Wieland

Wydawnictwo: Knopf

Called a &“,remarkable story&”, by John Greenleaf Whittier and described by John Keats as &“,very powerful,&”, Wieland, Charles Brockden Brown&’,s disturbing 1798 tale of terror, is a masterpiece involving spontaneous combustion, disembodied voices, religious mania, and a gruesome murder based on a real-life incident. This Modern Library Paperback Classic includes Wieland&’,s fragmentary sequel, Memoirs of Carwin the Biloquist, as well as several other important but har

Ballaczka | 2015-01-05
lex_luthor | 2014-10-10