Legendy uświęcone. Twórczość J.R.R. Tolkiena a chrześcijaństwo

Wydawnictwo: Wydawnictwo KUL
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
teologia, Tolkien, Inklingowie, Lewis, fantasy,
religia

Książka jest zbiorem artykułów zainspirowanych konferencją naukową -- „…dzieło zasadniczo religijne i katolickie”? Teologia, światopogląd i świat wartości w twórczości J.R.R. Tolkiena -- która odbyła się na KUL w 2016 r. Celem, który przyświecał powstawaniu tej publikacji, było pytanie: w jaki sposób Tolkien jest chrześcijański? Nie ogranicza się jednak do wskazaniu związków twórczości Profesora z wyznawaną przez niego wiarą, ale ukazuje szerszą perspektywę: kto i co wpływało na dzieło życia Tolkiena. Poza tym, publikacja odwołuje się do grona Inklingów, bez których zapewne twórczość Profesora nie byłaby taka sama. Poruszona została też kwestia odbioru literatury fantastycznej współcześnie i jej wpływu na świat.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

ramik200 | 2017-02-05
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 lutego 2017

"...może dobrze, że Melkor jednak nie był kobietą."

"Legendy uświęcone" to praca zbiorowa różnych osób, których łączy fascynacja Tolkienem na różnych płaszczyznach.
Nie wszystkie rozdziały czytało się łatwo i przejrzyście, ale można było wyczuć, że autorzy dobrze wiedzieli co piszą.
Plusem dla mnie było to, że po każdym rozdziale były wypisane materiały źródłowe, z których autor korzystał.
"Legendarium" Tolkiena jest tak obszernym i wielopłaszczyznowym tematem, że dla mnie trudno to ogarnąć. Dlatego cieszę się że ta książka wpadła w moje ręce i dzięki temu mogłem bardziej zbliżyć się do twórczości mojego ulubionego pisarza. Szczególnie, że tematem książki jest porównanie twórczości Tolkiena do filarów wiary chrześcijańskiej.
Nie wszyscy muszą się zgadzać z tym, że "Władca Pierścieni" to dzieło "zasadniczo religijne i katolickie" ponieważ każdy czytelnik znajdzie w książce to, czeka szuka. I tyczy się to wszystkich książek i czytających....

Natalinka | 2017-04-28
Jakub Wandzich | 2017-10-25