Pikowaja Dama
MAD_ABOUT_YOU

"Dama pikowa" jest mistrzowsko skonstruowaną nowelą umiejscowioną w salonie petersburskim. Bohater, posiadłszy podstępnie tajemnicę trzech wygrywających kart, walczy bezskutecznie z namiętnością hazardu.

źródło opisu: PIW, 1966

źródło okładki: zdjęcie autorskie

ZARAZA | 2015-09-30
Przeczytana: wrzesień 2015

To już moja druga książka z kolekcji Hachette. Tym razem czytelnicy dostali zbiór czterech historii Aleksandra Puszkina. Przejdźmy zatem do oceny każdej z osobna ;)

"DAMA PIKOWA" - 8/10
Historia bardzo ciekawa, krótka, z dobrze zarysowanymi postaciami, z dobrym zakończeniem. Historia z morałem, niezwykle klimatyczna. "Dama pikowa" to zaledwie z 30 stron, które pochłania się bardzo szybko, to także uniwersalna historia, która pozostaje w pamięci. O to chyba chodziło. Polecam absolutnie.

"DUBROWSKI" - 9/10
Historia, która najbardziej mi się podobała. Znajdziemy tu nieszczęśliwą miłość, konflikty, tragedie, sceny z życia szlacheckiego, przewrotność losu. Polecam, bardzo dobra historia, świetnie napisana.

"MURZYN PIOTRA WIELKIEGO" - 7/10
Już od początku historia bardzo mnie zaciekawiła. Byłam ciekawa dalszych losów bohaterów. Byłam ogromnie rozczarowana, kiedy okazało się, że opowiadanie nie jest dokończone. Wielka szkoda.

"CÓRKA KAPITANA" - 6/10
To opowieść o silnej miłości...

Sagittaire | 2016-05-04
Przeczytana: 04 maja 2016

"Dama pikowa" pokazuje jak piękna może być literatura piękna.
Wszystko tu jest piękne: piękny język (nawet bym rzekła obłędny; zwłaszcza jak się czyta w oryginale), piękny pomysł, piękne zakończenie.
Ideał i niezrównany wzór, taki diamencik cudowny, brylancik.

A o czym jest ta perełka literatury światowej? Czytając wydaje się, że jest to cudne studium człowieka przeżartego trucizną hazardu (ale nie że traci pieniądze; jest ostrożny ale serce już jest zakażone tą chorobą). Tak się wydaje, aż tu na samym końcu autor robi psikusa, zatacza zgrabne kółeczko do pierwszego zdania, otwierającego opowieść i obrysowuje to kółeczko tytułem. Wtedy widać, że szyfrem do książki jest jej pierwsze zdanie, zacytowany fragment z księgi wróżb: „Dama pikowa oznacza skrytą nieżyczliwość”. A zatem to nie o hazardzie...

Jak ja uwielbiam takie zaskoczenia, układanki.
Kocham takie książki, które czyta się w godzinę, a rozgryzać je można godzin 5 i jeszcze mało.
Pięknie doprawdy pomyślany jest ten...

Ina | 2017-04-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017

Wspaniały zbiór opowiadań. Bogaty i plastyczny język. Ciekawe zwroty akcji, zaskakujące zakończenia oraz w sposób wiarygodny charakterologicznie skonstruowani bohaterowie. Pomimo trudności losu, jakie spotykają bohaterów opowiadań Puszkina, pośród kolejnych ich perypetii, dostrzegamy bardzo ważną och wspólną cechę - optymizm. Każdy z bohaterów wierzy w swój szczęśliwy los.
To było moje pierwsze spotkanie z Aleksandrem Puszkiem - pomijając wcześniej przeczytane bajki i wiersze porozrzucane po różnych antologiach - jakże udane!

Kachusek | 2016-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Ależ wspaniale się czytało "Damę pikową"! Aż szkoda, że taka krótka..
Ciekawy klimat, napisana pięknym językiem i z zaskakującym zakończeniem.
Chcę więcej :)

Unblessed Daisy | 2014-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Bibliotekarka była bardzo miła i zaczęła wychwalać romanse Puszkina, kiedy zobaczyła, co wypożyczam, po czym zaczęła ostro i z miłym uśmiechem krytykować dzisiejsze "romansidła". :D
Najlepsze było jednak to (i nie omieszkałam jej o tym potem powiedzieć), że to była pierwsza książka Puszkina, jaką kiedykolwiek wypożyczyłam.

Damę pikową bardzo chciałam przeczytać, bo sądziłam, że skoro ktoś zrobił z niej operę, to stwierdziłam, że na pewno nie pożałuję, jeśli zawieszę na niej oko. Okazało się, że to nowela, a ja akurat szukałam czegoś cieniutkiego na święta, bo chyba bym oszalała czytając jedynie "Lalkę" i "Zbrodnię i karę" do końca tego roku.
Skończyłam ją po półtorej godziny i jestem skłonna pokłonić się Aleksandrowi Puszkinowi.
Ostatecznie trochę mnie rozgniewał ten cały Herman, ale dobrze, że chociaż Liza dobrze skończyła.
Książka mnie nie rozczarowała, a nawet przeciwnie, co ostatecznie przekonało mnie, żeby dać sobie na trochę spokój ze współczesną literaturą, często bardziej...

BetiFiore | 2016-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Lubię rosyjskich klasyków. Nie zawiodłam się, wybierając to krótkie dzieło Puszkina. Zakończenie z jednej strony zaskakujące, ale czy jednak nie tego się można było spodziewać? ;)

yodapl | 2013-12-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kindle
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Jakim kosztem chciałbyś się wzbogacić? Możesz poznać zwycięską, zaklętą kombinację kart, ale łatwo jej nie zdobędziesz. Opłaca się skrzywdzić innych, by zyskać bogactwo? I czy wszystko to nie pachnie podejrzanie?

Powiem szczerze- utwór poznałem przez absolutny przypadek. Kupiłem sobie czytnik e-booków i szukałem czegoś darmowego, żeby go sobie wypróbować. Ściągnąłem "Damę pikową"- krótkie, klasyczne opowiadanie Aleksandra Puszkina, po którym nie spodziewałem się dużo.

A okazało się bardzo przyjemne. Jest klimat, są zgrabnie narysowani bohaterowie, jest końcowy twist (nie domyśliłem się go, zwalam na to, że była późna godzina, gdy skończyłem czytać); jest morał i przewrotność losu (trolling losu można rzec).

Polecam, zwłaszcza, że nie trzeba odwiedzać sklepu Chomika, by mieć "Damę" za free. 180-letnia interpunkcja i słownictwo nie męczą, całość wciąga, a koniec utworu wywołuje uśmieszek na twarzy czytelnika :)

Kasiek m | 2017-08-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017 rok
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

Na jednej z grup mamy teraz tydzień z literaturą rosyjską, to postanowiłam upiec trzy pieczenie, na jednym ogniu. Bo po pierwsze rosyjska literatura, po drugie klasyka, a po trzecie trup z półki bo akurat Puszkin już swoje odleżał przy łóżku. Wprawdzie miał być czytany Jeździec miedziany, ale akurat wyjęła mi się Dama pikowa a że to taki klasyk, którego grzech nie znać to się wzięłam. A… opowiadanie ma jakieś czterdzieści stron, więc jeden wieczór i po krzyku.

Krótkie opowiadanie opisuje historię Hermana, roztropnego Niemca, który bywając w kasynach jednak nie gra. Jednego wieczoru słyszy historię o pewnej tajemnicy związanej z kartami. Postanawia u źródła dowiedzieć się o sekrecie trzech kart i zaczyna wystawać pod oknem pewnej hrabiny. Czy przyniesie mu to upragniony sukces?

Opowiadanie, to właściwie krótkie opowiadanko, więc nie ma co się rozpisywać. Siły nadnaturalne, podstęp i intryga. Czyta się prędko, ale mnie nie porwało. Chociaż… wiadomo byłam ciekawa, jaka to...

Chlorofil88 | 2014-02-18

Bardzo ciekawie skonstruowana historia. Pierwsze moje spotkanie z twórczością Puszkina, ale zapewne nie ostatnie:)Polecam, czyta się bardzo przyjemnie, a drobne 40 stron kryje całe morze mądrości.

Shahrivar | 2013-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przewrotna opowieść o dążeniu do materialnego celu, który szczęścia nie daje. Brawa dla hrabiny! Objawiła pazury w zakończeniu (nietrudnym do przewidzenia, ale co z tego!). ;)
Naprawdę warto przeczytać.