Olimpias

Okładka książki Olimpias Karol Bunsch
Okładka książki Olimpias
Karol Bunsch Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Trylogia Antyczna (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Trylogia Antyczna (tom 1)
Nasza Księgarnia
1968-01-01
1968-01-01
Aleksander Macedoński Macedonia władca starożytność polityka

Ksiażka nie łatwa w odbiorze, ale jeśli ktoś podejdzie do niej z uwagą i cierpliwością to odpłaci się nadspodziewanie dobrze spędzonym czasem. Autor książki to mój absolutny top i w tym przypadku też daje radę. Polecam!

Absolutnie genialna trylogia. Czy można coś jeszcze dodać. No można. Choć autor nie żyje od wielu lat a opisywana przez niego historia działa się jakieś 2300 lat temu to opisywane postawy jakby wprost wyjęte naszego Sejmu. Jakie to nieszczęcię że w dzisiejszych czasach nie można skazać polityka wolą ludu na śmierć. Dzisiejsi wyborcy zupełnie jak prości Ateńscy kmiotkowie, murem za tym kto mniej mądrze gada a wiecej obieca. Wracając do książek genialny język bez dłużyzn, świetne dialogi, wspaniała akcja. Moja książka roku 2022. A najlepsze to jest to że to moja pierwsza książka Pana Karola :) a Powieści Piastowskie zapowiadają się również wspaniale. Jeśli jest podobny poziom to biorę urlop 10 eboków i sprawdzam jak to się nasze państwo tworzyło.

1964

Jeden z moich ulubionych Autorów z młodzieńczych lat. Zaczytywałam się w Jego piastowskiej serii, a teraz pozwoliłam się przenieść do czasów starożytnych. Było warto. Tak pięknie ukazany wątek walki i sama postać Aleksandra. Szkoda, że tytułowa postać, jego matka nie została szerzej opisana.

Olimipias. Parmenion. Aleksander.
Czy ktoś równie mądrze pisze dla młodzieży powieści osadzone w starożytności? Zresztą czy ktoś równie mądrze pisze o historii dla młodzieży?
Może jedna osoba: Halina Rudnicka. U niej też jest to coś, co pozwala emocjonalnie dorosnąć, nie czyniąc przy tym fascynacji erotycznych pierwszoplanowymi/jedynymi.
Zmierzenia się ze starożytną Grecją (i Macedonią) w przypadku Karola Bunscha było jednorazowe, ale trzytomowe. Jak zwykle u niego, w całkiem niewielu słowach ujęte są wielkie połacie świata. Czytelnik odnajduje się tam, bo też i nic nie dzieje się bez sensu. Autor nigdy nie stosuje wypełniaczy, nie tworzy sztuki dla sztuki. I wie, co to wojna, zwłaszcza ta o władzę.
Studium władzy, szaleństwa, geniuszu i człowieczeństwa, bez dosładzania, bez usprawiedliwień.
Plus, oczywiście, humor Bunscha.
Kto nie lubi Ateńczyków za czynienie z demokracji narzędzia do tyranii, ten będzie kontent.

Warto. Dla chowania młodzieży w psychicznej równowadze, z nauką, że walka o swoje bywa w życiu nieodzowną.

Olimipias. Parmenion. Aleksander.
Zmierzenia się ze starożytną...

Ciekawa książka, czytana kilkukrotnie. To historia, przynajmniej częściowo, królowej Olimpias - jej żądzy władzy, niespełnionej miłości własnej, niepohamowanej nienawiści. W zarysie ogólnym opowiada o życiu wokół dworu macedońskiego - jego intrygach, konfliktach i wojnach.

Karol Bunsch nie zawodzi i tym razem. Bunsch znany jest z serii powieści historycznych o Piastach, tym razem przenosi nas do starożytnej Grecji i losów Aleksandra Wielkiego oraz osób z jego otoczenia. Ten autor bardzo mi spasował, od kiedy przeczytałem "Dzikowy skarb", to zostałem jego fanem i nadal urzeka mnie jego "pióro".

Tom pierwszy cyklu

Tom pierwszy cyklu

Rewelacyjna książka. Bardzo lubię Bunscha, ale tym razem chyba przeszedł samego siebie. Olimpias. Matka Aleksandra Macedońskiego. Przepiękna książka!!

Rewelacyjnie napisana, wciągająca, polecam.

Rewelacyjnie napisana, wciągająca, polecam.

Pięknie napisana, ciekawa opowieść. Wprowadza w świat starożytności i jej historię w sposób zaciekawiający czytelnika.
Wydanie sprzed lat nadaje czytaniu dodatkowego klimatu ;)

Wydanie sprzed lat nadaje czytaniu dodatkowego klimatu ;)

• Historyczne
  • Karol Bunsch