Walczący Szejenowie

Tłumaczenie: Aleksander Sudak
Cykl: Biblioteka "Tawacinu" (tom 46)
Wydawnictwo: TIPI
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The Fighting Cheyennes
PedroP

Książka ta opowiada o wojnach Szejenów, ludu wojowniczego i nieustraszonego, walczącego niemal bez przerwy ze swymi sąsiadami, ale przyjaznego białym aż do 1856 roku. Szejenowie walczyli wspaniale, ale ich walka już się skończyła. Ich wojny ustały już dawno. Wędrówki dobiegły kresu. Ponieważ Indianie nie potrafili pisać, historię ich wojen opowiedzieli przeciwnicy, stąd zawsze przedstawiano ją...

Ponieważ Indianie nie potrafili pisać, historię ich wojen opowiedzieli przeciwnicy, stąd zawsze przedstawiano ją z wrogiego punktu widzenia. Biali pisarze sławili męstwo i zwycięstwa białych. Gdy trzeba było przyznać się do klęski, lżyli zwycięzców, co zawsze robią pokonani wobec tych, którzy ich zwyciężyli.
Istnieje oczywiście druga strona tej historii i należy ją także zanotować, a że wojny odeszły już do przeszłości, można więc bez większych uprzedzeń przeczytać, jak sami Indianie opowiadają o tych bitwach. Ze swej strony starałem się przekazać relacje białych i Indian bez żadnego komentarza.
George B. Grinnell
ze Wstępu

W Polsce dopiero po stu latach od pierwszego wydania Walczących Szejenów możemy zapoznać się z książką, która do dnia dzisiejszego jest jedną z najważniejszych publikacji o Szejenach.

źródło opisu: tipibooks.pl

źródło okładki: http://tipibooks.pl/

PedroP | 2016-12-19
Przeczytana: 17 listopada 2016

Jest to zdecydowanie najlepsza książka opowiadająca o historii Indian Ameryki Północnej, jakie dotychczas miałem przyjemność przeczytać. Przede wszystkim należy podkreślić świetne tłumaczenie Aleksandra Sudaka. Książka jest kopalnią wiedzy o Szejenach i wiele ze znanych, ale i mniej znanych potyczek, konfliktów, jest przedstawionych z perspektywy Indian, a nie białych, co czyni książkę jeszcze bardziej wartościową, bo relacje białych nie zawsze były obiektywne. W książce zawarta jest bardzo dokładna analiza militarna zarówno dobrze znanych bitew, jak Masakra nad Sand Creek czy Bitwa nad Little Bighorn, jak i tych mniej upowszechnionych, jak choćby Bitwa o Wyspę Beechera. Mapy stanowią świetny dodatek, pozwalający na bardziej plastyczne wyobrażenie sobie opisywanej bitwy. Książka zasługuje na czytanie w skupieniu, bo do zapamiętania jest sporo wiadomości, ale ja na pewno będę do niej często wracał, żeby utrwalić swoją wiedzę o tym fascynującym plemieniu. Pozycja obowiązkowa dla...