4 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Ὁ Ἅγιος Βάκχος - Ἅγνοστα χρόνια τοῦ ἑλληνικοῦ θεάτρου
teatr
Elevander

Po raz pierwszy spotkałem Świętego Bachusa na świetlistej mozaice kościoła w Dafni. Między żydowskimi rybakami, biednymi mnichami i innymi pokornymi mieszkańcami świątyni, Bachus i Sergiusz wyróżniają się białymi i złocistymi szatami, niczym dioskurowie jakiejś starożytnej szlachetnej kultury, która nagle i nieoczekiwanie została zwyciężona przez prostszą i bardziej ludową wiarę. Porwał mnie nie tyle wygląd czy życiorys syryjskiego męczennika, ile alegoria, która przeświecała zza jego imienia – alegoria, która oświetla pewną przejściową i nieznaną, niemal tajemną epokę teatru. Gdyż tak naprawdę starożytny Bachus nigdy nie umarł; nie tylko jako bóg wina i daimonion teatralnego szału. Kiedy zmarł ostatni Menander, a zanim urodził się pierwszy Chortatzis – gdyż nowa komedia i dramat kreteński stanowią punkty graniczne naszej nieznanej historii – owity bluszczem Dionizos jest wciąż blisko nas, przyjmując ukryte i jawne ofiary. Spośród tysiąca dziewięciuset nieznanych lat teatru greckiego, co najmniej tysiąc siedemset to lata twórcze; teatr ten kontynuuje swoją drogę pośród tysięcy przemian i przeobrażeń, przesądów i ustaw, śmierci i wygnań – czasem politeistyczny, czasem monoteistyczny, ale zawsze dionizyjski. (fragment książki)

źródło opisu: http://ksiegarnia.grotowski-institute.art.pl/produkt/swiety-bachus/

źródło okładki: http://ksiegarnia.grotowski-institute.art.pl/produkt/swiety-bachus/

Bardzo kontrowersyjna książka autorstwa greckiego reżysera, napisana pod tezę, że w Bizancjum istniał teatr (tak świecki jak religijny), że teatr ten stanowił kontynuację antycznych form dramatycznych oraz że od tego bizantyńskiego teatru wywodzą się zachodnie średniowieczne misteria. Mutatis mutandis przypomina to naukę radziecką, która wszystkie wynalazki przypisywała rosyjskim wynalazcom i "odbierała" je wszystkim innym nacjom. Solomos, który nie jest zresztą ani filologiem ani historykiem teatru, przedstawia swoje własne interpretacje różnych tekstów starożytnych i bizantyńskich na siłę przypisując im teatralność. Mnie zupełnie nie przekonał. Data końcowa podtytułu (1600) nijak się ma do treści, ponieważ Autor nie pisze o dramacie greckim po upadku Konstantynopola. Do tego jeszcze ocenę książki obniża przekład, w którym widać brak dobrego zaznajomienia Tłumaczy z tematyką historii i kultury bizantyńsko-prawosławnej.

Bartosz Peruń | 2018-01-15
książek: 1915