Zgłosuj na książki roku 2017

Śmierć urzędnika

Wydawnictwo: Psychoskok
klasyka
marcin100

Anton Czechow to rosyjski nowelista i dramatopisarz, w swoich opowiadaniach zajmował się przede wszystkim szeroko rozumianą tematyką społeczną. W swoich licznych opowiadaniach niezwykle drobiazgowo i trafnie rozszyfrowuje zachowania ludzi, a szczególnie aparatu władzy i stosunku do niego zwykłego rosyjskiego zjadacza chleba. Z niezwykłą wnikliwością i prawdopodobieństwem autor zarysowuje...

W swoich licznych opowiadaniach niezwykle drobiazgowo i trafnie rozszyfrowuje zachowania ludzi, a szczególnie aparatu władzy i stosunku do niego zwykłego rosyjskiego zjadacza chleba. Z niezwykłą wnikliwością i prawdopodobieństwem autor zarysowuje postacie żyjące w carskiej Rosji.

Ukazuje ich słabostki i wady systemu oraz władzy w państwie. Posługuje się ironią, sarkazmem, nieraz nawet satyrą. Krytykuje zastaną sytuację, komentując wydarzenia, które opisuje.

W opowiadaniu „Kameleon” Czechow pokazuje na przykład postać człowieka, który w zależności od sytuacji zmienia swoje poglądy.

Natomiast w „Śmierci urzędnika” natomiast poznajemy Czerwiakow, niskiego rangą urzędnika, który przez przypadek opluwa ważną personę. Załamany codziennie przeprasza wyższego rangą, lecz staje się coraz bardziej natrętny, co powoduje, że jest traktowany z jeszcze większą bezczelnością.
Ostatecznie Czewiakow umiera…

źródło opisu: http://www.ebooki123.pl/czechow-smierc-urzednika_p620

źródło okładki: http://www.ebooki123.pl/czechow-smierc-urzednika_p620

Alaryk | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Króciutka nowela która naprawdę potrafi poprawić humor.

Cała akcja pod pozorem dość banalnego humoru skrywa coś więcej. Widzimy tu osobiste spostrzeżenia Czechowa na świat w jakim mu przyszło żyć.
Pod banalną historią kichnięcia i prób przeproszenia za nie, wydaje kryć się rzeczywista wizja świata w którym człowiek jest tylko częścią wielkiej maszyny ( w przypadku tytułowego Czerwiakowa jest to administracja), w której czuje się podporządkowany wszystkiemu co od niego ważniejsze. Bohater w końcu nie wytrzymuje presji i umiera w dość błahy sposób.

Polecam każdemu kto ma mało czasu (nowelka jest na prawdę krótka), a chce poprawić sobie humor i dodatkowo poznać ukryte spostrzeżenia autora na współczesne mu społeczeństwo rosyjskie.

Shila | 2016-02-13
Na półkach: Przeczytane, 2016

Krótka nowela o dość jasnym przekazie, aby nie martwić się błahymi rzeczami i nie tracić czasu, bo życie jest krótkie i może się skończyć nagle i w najmniej spodziewanym momencie.

Katarzyna | 2014-11-21
Przeczytana: 18 listopada 2014

Najkrótsza lektura szkolna z jaką miałam do czynienia. Jednocześnie przyjemna i dość zabawna. Myślę, że dałoby się z niej wysunąć morał, który mówiłby, aby nie warto się przejmować drobnostkami i nasuwa się przysłowiowe "robić z igły widły".

Dziewanna | 2015-02-02
Na półkach: Przeczytane, Lektury

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie bardzo zaciekawiła mnie ta nowelka.
Można ją podsumować w dwóch słowach : kichną i umarł

TheReadingOne | 2016-08-23
Przeczytana: 2016 rok

Trochę zabawna, kiedy się ją czyta.

Mniej, kiedy zastanowimy się nad tym, jaki niesie ze sobą prawdziwy i mądry przekaz dotyczący społeczeństwa.

I dlatego warto ją znać.

olaf2009 | 2014-09-09
Przeczytana: 12 września 2014