Przyjaciel świata

Tłumaczenie: Paweł Lipszyc
Seria: 80 Światów
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The Stories of Paul Bowles

Pierwszy w Polsce wybór opowiadań Paula Bowlesa, amerykańskiego kompozytora, prozaika, poety, męża Jane Bowles. Dotychczas znany był jedynie pośrednio, z filmu Bertolucciego Pod osłoną nieba, nakręconego na podstawie pierwszej powieści Bowlesa. Prezentowane opowiadania powstawały na przestrzeni blisko półwiecza, od lat czterdziestych do dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku.

źródło opisu: http://piw.pl/

źródło okładki: http://piw.pl/

| 2017-06-13
Na półkach: Literatura, Przeczytane

Paul Bowles, jeden z bardziej oryginalnych pisarzy ubiegłego wieku, wciąż ma opinię twórcy niedocenianego i nie w pełni odkrytego. Oprócz słynnej powieści „Pod osłoną nieba” na szczególną uwagę zasługują jego opowiadania, zaliczane przez krytyków i czytelników do najważniejszych osiągnięć amerykańskiej nowelistyki. W jedynym jak dotąd wydanym w Polsce zbiorze znalazło się kilka jego najgłośniejszych utworów, w tym najbardziej znany „Odległy epizod”.
Bowles wiele podróżował, większość swego życia spędził w Maroku, co miało olbrzymi wpływ na jego prozę. Akcja prawie wszystkich opowiadań zamieszczonych w tomie „Przyjaciel świata” rozgrywa się w Ameryce Południowej i w Afryce. Ich bohaterowie to często podróżni, których okoliczności rzuciły w obce, nieprzyjazne środowisko. Egzotyka scenerii, obyczajów, języka w połączeniu z niepokojącym klimatem i atmosferą zagrożenia daje intrygujące połączenie, niekiedy osłabione przez brak wyrazistej puenty. Cechą...

olkowa | 2017-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2017