Ścieżki nadziei

Tłumaczenie: Hanna de Broekere
Cykl: Dzienniki pisane w drodze (tom 5)
Wydawnictwo: Znak Literanova
Walking on Water
Ag2S

Człowiek musi iść. Do tego został stworzony. Po śmierci ukochanej żony, utracie domu i pracy Alan wyruszył w pieszą podróż przez całą Amerykę. Sam. Z jednym plecakiem. Z mnóstwem pytań o sens życia i cierpienia. Podczas swej niezwykłej wędrówki doświadczył dobra i ciepła, otrzymał pomoc i przekonał się o sile, jaką dać może tylko przyjaźń. Spotkał ludzi, którzy na zawsze odmienili jego życie....

Człowiek musi iść. Do tego został stworzony.

Po śmierci ukochanej żony, utracie domu i pracy Alan wyruszył w pieszą podróż przez całą Amerykę. Sam. Z jednym plecakiem. Z mnóstwem pytań o sens życia i cierpienia. Podczas swej niezwykłej wędrówki doświadczył dobra i ciepła, otrzymał pomoc i przekonał się o sile, jaką dać może tylko przyjaźń. Spotkał ludzi, którzy na zawsze odmienili jego życie. Powoli odzyskiwał nadzieję. Ale nigdy nie wiemy, co czeka nas za zakrętem drogi. Los znów kazał Alanowi przerwać podróż i poddał go kolejnej ciężkiej próbie. Teraz jednak Alan ma coś, czego mu brakowało, zanim wyruszył – bagaż doświadczeń i mądrość zdobyte podczas wędrówki. Czy to wystarczy, aby dokończyć podróż? Czy Alan zostawi za sobą przeszłość i znajdzie siłę, by żyć na nowo? Czy odzyska szanse na miłość i zwykłe ludzkie szczęście?

"Ścieżki nadziei" zamykają bestsellerową serię "Dzienniki pisane w drodze" Richarda Paula Evansa. Autor "Kolorów tamtego lata" i "Stokrotek w śniegu" zabiera nas w podróż, która odmienia życie i pozwala odzyskać nadzieję.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

książek: 1938
Piotr | 2017-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2017

Evansa darzę szczególną estymą. Nie wiem, skąd się to we mnie wzięło, ale kiedy zobaczyłem piąty tom "Dzienników pisanych w drodze", nie mogłem pozwolić sobie na szybki zakup, mimo tego, iż mam braki w poprzednich tomach.

Proza Evansa do mnie przemawiała i nie wiem, co się stało, ale teraz kompletna klapa. Oczywiście przeczytam inne tomy (czyli 2-4), ale czytając tom piąty co jakiś czas zerkałem, czy oby na pewno napisał to Evans. Nie wiem, czy goniły go terminy podpisanej umowy, czy chciał to zwyczajnie skończyć, zmęczony podróżą Alana, ale ten tom mnie zupełnie nie porwał. Banał goni banał, nawet nie uratowały tego dzienniki pisane przez ojca.

Brakło mi tutaj artystycznej wrażliwości autora, brakło mi konstrukcji scen i tego, czego nie sposób określić. Zwyczajnie wynudziłem się w czasie czytania.
Choroba ojca, śmierć, droga, koniec podróży. Bardzo szybki i bardzo ogólny zarys, ale jak dla mnie na wyjątkowo niskim poziomie.
Evans słynie z wielkiej wrażliwości i...

Aneta Wiola | 2017-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Ostatnia część cyklu książki DZIENNIKI PISANE W DRODZE.
Alan wyrusza w drogę po tym jak stracił żonę, dom, firmę. "Ścieżki Nadziei" to książka o przygodach bohatera, który przemierza Amerykę pieszo, szukając wiary i siły by dalej żyć.

Niestety po przeczytaniu poprzedniej części oczekiwałam czegoś bardziej pomysłowego. Nie zachwyciła mnie ta książka, z takich powodów jak:
1. Przygody Alana były (jak dla mnie) nudne i niczego nie wnosiły do książki
2. Zakończenie było przewidywalne, myślę, że czytelnicy nie będą zaskoczeni
3. Zbyt dużo opisów potraw jakie spożywał Alan

Muszę przyznać, że chociaż ogólnie ŚCIEŻKI NADZIEI nie przypadła mi do gustu, to miała też swoje plusy:
1. Momentami bardzo wzruszająca historia
2. Pomysł z drzewem genealogicznym bardzo ciekawy
3. Niskie ukłony dla autora, który postanowił dla dobra książki pieszo przemierzyć Amerykę.
Zamieszczone opisy w książce mogłyby posłużyć jako drogowskazy.

zolzowata_franca | 2017-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie ma to jak rozpoczynać czytanie od ostatniego tomu. No cóż, wcześniej nie wpadła mi twórczość Richarda Paula Evansa w ręce. Miałam obawy, że nie ogarnę, nie dam rady, pogubię się. Stało się jednak inaczej. Wygląda na to, że każdy tom cyklu "Dzienniki pisane w drodze", można przeczytać osobno. Autor tak zachęcił mnie swoim stylem, że będę zaszczycona mogąc przeczytać poprzednie tomy.

Główny bohater Alan Christoffersen po tragicznej śmierci ukochanej żony pakuje plecak i wyrusza w pieszą podróż przez Amerykę. Nic go nie zatrzymuje, ani dom, ani praca, jedno i drugie stracił. Alan nie potrafi poradzić sobie ze stratą żony. Wie, że musi znaleźć w życiu cel, by móc przetrwać.

W piątej części Alan jest na ostatniej prostej. Dowiaduje się jednak o chorobie ojca, który trafił do szpitala, w związku z czym musi przerwać swoją pieszą wędrówkę. Na miejscu oczekuje go Nicole, przyjaciółka od lat w nim zakochana. Stan ojca jest stabilny, Alan jednakże podejmuje decyzje o pozostaniu przy...

żurawie_origami | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

I zakończyłam swoją wędrówkę z Alanem przez Stany Zjednoczone. Trochę żałuję, że to już koniec, bardzo się związałam emocjonalnie z głównym bohaterem, przeżywałam razem z nim trudy i znoje wędrówki, ale również chwile wzruszeń i radości. Richard Paul Evans w swoich "Dziennikach pisanych w drodze" zawarł pewną receptę na życie. Dał czytelnikom nadzieję, dał wiarę, że warto żyć, niezależnie co nas spotyka. Że nasze życie jest wędrówką, i że każdy koniec oznacza początek czegoś nowego, choć nie zawsze jesteśmy w stanie od razu to przyjąć i zaakceptować
Ostatnia część seri jest bardzo wzruszająca i przejmująca. Nie sposób się od niej oderwać. Zresztą jak dla mnie wszystkie książki Evansa takie są- dla jednych będą to zwykłe czytadła na dwa wieczory, a dla mnie to powieści z tzw. głębią: skłaniające do refleksji, ściskające za serce i dające wiarę i nadzieję, za co Autorowi bardzo dziękuję.

Anna | 2017-03-17
Przeczytana: 16 marca 2017

„Ścieżki nadziei” Richarda Paula Evansa to już ostatnia część Dzienników pisanych w drodze.
Tym samym Alan, który wyruszył w podróż przez całą Amerykę po stracie żony, domu i firmy dociera do kresu swojej wędrówki. Zanim to jednak nastąpi musi wrócić na zachodnie wybrzeże, żeby zaopiekować się ojcem po rozległym zawale. Spędza z nim całe dnie w szpitalu. Natomiast
nocami czyta książkę, która jest historią rodziny spisaną przez ojca dla niego. Nie dopuszcza do siebie myśli, że ojciec może już nie wyjść ze szpitala. Obaj maksymalnie wykorzystują czas jeszcze im dany zbliżając się do siebie bardziej niż dotychczas. Przy szpitalnym łóżku ojca Alanowi towarzyszy zakochana w nim Nicole. Alan jednak nie odwzajemnia jej uczucia. Kocha ją jak przyjaciółkę. Jego serce bije mocniej na myśl o Falene, kobiecie, która wspierała go cały czas, gdy jego życie legło w gruzach. Późno to zrozumiał. Stracił kontakt z Falene. Ma jednak pewność, że to z nią chce na nowo ułożyć sobie życie, by...

Pollyanna | 2017-05-24
Na półkach: Przeczytane, MBP, 2017
Przeczytana: 21 maja 2017

Ostatnia część Dzienników pisanych w drodze. Niestety z przykrością stwierdzam, że najsłabsza. Tak jakby autorowi zabrakło już pomysłu i chęci.
Głównym wątkiem tej części jest historia ojca Alana, jego dzienniki i drzewo genealogiczne rodziny. Wzruszające momenty związane z Jego odchodzeniem...i tyle...Po śmierci ojca Alan szybciutko wraca na trasę, szybciutko pokonuje ostatnie kilkaset kilometrów. Czytelnicy informowani są dokładnie tylko o noclegach i posiłkach Alana. I mamy finał podróży - bardzo przewidywalny.
Tym razem przez książkę jedynie się "przelatuje" i niewiele emocji pozostaje po jej lekturze. Szkoda...

Gąska | 2017-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Richard Paul Evans jest jednym z nielicznych pisarzy, którzy potrafią wzruszyć mnie do łez. Tak było również podczas lektury „Ścieżek nadziei” – piątej książki, kończącej serię „Dzienniki pisane w drodze”. To niesamowite ile cierpień doświadczył w swoim życiu Alan – główny bohater powieści. Po tym jak stracił żonę, dom i pracę postanowił wyruszyć w pieszą wędrówkę przez całą Amerykę. Poszukiwał nadziei, sensu życia i odpowiedzi na dręczące go pytania. Mimo, iż los go nie rozpieszczał, na swojej drodze spotkał mnóstwo życzliwych osób, których nazwał aniołami. Niestety życie rzuciło mu kolejne kłody pod nogi. Tym razem jednak był on mądrzejszy niż na początku swojej wędrówki. Czy osiągnie swój cel i dotrze na Key West?

Podziwiam wykreowaną przez autora postać. Mało kto ma odwagę spakować się w plecak, zostawiając wszystko za sobą i wyruszyć w podróż przed siebie. Alan wyznaczył sobie pięć tysięcy kilometrów, podczas gdy ja po dziesięciu czasami mam dosyć. Choć jest postacią...

Alan jest młodym mężczyzną, który wiedzie całkiem szczęśliwe życie. Ma żonę, z którą mu się układa, prowadzi agencję reklamową, która całkiem dobrze sobie radzi, więc na finanse nie może narzekać. Niesie ze sobą spory bagaż doświadczeń, ponieważ kiedy był chłopcem zmarła jego mama, a on był wychowywany przez ojca, który owszem – kochał go, ale nie mógł mu zapewnić wszystkiego tego, co niesie ze sobą pełna rodzina.
Ze swoją żoną zna się od lat, w ich przypadku przejście od przyjaźni do miłości było bardzo płynne i sprawdziło się rewelacyjnie.
Wydawać by się mogło, że wszystko, co złe główny bohater ma już za sobą, ale okazało się, że to wszystko było dopiero początkiem serii nieszczęść, które miały stanąć na jego drodze.
Pewnego dnia McKale ma wypadek – spada z konia i łamie kręgosłup, przez jakiś czas leży w łóżku sparaliżowana, a potem umiera. Alan z dnia na dzień zostaje sam. Na domiar złego dowiaduje się, że jego wspólnik podebrał mu klientów i agencja reklamowa zbankrutowała,...

Dona | 2018-02-25
Na półkach: BM/przecz., 2018, Przeczytane, T W K
Przeczytana: 20 lutego 2018

W ostatniej części serii „Dzienniki pisane w drodze” razem z bohaterem Alanem Christoffersenem przemierzamy kolejne stany USA , które przybliżają go do celu wędrówki.
Po raz kolejny jednak podróż zostaje przerwana, Alan musi wrócić do chorego ojca i spędza z nim ostatnie jego dni w szpitalu. Przeprowadzone rozmowy ukazują mu obraz rodziny której już nie ma.
Alan uświadamia sobie, iż wskazówki których udzielał mu ojciec są swoistym drogowskazem w samotnym życiu, pozbawionym uczuć i dbałości o życie wewnętrzne. Po śmierci ojca wraca na trasę . Na swojej drodze podczas całej wędrówki spotykał ludzi od których uczy się, iż nie należy tracić nadziei i cenić zebrane doświadczenia odkrywając za każdym zakrętem coś wspaniałego. Postanawia dać szansę nowym wyborom, jednocześnie zachowując w pamięci przeszłość……wszak przeszłość jest dana nam na zawsze….. cyt : „„Wyprzeć się swojej przeszłości to znaczy spalić most, którym musimy przejść by zrozumieć samych siebie.”
Książka...

Zuzanna | 2017-03-21
Przeczytana: 21 marca 2017

"Tych, którzy dopiero teraz przyłączyli się do mojej wędrówki, informuję, że wyszedłem z Seattle siedem dni po śmierci mojej żony, McKale, która zmarła wskutek powikłań po upadku z konia. Gdy była przykuta do łóżka, opiekowałem się nią, a w tym czasie wspólnik ukradł moją agencję reklamową, natomiast bank przejął mój dom za niespłacone raty kredytu hipotecznego. Nie mając gdzie mieszkać ani dla kogo żyć, chciałem odebrać sobie życie. Zmieniłem jednak zamiar i postanowiłem pójść na piechotę tak daleko, jak tylko będzie możliwe - do Key West na Florydzie."

Pozwoliłam sobie posłużyć się tym fragmentem prologu, ponieważ lepiej nie umiałabym opisać tego, o czym jest cała seria "Dzienników pisanych w drodze". "Ścieżki nadziei" to piąta i zarazem ostatnia część tej niesamowicie wzruszającej serii, stworzonej przez Richarda Paula Evansa. Jest to opowieść o poszukiwaniu sensu życia, ucieczce przed cierpieniem oraz wędrówce po nadzieję. Zapraszam do recenzji.

Alan Christoffersen - główny...