Trzeci stopień

Okładka książki Trzeci stopień Liselotte Roll
Okładka książki Trzeci stopień
Liselotte Roll Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Magnus Kalo (tom 1) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Magnus Kalo (tom 1)
Czarna seria
Tredje graden
Czarna Owca
2017-02-15
2017-02-15
Anna Krochmal, Robert Kędzierski
Anna Krochmal Robert Kędzierski

Zachęcony drugą częścią cyklu, szybko zakupiłem pierwszą część (ot, taka fanaberia). No i zdecydowanie nie żałuję.
Tom drugi na pewno bardziej mi się podobał, ale Trzeci stopień też się świetnie czyta.
Polecam wszystkim fanom dobrych skandynawskich kryminałów 🙂

Polecam wszystkim fanom dobrych skandynawskich kryminałów 🙂

Rewelacyjna akcja, świetnie się czytało. Tak jak lubię. Jeszcze rozdział, jeszcze akapit, jeszcze jeden, ostatni i nie mogłam się oderwać. Trochę może przekombinowane zakończenie ale za to jak się świetnie czytało, jak wszystko było zrozumiałe dałam 10. Polecam!

Poczciwy kryminał na odpoczynek przy książce. Z tego co widziałam w ocenach gwiazdkowych na Lubimy czytać, to niezbyt wysoko oceniany, ale mnie się podobał. Przyzwoita historia i śledztwo trzymające na wysokim poziomie zaciekawienia. I policjant nie taki odrażający jak to ostatnio w modzie;-) Akcja płynie wartko i choć autorka włożyła dużo starań, by śledztwo nie postępowało i nic się nie posuwało do przodu, to całość czyta się dobrze. Zabójstwo pijaczka zamieszkującego w działkowej altance okazuje się wstępem do serii zabójstw, co więcej sprawca staje się też niebezpieczny dla policjantów prowadzących śledztwo. Śledztwo ze Szwecji prowadzi do Ameryko Południowej, lecz elementy układanki długo nie chcą trafić we właściwe miejsce, a może nawet są nie do kompletu? Warto dotrzeć do końca książki.

Bardzo średnia książka. Opis na okładce zapowiadał pasjonujący, wartki kryminał a w rzeczywistości było niejako.. Akcja jest rozwleczona, bohater bez wyrazu a z samej fabuły można by wycisnąć dużo więcej... Niby nie jest tragicznie, książkę da się przeczytać, więc jeżeli już ją macie - przeczytajcie, nie będzie to czas stracony. Ale jeśli macie wydać na tą książkę 40 złotych - nie warto.

Inspektor policji kryminalnej Magnus Kalo dostaje nową sprawę, w Sztokholmie zostają znalezione zwłoki okaleczonego mężczyzny. Wszystko wskazuje na krwawą zemstę a trop prowadzi do ESMA- ośrodka tortur junty wojskowej w Argentynie. Sprawa jednak wymknie się z pod kontroli i rodzina inspektora będzie zagrożona...
„Trzeci stopień” to pierwsza książka z cyklu z Inspektorem Magnusem Kalo. Urzekła mnie swoją okładką w bibliotece i przywlokłam ją do domu. Mroczna Szwecja, seryjny morderca, sprawa z przeszłości schemat dość dobrze znany fanom gatunku. Zabrakło mi jednak efektu WOW, niewiele rzeczy mnie zaskoczyło. Za to zdążyła zirytować żona głównie bohatera, której wszędzie pełno. Zbyt dużo postaci, trochę mącenia mam wrażenie, że trochę naciągana by dobić do standardowej grubości trzystu stron. Mi czegoś zabrakło, nie jest to książka, która zapada w pamięć. Jeśli kiedyś ją zobaczę w księgarni na pewno będę zastanawiała się o czym właściwie była. Z informacji przeze mnie znalezionych wynika, że jest to debiut szwedzkiej dziennikarki, tragedii nie było, więc dam jej jeszcze jedną szansę i jak pojawi się druga część na pewno znajdzie się na półce przeczytane. Dziś leci 6 na LC. W dużym skrócie MOŻNA PRZECZYTAĆ.
Zapraszam na

„Trzeci stopień” to pierwsza książka z cyklu z Inspektorem...

Kolejna szwedzka dziennikarka pisze powieść kryminalną. Biedna to kraina, ów Półwysep Skandynawski, dotykany wszelkiego rodzaju dewiacjami, przestępstwami,złem, międzynarodowymi kartelami, zamieszkały przez psychopatycznych morderców i zmęczonych policjantów, z różnymi egzystencjalnymi problemami (polskie Lipowo?). Czy taka jest powieść p.Roll, częściowo tak. Książka do przeczytania, może następne części okażą się bardziej pasjonujące.

"Z czasem nauczył się tylko tego, że nic nie zmienia się na lepsze. Zła nie da się dorwać."

Kryminał na szybkie zaczytanie, barwnie prowadzona intryga, momentami dość przewidywalna, jednak swobodnie angażująca czytelnika w detektywistyczną zagadkę. Autorka ma przyjemny styl pisania, wyczuwa się lekkość pióra, bezpośredni przekaz wynikający z dziennikarskiego doświadczenia. Potrafi stworzyć zarys ciekawych powieściowych postaci, przykuć uwagę scenariuszem zdarzeń, wzbogacić fabułę w dreszczyk emocji. Trzeba przyznać, że sporo dzieje się w pierwszym tomie serii o inspektorze Magnusie Kalo. Wiele uwagi poświęcono nie tylko jego pracy zawodowej, ale również życiu prywatnemu, które w tej odsłonie serii bardzo mocno powiązane jest z aktualnie prowadzonym przez niego śledztwem.

W domku na działce odnaleziono ciało Erika Berggrena. Mężczyznę okrutnie torturowano, wszystko wydaje się wskazywać na osobistą zemstę mordercy. Rozpoczyna się śledztwo, którego odkrycia nawiązują do dalekiej przeszłości, aż do Argentyny, ośrodka tortur junty wojskowej. Jakie mroczne tajemnice wyłonią się na powierzchnię? Czy uda się szwedzkiej policji zapobiec eskalacji okrucieństwa i kolejnym zabójstwom? Dlaczego bezwzględny morderca wciąga rodzinę Kalo w śmiertelne niebezpieczeństwo? Magnus to trzydziestopięcioletni ojciec dwójki małych dzieci, nieco wypalony już policjant, przytłoczony domowymi obowiązkami, zaniedbujący własne zdrowie, myślący o wyprowadzce z centrum miasta i zamieszkaniu w spokojnym miejscu. Razem z żoną Linn, terapeutką, tworzą udany związek, brakuje im jednak wolnego czasu tylko dla siebie. Interesującą postacią wydaje się Roger Ekman, partner Magnusa, mocno zaangażowany w policyjną działalność, któremu jednak doskwiera samotność w życiu osobistym. Poznajemy też bardzo ambitną młodą inspektor Sofie Eriksson, która za wszelką cenę stara się potwierdzić słuszność swojego awansu i zyskać uznanie w oczach szefa, komisarza Arne Normana.

Trudno powiedzieć, jak dalej rozwinie się seria, zapowiada się obiecująco, choć dostrzega się też elementy, które wymagają jeszcze dopracowania. Choćby głębsze spojrzenie na profile głównych bohaterów, tak aby można było w większym stopniu nawiązać z nimi nić porozumienia, obdarzyć sympatią, lepiej zrozumieć postępowanie i motywy podejmowanych decyzji. Momentami autorka kreśli mało realistyczne incydenty i sploty wydarzeń, ale w zasadzie to nie przeszkadza, w końcu to fikcyjna zagadka detektywistyczna. Wymagający czytelnik będzie oczekiwał czegoś więcej, natomiast na potrzeby przyjemnej rozrywki kryminalnej, wzbogaconej sensacyjnymi elementami i ciekawym dziennikarskim pazurem w przedstawianiu zdarzeń, w zupełności wystarczy.

bookendorfina.pl

Zmęczony nieco życiem inspektor zostaje wciągnięty w śledztwo w sprawie brutalnych morderstw. W pewnym momencie orientuje się, że morderca prowadzi z nim grę. Polecam tym, którzy tak jak ja, lubią wartką akcję w kryminałach . Ciągle coś się dzieje.

Bardzo dobra książka. Przede wszystkim akcja toczy się przez cały czas, nie można się nudzić. Zwroty akcji, ostatnie 100 stron przeczytane "jednym tchem". Genialnie buduje napięcie podczas czytania.

• 2017
  • Kryminał
  • Liselotte Roll
  • Mój
  • Serie

Dodaj cytat z książki Trzeci stopień