Najpierw żyć, potem igrać. Szkice o literaturze polskiej

Tłumaczenie: Elzbieta Herden
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Erst leben, dann spielen

Jak postrzegana jest nasza literatura w Niemczech? Jak próbuje się ją rozpowszechnić, przybliżyć zagranicznym czytelnikom? Na czym polega jej specyfika? Jak widzi ją najbardziej wpływowy niemiecki krytyk literacki? Te pytania nieustannie towarzyszą lekturze książki Marcela Reicha-Ranickiego.

źródło opisu: Wydawnictwo Ossolineum, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Karola | 2013-07-29
Na półkach: 52 w 2013, Przeczytane
Przeczytana: 29 lipca 2013

Marcel Reich-Ranicki to jeden z najbardziej znanych i kontrowersyjnych krytyków literackich w Niemczech. Postać warta poznania, nikt nie potrafi tak charyzmatycznie wypowiadać się na temat książek. Reich-Ranicki ma również polskie korzenie dlatego literatura polska zajmuje ważną część jego życia. Książka "Najpierw żyć, potem igrać" to wybór jego artykułów o polskich autorach, które ukazywały się na łamach gazety "Zeit". Autor pokazuje fenomen polskich pisarzy tj. Andrzej Szczypiorski, Sławomir Mrożek, i stara się zrozumieć dlaczego jednym się udało znaleźć odbiorców na rynku zachodnim a dlaczego innym nie.Co ciekawe dochodzi ostatecznie do wniosku, że Polska nie jest wcale krajem prozy czy dramatu a właśnie liryki, która ze względu na język tak ciężka jest do przetłumaczenia.

mateusz_m | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016