pierwszym tomie to trzymało się jakoś przysłowiowej kupy, a tutaj wyraźnie widać, że pomysł się wypalił. Może, gdzieś w tej książce była jakaś fabuła, ale ja jej nie dostrzegłem przez zawalenie książki wycinkami z różnych wydarzeń dziejących się w świecie przedstawionym. Sam pomysł jest ciekawy i w wielu książkach się sprawdza, ale autor Gamedeca pojechał zbytnio po bandzie i praktycznie co pięć stron mamy jakąś wrzutkę, która wybija z rytmu i przedstawia "istotne" wydarzenia. Co do samych przygód bohatera. No coś niby się dzieje, ale tak jakby obok niego. Wygląda to trochę tak jakby Torkill był kamerą, która obserwuje co się wokół niej dzieje, a sama nie uczestniczy w wydarzeniach. Reszta postaci jest równie papierowa i po prostu...

MaciejLiteon Strzępa | 2016-04-22
Przeczytana: 25 marca 2016

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, to stare przysłowie idealnie tu pasuje.Drugi tom Gamedec wręcz porwał mnie w bardzo możliwą przyszłość. Śledztwo, poscigi , strzały, korporacje, krew, kobiety, alternatywne sposoby istnienia i przede wszystkim to o czym już powiedziałem Przyszłość która wydaje mi się bardzo prawdopodobna.

Tia_MacArthur | 2013-05-07

Pełnokrwista powieść, która zakręci czytelnikiem, przegoni po labiryntach akcji, podrzuci w górę, wywinie na drugą stronę, a na koniec poklepie po plecach. Warto sięgnąć po poprzedni tom Gamedec'a ponieważ tutaj spotkamy sporo starych znajomych oraz znajdziemy nawiązania do poprzednich spraw Torkila. Polecam!