What Would Satan Do

Wydawnictwo: Harry N. Abrams

In the author s own words We like to think it s easy to know right from wrong. But in the heat of real-world moral decisions, things often arise to cloud our minds. Emotions, desires, talk radio. Perhaps it would be less difficult if we had better contemporary role models. After all, it may do to choose a car or hairstyle based on celebrity endorsements, but can you imagine the chaos if we modeled our everyday actions on them? Not even Jerry Springer could endure it. So we are told to conside