Wierszobajanie

Wydawnictwo: Psychoskok
Aneta

Autorka wprowadza czytelnika w zaczarowany świat znanych wszystkim bajek, dzięki którym ukazuje kwintesencję najpiękniejszych baśni świata w zapisie wierszowanym... a są to na przykład: Pinokio, Czerwony Kapturek, Brzydkie kaczątko, Kopciuszek, Calineczka czy Królowa Śniegu. Książka skierowana jest do najmłodszych czytelników, lecz dzięki niej dorośli z przyjemnością powrócą do czasów ...

a są to na przykład: Pinokio, Czerwony Kapturek, Brzydkie kaczątko, Kopciuszek, Calineczka czy Królowa Śniegu. Książka skierowana jest do najmłodszych czytelników, lecz dzięki niej dorośli z przyjemnością powrócą do czasów dzieciństwa zagłębiając się w treść owych wierszy. Autorka zbliża nas do każdej z tych postaci przedstawiając jej osobliwe cechy charakteru. Uczucia są priorytetem, dlatego wiersze odkrywają wnętrze każdego z nas.

źródło opisu: www.psychoskok.pl

źródło okładki: www.psychoskok.pl

Iliana | 2017-03-06
Przeczytana: 06 marca 2017

Przenieść się chociaż na chwilę z powrotem do świata baśni dzięki dźwięcznie rymowanym wierszom z bohaterami poznanymi już kiedyś wcześniej, jako małe dziecko, to chwila bezcenna i niezapomniana. Autorka tych jedenastu wierszowanych opowieści pozwala nam wrócić do najpopularniejszych, znanych na całym świecie baśni. Spotkamy w nich postacie uwielbiane przez małych czytelników, jak Czerwony Kapturek, Calineczka, Baba Jaga, Pinokio, itp.

Każdy wiersz kończy się morałem, pouczeniem, mądrością, która nie tylko dzieci, ale i starszych wprawi w chwilę refleksji i zadumy. Napisane prostym, zrozumiałym językiem, bez skomplikowanego słownictwa. Czyta się je szybko. W rytm wprawiają je dobrze dobrane rymy, które dodatkowo czynią je interesujące. Dzisiaj niewielu autorów potrafi ułożyć z sensem rymowane historie, nawet jeśli są oparte na znanych opowieściach. Trochę mało poręczny format książki, bo wielkości A-4, ale myślę, że to pozycji w niczym nie ujmuje. Na uwagę zasługują również...

Wybebeszamy_książki | 2017-03-09

Już w dzieciństwie lubowałam się w bajkach. Najpierw były klasyki, później wysłużone książeczki w przedszkolu. Wsłuchiwanie się w melodyjny głos mamy, która snuła historię, było jednym z moich ulubionych zajęć.

WIERSZOWANE BAJKI

Edyta Budziszyn oferuje małym i tym trochę starszym czytelnikom jedenaście kultowych bajek opowiedzianych na nowo.

Krótkie wierszyki zręcznie streszczają historie najpopularniejszych bajkowych bohaterów. Autorka daje również coś od siebie, ponieważ każdy wiersz zakończony jest puentą. Krótki morał stanowi ukoronowanie rymowanych wersów.

"Co innemu człowiekowi tak beztrosko dajesz
dbając o własne wygody jedynie,
to samo z powrotem od losu dostajesz,
weźmiesz, co dałeś, nic Cię nie ominie."

Każdy z wierszy zbudowany jest według pewnego schematu. Maksymalna liczba strof wynosi dwanaście, przy czym na każdą z nich składają się cztery wersy. Przystępny styl nie pozostawia wątpliwości, że docelowa grupa wiekowa nie będzie miała problemu z odbiorem...

Alien | 2017-02-24
Przeczytana: 10 lutego 2017

Zakładam, że większość z tych bajek znamy wszyscy. Ręka do góry, kto nie słyszał o chłopcu z drewna, dziewczynce w czerwonym kubraczku czy kaczątku, które przerodziło się w łabędzia... Z jednej strony można by powiedzieć: ale to już było i posądzić autorkę o powielanie historii, które wszyscy doskonale znamy zarówno w kwestii treści jak i płynącego z nich morału. Ale! Choć są to te same bajki, które nam i naszym rodzicom opowiadano do poduszki, wciąż przekazujemy je swoim dzieciom. Czy to w formie tradycyjnych opowieści na pożółkłych kartkach pamiętających nasze dłonie z dzieciństwa, czy oprawionych zaledwie kilka lat temu w bardziej kolorowe i (pozornie) staranniej wykonane okładki, czy filmów kostiumowych, animacji... a może opowieści ubranych we własne słowa. Wierszobajanie to jeszcze inny sposób na przekazanie dzieciom tych historii. Mianowicie - jak sama nazwa wskazuje - przekazywania ich wierszem...

całość recenzji na: www.ksiazkowy-zawrot.blogspot.com

KuLtUrAlNiE | 2017-04-03

Wierszobajanie to zbiór wierszowanych tekstów. Każdy tytuł odsyła czytelnika do znanej bajki i baśni. Autorka przerobiła, a raczej zmodyfikowała znane wszystkim teksty. Spotykamy się więc znowu z Czerwonym Kapturkiem, Calineczką, Pinokiem, Babą Jagą, Brzydkim kaczątkiem, Kopciuszkiem i wieloma innymi bohaterami.
Edyta Budziszyn "zwierszowała" znane teksty w sposób bardzo dźwięczny i melodyjny. Między innymi dzięki zastosowaniu rymów. Pojawiają się więc rymy typu:
B
- są to tzw. rymy parzyste

- rymy krzyżowe

Ci jednak najistotniejsze, każdy tekst ma morał. I wcale nie trzeba się mocno wczytywać, aby go zlokalizować? Jest podany wprost.
Tematyka zaś nawiązuje do spraw najważniejszych. Mamy wobec tego naukę o wolności, o nieuwadze i braku ostrożności, o miłości oczywiście też. O niszczycielskiej sile kłamstwa i w przeciwwadze o budowaniu codzienności na prawdzie i szacunku.

Jula | 2017-01-25

Bądźmy szczerzy baśni nie da się przecenić. Wszyscy się na nich wychowaliśmy i wychowujemy kolejne pokolenia. Dlaczego? Bo zawierają wartości uniwersalne i ponadczasowe!

Wierszobajanie to świetna pozycja, ponieważ za pomocą formy wiersza ukazuje najważniejsze postaci baśniowe, które są nośnikami najróżniejszych cech, o czym wszyscy doskonale wiemy. Dzięki temu z kontaktu z lekturą zadowolone będą nawet najmłodsze dzieci, które z czasem "dojrzeją", by w pełni poznać baśnie.

Na półkach