Palę Paryż. Palę Moskwę

Wydawnictwo: Biblioteka Analiz

Po opublikowanym niedawno przez wydawnictwo Jirafa Roja tomie krótkich utworów prozatorskich Brunona Jasieńskiego noszącym tytuł od jednego z nich Nogi Izoldy Morgan , prezentujemy obecnie koneserom przedwojennej literatury polskiej nie lada gratkę.

| 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ocena dotyczy wyłącznie "Palę Moskwę", która to nowela zainspirowała Brunona Jasieńskiego do napisania książki "Pale Paryż". Chciało by się zapytać, o co tyle hałasu? Paul Morand opisał, hmmm, problemy ze znalezieniem w Moskwie miejsca i warunków, by kochać się z kobietą... Francuz i Rosjanka chcą tego, ale nie mogą, gdyż warunki mieszkaniowe w Moskwie nie pozwalają na to, przez mieszkanie przewijają się wciąż nowi goście i domownicy (Josif Brodski opisał niegdyś podobną sytuacje w szkicu, który przeczytałem w którymś numerze Zeszytów Literackich), wreszcie bohater zrezygnowany wychodzi na moskiewską ulicę, cały rozpłomieniony od niespełnienia. Ot, tyle. jasieński poszedł o wiele kilometrów dalej. W sumie "Pale Moskwę" można uznać za pretekst, bo literacki pojedynek na te dwa teksty jest raczej nierówny.

Anna | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

Niby dobra proza, ale przy obecnej ofercie na rynku wypada słabo. Takich książek przeciętnemu czytelnikowi już się nie chce czytać.

Ausashi | 2016-11-07
elek666 | 2015-08-19