A Closed and Common Orbit

8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
AI, sztuczna inteligencja
angielski
Karolina

Lovelace, sztuczna inteligencja dotychczas prowadząca statki kosmiczne, po wymuszonym resecie systemu, budzi się w nowym syntetycznym ciele.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: https://www.hodder.co.uk

Saudyjskie-Wielbłądy | 2018-09-14
Przeczytana: 14 września 2018

"Wspólna orbita zamknięta" to dość nietypowa lektura, poruszająca m.in. problem samoakceptacji, nieco tylko zamaskowany poprzez wprowadzenie niedostępnych, bardzo zaawansowanych technologii czy pojawienie się kilku kosmicznych, inteligentnych form życia.

Bohaterami książki są postacie dość osobliwe, nawet jak na standardy powieści S-F. Była SI statku kosmicznego Lovelace, która jako Sidra, została wbrew obowiązującemu prawu przyobleczona w „zestaw” czyli powłokę doskonale udającą człowieka. Niespełniający oczekiwań otoczenia Niebieski- który miał być dyplomatą, a został artystą-malarzem Wyhodowana, jako tańsze niż robot rozwiązanie, Papryka, którą poznajemy jako Jane 24 - mającą być w założeniu dożywotnim robotnikiem zajmującym się selekcją złomu w fabryce, zostaje, dzięki poznanej po ucieczce z „miejsca pracy” Sowie (SI rozbitego statku kosmicznego) nieco ekstrawagancką, ale bardzo ciepłą i życzliwą specjalistką od napraw dosłownie każdego urządzenia...

Janusz Szewczyk | 2018-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2018

Czytanie książek przez całe życie ma tylko jedną wadę - z czasem coraz trudniej znaleźć pomiędzy okładkami coś oryginalnego. poruszającego lub zabawnego, coś czego nie czytało się już wcześniej. Nie jestem pewien czy Becky Chambers posiada wyjątkowy talent do oryginalnego przedstawiania znanych tematów, czy też przypadkowo nigdy wcześniej nie trafiłem na książki w tak nietypowy sposób próbujące opisać co to znaczy być człowiekiem i jak przezwyciężać własne ograniczenia. Powieść zawiera dwa główne wątki opowiadające o dziewczynce wychowywanej przez sztuczną inteligencję oraz sztucznej inteligencji, uczącej się jak żyć wśród ludzi w ciele przypominającym człowieka. Nie ma w tej książce sensacji, maszynowych umysłów skoncentrowanych na logice ani wojen z maszynami. Autorka koncentruje się na uczuciach i przeżyciach dwójki kobiet (nie waham się użyć tego określenia w przypadku Sidre, sztucznej inteligencji w ciele funkcjonującym nieomal tak samo jak ludzkie), które przezwyciężają...

Maja | 2018-09-23
Przeczytana: 23 września 2018

Lovelace była kiedyś zaledwie sztuczną inteligencją statku. W wyniku pewnych wydarzeń została wyłączona, zresetowana i obudziła się w nowym ciele. Okazuje się, że nie pamięta o tym, co działo się wcześniej. Musi nauczyć się tego, jak ma funkcjonować. Życie w nowej skórze nie jest bowiem zbyt proste. Zaprzyjaźnia się z Papryką, która chce jej pomóc. Oprócz nich spotykamy między innymi Niebieskiego i Jane. Jak potoczą się losy bohaterów?

Kiedy recenzowałam poprzednią część, mówiłam, że ta książka spodobałaby mi się bardziej jakieś 10 lat wcześniej. W przypadku drugiej części cyklu nie mogę tego powiedzieć.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jakie postępy poczyniła autorka. Tę książkę pochłonęłam jednym tchem. Spodobała mi się zdecydowanie bardziej od poprzedniczki. Co oczywiście nie znaczy, że była zła.

W tej części cyklu nie możecie liczyć znowu na wartką akcję. I to wcale nie jest wada. Powiem więcej, gdyby było tutaj sporo bitew kosmicznych i szczegółów dotyczących na przykład...

Aga | 2018-09-05
Na półkach: 2018, Recenzje, Przeczytane
Przeczytana: 04 września 2018

[...]
Becky Chambers niewątpliwie ma dar. Snuje swoją opowieść wdzięcznie, swobodnie i intrygująco, jednocześnie poruszając tak ważne tematy. Bo Wspólna orbita zamknięta to coś więcej niż powieść sci-fi. Myślę, że bez żadnej przesady można stwierdzić: to historia zawierająca w sobie piękne przesłanie. Porusza się po trudnych terenach, wymaga skupienia czytelnika i choć czasami zaskakuje, a nawet szokuje, zawiera bardzo wiele ważnych elementów, które skłaniają do przemyślenia kilku spraw. Dlatego jak najbardziej polecam wam Wspólną orbitę zamkniętą, a także Daleką drogę do małej, gniewnej planety. Żeby zrozumieć jedną z bohaterek tej powieści, przyda się poznanie jej przeszłości, która została opisana w pierwszej części. Także zachęcam was do sięgnięcia po obie książki spod pióra Becky Chambers. Jej bohaterowie są świetnie skonstruowani, rzeczywistość urzekająca, choć czasami wywołująca konsternację, a sama historia pełna smutku, radości, potrzeby zrozumienia i akceptacji, a także...

Cantata | 2018-09-15
Przeczytana: 15 września 2018

"Daleka droga do małej, gniewnej planety"(wprost kocham ten tytuł), była jedną z lepszych kosmicznych oper jakie czytałam. Kolejny tom cyklu "Wayfarers" , choć nadal wspaniały, jest zupełnie różny. Opuszczamy kolorowy, pełen różnych ras i postaci świat międzygwiezdnej załogi statku kosmicznego, by skupić się na garstce znanych nam już bohaterów. Jest tutaj mniej akcji za to więcej emocji. Becky Chambers znalazła swoją "niszę" w gatunku science-fiction, swoją "comfort zone", w ramach której tworzy dzieła niezapomniane. Porusza tak ważne tematy jak tolerancja, odmienność, dorastanie, empatia, a wszystko to podane jest w przyjemnej, elokwentnej formie. Żyjemy w brutalnym świecie krwawych drapieżników, który nie daje nam czasu na odpoczynek. Zawsze gotowi, zawsze w biegu. Przyjemnie jest zatracić się w czymś zupełnie odmiennym, świecie pozytywnych, miłych bohaterów, gdzie okrucieństwo i przemoc wydają się nie istnieć.

Pełna recenzja na blogu :...

Hardox | 2018-10-26
Przeczytana: 26 października 2018

Bardzo fajna książka. Taka futurystyczna. Ale nie dlatego że wszystko takie przyszłościowe, w kosmosie z dziwnymi zagadnieniami. Pokazuje w fajny sposób relacje ludzi-obcych-SI.
Temat nie nowy bo już znany ale tutaj mamy wszystko podane w miły, przyjemny sposób. Nie mamy wojen, intryg, zabijania. W Wspólnej Orbicie Zamkniętej wszystkie rasy obcych są przyjazne i naprawdę fajnie się to czyta. A już wlochaty kucharz na statku którym Jane uciekła że stacji kosmicznej jest świetny i jego podejście do głównej bohaterki zwalila mnie z nóg. Polecam.

Kirima | 2018-11-19
Przeczytana: 24 października 2018

Becky Chambers swoją debiutancką powieścią zrobiła na mnie naprawdę dobre wrażenie i nikt specjalnie nie musiał mnie namawiać do tego, bym sięgnęła po tom drugi. Jest on zdecydowanie inny od Dalekiej drogi do małej, gniewnej planety, może trochę mniej cukierkowy, ale w jakiś sposób wciąż sprawia, że po jego przeczytaniu czujesz się lepiej. Największą zmianą, jaka zaszła, jest zmiana w składzie bohaterów, ponieważ ze starej ekipy bohaterów załogi Wędrowca towarzyszy nam tylko jedna osoba — i jest nią Lovelace.

Daleka droga do małej gniewnej planety przedstawiała nam piękną wizję świata, w której wszyscy są dla siebie mili, a różnice gatunkowe schodziły na dalszy plan. Ważne było, że jesteś osobą, a to, że zamiast kończyn miałeś macki albo twoje ciało obrastały pióra, schodziło na dalszy plan. W tak zapełnionym gatunkowo wszechświecie, jaki zaprezentowała nam Becky Chambers, pójście na kompromisy i wzajemne dopasowanie się do siebie było istotne, aby jakoś ze sobą koegzystować. Tyle...

Patsy | 2018-02-18
Przeczytana: 25 grudnia 2017

Po lekturze "Dalekiej drogi do małej, gniewnej planety" nie mogłam czekać na polskie tłumaczenie drugiego tomu (który w Polsce pojawi się w tym roku). Seria ta jest bardzo przyjazna dla początkujących w gatunku sci-fi. Ten tom podobał mi się trochę mniej, niż część pierwsza, nadal jednak była to wyjątkowo przyjemna lektura. Becky Chambers tworzy świetną historią, skupiającą się głównie na rozwoju bohaterów, w tym przypadku jednym z nich jest sztuczna inteligencja. Autorka tym wyborem oraz podjęciem innych uniwersalnych tematów sprawia, że ta książka, mimo że lekka, prowokuje do myślenia oraz głębszej refleksji na temat naszego społeczeństwa oraz kierunków jego rozwoju.

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com

Lindhas | 2019-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2019

Dawno nie czytałem tak dobrej ksążki, nie mogłem się oderwać. Można śmiało rzec, że jest to kobiece sciance fiction wysokich lotów. Jeżeli szukasz ciekawego spojrzenia na to kogo można określić osobą? Czy zbiorowisko przewodów, półprzewodników i kabli może mieć uczucia? Przeczytaj nie zawiedziesz się.

Historia zawarta w książce chwyta i ściska cię od środka. Moja nowa ulubiona autorka, mógłbym nawet ją porównać do mistrzyni Ursuli.

erloor | 2019-05-10
Przeczytana: 02 czerwca 2019