Dziennik grzesznika

Wydawnictwo: Skrzat
SoulShade

"Przez ścianę drzew dochodziły stłumione odgłosy ulicy. Szlak dalej piął się w górę, ale Konrad postanowił – dla zmylenia przeciwnika – zmienić kierunek ucieczki. Pobiegł na południe przez zarośla, które powoli zaczęły wypierać dębowe olbrzymy. Zszedł niżej ku dolince. Struchlał, gdy usłyszał przeciągły gwizd dochodzący z głębi lasu. Po kilku sekundach odpowiedział mu krótszy i cichszy. Tak...

Zszedł niżej ku dolince. Struchlał, gdy usłyszał przeciągły gwizd dochodzący z głębi lasu. Po kilku sekundach odpowiedział mu krótszy i cichszy. Tak więc pogoń szła z dwóch kierunków, zataczała coraz szerszy łuk. Polowanie na niego weszło w fazę kulminacyjną".

Powieść, w której teraźniejszość jest ściśle spleciona z mroczną rzeczywistością II wojny światowej. Autor stawia trudne pytania: czy przyjaźń polsko-niemiecka może być szczera? Czy naprawdę wybaczyliśmy? Kim są prawdziwe ofiary?

Nastoletni żeglarze przypadkowo dostają w ręce dziennik byłego esesmana ze Stutthofu. Jego autor przyjechał do Polski, aby rozliczyć się z przeszłością. Dlaczego elektryzuje go nazwa „Wilhelm Gustloff”? Po co szuka klepsydry? Kim jest „szef”? Kto jest gotów na wszystko po haśle „Księżyc stoi nad Mandalay”?

Kryminał z historią w tle – dla wszystkich!

źródło opisu: www.skrzat.com.pl

źródło okładki: www.skrzat.com.pl

Wkp | 2017-01-31

NASTOLATKI NA TROPIE GRZECHÓW PRZESZŁOŚCI

Arkadiusz Niemirski to kolejne nazwisko na liście kontynuatorów tradycji powieści młodzieżowo-detektywistycznych. Ten typ literatury jest poniekąd tożsamy z książkami publikowanymi masowo za czasów PRL-u, choć swymi korzeniami sięgający zdecydowanie dalej (tu warto wspomnieć Kornela Makuszyńskiego i jego głównie międzywojenne utwory) więc poza wymiarem rozrywkowo-poznawczym dla młodych czytelników, stanowi także sentymentalną lekturę dla starszych odbiorców. „Dziennik grzesznika” nie jest pod tym względem wyjątkiem. Łącząc uroczą wakacyjną opowieść o sekretach przeszłości i atrakcyjną tematykę z doskonale sprawdzonymi schematami gatunku, przenosi stylistykę książek sprzed kilkudziesięciu lat w nowe realia.

Całość mojej recenzji na portalu Sztukater: https://sztukater.pl/ksiazki/item/20116.html?highlight=WyJkemllbm5payIsImdyemVzem5pa2EiLCJkemllbm5payBncnplc3puaWthIl0=

Na półkach: Przeczytane, Skrzat

To była naprawdę bardzo trudna lektura. Już po przeczytaniu notki wydawniczej na ostatniej stronie okładki miałam wątpliwości czy jest to opowiadanie dla mnie. Kryminały młodzieżowe bardzo lubię. Często po nie sięgam i jak dotąd chyba nigdy jakoś specjalnie się nie zawiodłam. Ale nigdy żaden z nich nie był połączony z wydarzeniami historycznymi czasów II wojny światowej. Nie było w nich nic na temat Niemców, ludobójstwa i obozów koncentracyjnych. A czytanie o tych strasznych czasach raczej nie należy do moich ulubionych zajęć. Mimo to, zdecydowałam się sięgnąć po tę lekturę. Byłam ciekawa co w niej znajdę. A poza tym bardzo lubię twórczość Arkadiusza Niemirskiego. Pamiętacie "Pojedynek detektywów" oraz "Testament bibliofila"? Polecałam Wam te dwie książki jakiś rok temu. Ich autorem jest dokładnie ten sam pisarz. Bardzo mi się podobały, więc wierzyłam, że teraz będzie podobnie. I tak "Dziennik grzesznika" trafił w moje ręce.

Tym razem poznamy kilkoro nastolatków, którzy lato...

Szkolny_Klub_ | 2017-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

"Dziennik grzesznika" autorstwa Arkadiusza Niemirskiego to kryminał z historią w tle. Wybrałam tę książkę jak tylko ją zobaczyłam. Uwielbiam książki z tematyką II wojny światowej i każdy, kto również je lubi powinien ją przeczytać!

Fabuła książki nie jest bardzo zaskakująca, ale mimo to, książkę czyta się naprawdę przyjemnie. W opisie książki autor zadaje pytanie: "Czy przyjaźń polsko-niemiecka może być szczera?" Było to pytanie, które męczyło mnie przez bardzo długi czas zanim skończyłam powieść.

Książka pokazuje również jak różne mogą być zachowania nazistów, niehumanitarne traktowanie więźniów w obozach oraz przemyślenia, refleksie jak i przebaczenie.

Opowieść zainteresuje nie tylko miłośników historii, ale także kryminalnych historii. Polecam serdecznie
WZ, lat 16
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

leszel | 2017-03-30
Przeczytana: 30 marca 2017

Nie jest to na pewno lekka letnia przyodówka dla młodszej młodzieży. W książce jest wiele, bardzo szczegółowych informacji historycznych, ale jest też sporo brutalności i drastycznych scen i opisów. Pomysł na fabułę jako taki, wykonanie trochę gorsze. Zastanawiam się też jak w praktyce mogło być z pływalnością klepsydry, nawet w metalowej obudowie. Wydaje mi się że mogłaby mieć problemy aby zatonąć.
No cóż, jakoś nie odpowiada mi sucha narracja pisarza.

| 2018-05-01
Przeczytana: 2018 rok