Targowica czyli zdrada

Demart
2016-01-01
2016-01-01
9788379120338

Okładka książki Konfederacja Barska jej konteksty i tradycje Anna Buchmann, Adam Danilczyk
Konfederacja B... Anna Buchmann, Adam...

Bardzo dobrze się czyta, rewelacyjny język, wyczerpuje temat, przedstawia genezę Targowicy, sytuację w kraju i na arenie międzynarodowej, konfederowanie się wojsk, opór części szlachty przed przystąpieniem do Targowicy, wojnę polsko-rosyjską. Miłym dodatkiem są cytaty z listów między innymi króla, księcia Józefa Poniatowskiego i cesarzowej Katarzyny oraz mapy rozbiorowe Polski.

Książka jest dedykowana czytelnikowi zainteresowanemu historią. Odnoszę jednak wrażenie, że cały materiał jest tak jakby trochę wyrwany z większego opracowania. Z lektury wyłania mi się taki obraz jakby jedynym celem napisania tej książki było udowodnienie przez autora tytułu, którym tą książkę opatrzył, czyli zdrady naszych magnatów.
Dużym pozytywem jest ocena Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nie jest to wielka analiza, ale nie jest to też król Staś, który odpowiada za całe zło, które na nas spadło.
Czyta się łatwo, szybko i przyjemnie. Właściwie, nie ma się do czego przyczepić, jeśli chodzi o treść, ale jednak niedosyt pozostaje. Książka nie wnosi wiele do naszej historii, nie pozwala na zrozumienie całego procesu rozbiorowego. Piętnuje tylko zdradę, która sama w sobie nie ma większego znaczenia i nie pozwala na zrozumienie przyczyn i skutków opisywanych wydarzeń.

Dużym pozytywem jest ocena Stanisława...

• Moja biblioteka
  • Nowożytność
  • Historia Polski
  • Historia od 1385 do wieku XIX
  • RON
  • ∎ ~ Historia

Dodaj cytat z książki Targowica czyli zdrada